8 Madde İle Zayıflamaya Nereden Başlamak Gerekir?

8 Madde İle Zayıflamaya Nereden Başlamak Gerekir?
Temmuz 16 09:09 2016

1.Kan Tahlili Yaptırma ile Başlayın

Zayıflamak için diyete başlamadan önce bir hekim kontrolünden geçip kan tahlillerinizi yaptırın. Çıkan tahlil sonuçlarında kilo vermenize engel olan biyokimyasal değerlerinizde bir sorun olup olmadığı belli olacaktır. Hekiminizden özellikle D vitamini değerlerinize, tiroid hormonuna ve insülin direncinize baktırmasını isteyebilirsiniz.

2.Zayıflama İlaçlarına Ümidinizi Bağlamayın

Her sene olduğu gibi bu sene de yaz aylarına doğru birçok zayıflama ilacı ortaya çıkıyor. Birçok insan bu ilaçlardan medet umup zayıflamaya çalışıyor. Ancak bu ilaçları kullanmak sağlığınızı ciddi şekilde tehlikeye sokuyor. Kilo kaybetmenizi sağlayan en temel şeylerin düzenli fiziksel hareket ve sağlıklı beslenmeden geçtiğini unutmayın.

3.Bel-Kalça Çevrenizi Ölçerek ve Başlangıç Kilonuzu Not Alın

Her gün, her saat tartılmanız motivasyonunuzda düşüşe neden olacaktır. Kendinize haftada belirli bir gün belirleyerek aynı gün, aynı saatte tartılın. Bel çevresinin erkekler de 94cm, bayanlarda ise 80 cm’nin altında olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Ayda bir defa da bel çevrenizi ölçün.

4.Beden-Kitle İndeksinizi Hesaplayın

BKI yani beden kitle indeksi vücut ağırlığına bağlı olarak sağlık problemleri riskinin olup olmadığını değerlendirebilmek için kullanılan bir yöntemdir. BKI; vücut ağırlığınızın(kilonuzun) boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölerek hesaplanır. Beden kitle indeksi 30 ya da daha üstünde ise vücudunuzun aşırı yağlı olduğunu belirtir.

5.Kendinize Ulaşabileceğiniz Hedefler Belirleyin

Başlangıçtaki kilonuzu kaydettikten sonra kendinize ulaşabileceğiniz bir hedef kilo belirleyin. Kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz ulaşabileceğiniz ve ulaştığınız zaman mutlu olabileceğiniz hedefler belirleyin. Hedefinize ulaşabilmek motivasyonunuzu arttıracaktır.

6.Kendinize İnanmanız Çok Önemli!

Daha önceki zamanlarınızda çok kez kilo vermeyi denemiş ama başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden işe ilk olarak kendinize inanmakla başlayın.

7.Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Kısa bir zamanda hızlı zayıflamak yerine kalıcı ve sağlıklı kilo vermek hedefiniz olsun. Örneğin, eğer su içme alışkanlığınız yoksa su içme alışkanlığını kazanmak yaşamınızda birçok şeyi değiştirecektir. Günlük fiziksel aktivitelerinizin de artması kilo verebilmeniz için doğru bir adımdır.

8.Kendinize Özel Diyet Uygulayın

Her insanın alışkanlıkları ve beslenme şekilleri farklıdır. Önemli olan şey kişinin kendisine en uygun olan beslenme şeklini bulmasıdır. Gazetede, dergilerde, medya da yayınlanan ya da yan komşunun diyetini uygulama yerine diyetisyeniniz tarafından size özel hazırlanan diyeti, beslenme şekillerini uygulayın. Hiç aç kalmadan rahatlıkla kilo verebildiğinizi göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:

Yağ Yakmaya Yardımcı Olan Gıdalar Kilo verebilmek için bazı besinlerin beslenme programınıza girmesi size çok fazla yardım edecektir. Sabah kahvaltınızda yumurta yiyin! Tarçın: T...
Tırnak Batması Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir? Tır... Tırnak batması çoğu insanda görülen, yürüyüşe, günlük aktiviteye engel olan ağrılı ve rahatsız eden bir durumdur. Tırnak Batmasının Nedenleri; T...
Gebelikte astım ilaçlarını kullanmak güvenli midir... Astım ve Gebelik. Hamilelikte astım bulguları değişir mi?. Evet, bazen değişim gözlenebilir. Astım bulguları iyileşebilir. Sabit kalabilir veya kötüle...
Sarı Kantaron Yağının Faydaları Sarı kantaron yağının faydaları; Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağının bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yağın faydalarının çeşitliliği gi...
Migrene Ne İyi Gelir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?... Migrene Ne İyi Gelir? Kadın ve erkeklerde çok sık görülen şiddetli baş ağrıları migrene neden olabilir. Bu nedenle bir çok kişi, bu sorunla yaşamayı ö...
B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? Eğer çok üşüyorsanız, halsizlikten ya da yorgunluktan yakınıyorsanız, konsantrasyon güçlüğünüz var ise, duygusal olar...
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.