3.Köprü Geçiş Ücretleri Listesi 2016

3-köprü-yss-yavuz-sultan-selim-gecis-ucretleri

 Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yapımı devam eden üçüncü köprüdür. Köprü güzergahı, Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçemahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer almaktadır. Köprünün Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü olan 29 Ekim 2015 tarihinde hizmete açılması planlanmakta idi.Daha sonra bu tarihUlaştırma Bakanlığı tarafından askıya alınmıştır.

Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü olacaktır. Köprünün temel atma töreni dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok davetlinin katılımı ile 29 Mayıs2013’te atıldı. 

Her ay 20 bin yeni aracın trafiğe katıldığı İstanbul’da kayıtlı olan yaklaşık 2.5 milyon araç bulunmaktadır. Bu rakamlar trafiğin gittikçe daha yoğun hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple iki kıtayı birbirine bağlayan bir köprü daha gerekliydi. Yeni köprü geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve Ağustos ayında trafiğe açılacak. İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsünün geçiş ücretleri.

Otomobil: 3 dolar

Ağır vasıta: 15 dolar

Otoyol: KM başına 0.8 dolar

Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1.1 milyon TL) olacak. 3 milyar dolara mal olacak proje, ağustos ayında devreye girecek. her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.