Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler 25 Önemli Madde

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler 25 Önemli Madde
Ağustos 09 15:29 2016

Araba kullanmaya yeni başlayanlar ve başlaycaklar için dolu dolu tavsiyeleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra artık hiç dikkat etmediğiniz şeyşleri fark ettiğinizi göreceksiniz. Unutmayınki trafik asla hatayı kabul etmez, çünkü cezasını para ile değil canınız ile ödersiniz. Trafik kurallarına mutlaka uymak zorundasınız. Bunu bir kere kabul edin, istisnasız her kurala uyduktan sonra aşağıdaki okuyacağınz tavsiyeler ile birlikte daha sağlam ve bilinçli bir sürücü olacaksınız.

Unutmayınki siz kurallar çerçevesinde seyir ederken kurallara uymayan biri yüzünden kaza yapabilirsiniz. Hatta bu canavarlar sizin kaza yapmanıza sebep olup olay yerini hızlıca terk edebilirler ! Bu uyarıyı yaptıktan sonra yavaş yavaş detaylara girelim.

 1.  Eğer önünüzdeki araç yavaşlayıp sağda durduysa; dikkatsizce sizi fark etmeden kapıyı açabilir ! Bu duruma kesinlikle dikkat ediniz, durduk yere zamanınız ve paranız heba olabilir.
 2. Eğer seyir halinde iken yolun ortasına bir top fırladıysa; mutlaka arkasından bir çocuk koşuyordur. Top gördüğünüz zaman mutlaka kontrollü bir şekilde arkadaki aracı korkutmadan yavaşlamalı ve etrafı kontrol ettikten sonra yola devam etmelisiniz.
 3. Eğer önünüzdeki veya yanınızdaki aracın lastikleri şerit çizgilerine yaklaşmaya başlıyorsa; sürücü ya bilerek şerit değiştirmek üzeredir ya da dalgınlıkla yoldan çıkmak üzeredir, gerekirse korna çalarak kendisini uyarın.
 4. Eğer önünüzdeki aracın kırmızı ışık ile sarı ışık arasında geçip geçmemekte tereddüt ettiğinden şüphelendiyseniz kontrollü bir şekilde kazaya ihtimal vermeden güvenli sürüş mesafisini koruyu ve yavaşlayın. Sürücü son anda durmaya karar verirse, artık çok geç olabilir.
 5. Aracınızı park ettikten sonra mutlaka dikiz aynasından etrafı kontrol ederek kapınızı açın. 1.kural sizin de başınıza gelebilir.
 6. Eğer aracınızla seyir halinde iken yanık konuları almaya başlarsanız, önce etrafınızda seyir halinde olan bir tır veya kamyonet var mı diye bakın. Büyük ihimtalle koku ondan geliyordur, eğer yoksa aracınızı durdurup kontrol edin.
 7. Trafikteki en büyük tehlike kararsızlıktır, her zaman kararlı olun.
 8. Eğer yakıt seviyeniz düşük ise mutlaka yakıt alıp öyle uzun yola çıkın aksi taktirde büyük çile çekebilirsiniz. Zaten aynı parayla aynı yolu gideceksiniz, mutlaka deponuzu önceden doldurun.
 9. Aracınızda her zaman ilk yardım çantası, yedek lastik, kriko gibi ekipmanlar olsun.
 10. Vites değiştirirken kesinlikle vitese bakmayın, acemi şöförlerin en büyük hatası budur ve çok risklidir. Mutlaka pratik yapıp vites yerlerini ezberleyin ve bakmadan vites değiştirmeyi başarın.
 11. Ani kalkış ve ani frenlerden kaçının gerekmedikçe ani manevralar yapmak etrafınızdaki sürücülerin kafasını karıştırabilir ve kazaya yol açabilir.
 12. Şehir içinde ara sokaktan çıkan aracın sizi göremeyeceğini unutmayın, siz aracın sürücüsünü görene kadar o da sizi görmeyecektir.
 13. Aracınızla seyir halindeyken kesinlikle koltuk ve direksiyon ayarı yapmayın. Bunu yapmak kesinlikle kazaya davetiye çıkarır.
 14. Debriyaj, fren veya gaz pedalına basmanızı zorlaştıracak ayakkabı ile araç kullanmayın. Ayağınızın takılması veye istediğiniz şeyi yapamamanız sizi kızdıracak ve panik yapmanıza sebep olacaktır.
 15. Aracın paspasına dikkat edin ! Sürücü altındaki paspaslar zaman zaman pedalların arkasına kayıp pedala basmayı zorlaştırabilmektedir. Özellikle debriyaj ve frenin arkasına paspas girmesi çok risklidir.
 16. Aracınızda her zaman bir kaza tespit tutanağı ve kalem bulundurun. Sadece lazım olmayabilir, kazaya karışmış bir araca da verebilirsiniz.
 17. Otobüs, minibüs ve taksi sürücüleri ile uğraşmayın. Bu sürücülerin davranışlarını beğenmeyebilirsiniz fakat onların bütün gün trafikte olduğunu sizin ise ortalama 1 saat vakit geçirdiğinizi hatırlayın.
 18. Dikiz aynalarının kör noktaları olduğunu unutmayın. Dikiz aynasından yaklaştığını gördüğünüz bir otomobil aniden ortadan kaybolduysa araç o an sizin çaprazınızda sizinle aynı hızda seyir halinde demektir. Şerit değiştirmeden sinyal verip, kafanızı çevirerek o yönü kontol ediniz.
 19. Park Sensörlerine güvenmeyin. Park sensörüne güvenerek park etmeye kalkışırsanız, sensörün görmediği direk, çıkıntı gibi cisimlere aracınızı vurabilirsiniz. Mutlaka park etmeden önce park alanına iyice bakın.
 20. Çok devirli kullanmayın, her araca göre devir aralığı değişir. Yüksek devirde olduğunuzu anlamanın en iyi yolu motoru dinlemektir. Motor bağırıyorsa bir üst vitese geçmelisiniz.
 21. Lastik basınçlarınızın ne düşük ne de yüksek olmamasına dikkat edin. Her iki durumda zararlıdır, iki durum da yol tutuşunu ve fren mesafesini etkiler. Aracınızın ideal değerini öğrenip o basınca getirin.
 22. Seyir halinde iken ayağınızı debriyaj pedalının üzerinde bırakmayın. Bu hem aracınızın mekaniğine hem de sürüş konforunuzua ters bir davranıştır.
 23. Aracınızın markası ne olursa olsun, yer ile aranızdaki tek temas noktası lastikler olduğundan viraja girmeden önce hızınızı düşürüp öyle giriniz. Viraj içinde aniden yavaşlamaya çalışmak kazaya yol açabilir.
 24. Trafikte diğer sürücülerin davranışlarını düşünmekle kafanızı meşgul etmeyin, her kornanın sizin için çalmadığını bilin. Genellikle yol vere taraf olmak hem aracınızı sürtme riskini azaltır hem de tartışmalardan uzak durmanızı sağlar.
 25. Her fren yaptığınızda önce debriyaja basmayın, ancak motor stop edecekken debriyaja basmalısınız. Aksi takdirde hem fren mesafaniz artacak hem de motorunuz zarar görecek.

Bu 25 kuralı iyice okuyup uygulamaya başlarsanız, herşeyin daha sorunsuz gittiğini göreceksiniz. Son olarak yeni sürücü adaylarına tavsiyem, her zaman soğuk kanlı, kuralcı ve temkinli olmanız. Unutmayın siz kurala uyarken uymayan yüzünden kaza yapabilirsiniz. Ülkemizde araç kullanırken yol üstünlüğü siz de olsa da, yeşil ışık yansa da önce yolun geçmek için müsait olduğunu kontrol edin. Herkese kazasız belasız yolcuklar dilerim.

İlginizi Çekebilir:

Oto Koltuk Kılıfı Faydalı Mıdır Zararlı Mı?... Oto koltuk kılıfları zararlı mı yoksa faydalı mı ? Araçlarımız ile bazen saatler geçirdiğimizden temizliğine son derece dikkat etmeliyiz. Bir çok sürü...
Kar Lastiği Ne Zaman ve Kimlere Zorunlu ? Ayrıntıl... Soğuk kış aylarında daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi için soğuk iklime uygun lastikler üretilmiştir. Bu lastikler hangi aylarda zorunlu ve ceza ha...
Volkswagen Skandalı Benzinli Motorlarına Da Sıçrad... Geçtiğimiz günlerde tüm dünyayı ayağa kaldıran skandalı biliyorsunuz. Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. Emisyon testlerinde test cihazlarını aldatma...
Dubai Sokaklarında Terk Edilmiş Lüx Otomobiller Küçükken sizin de mahallelerinizde terk edilmiş eski arabalar var mıydı ? Ne eskideni, hala sağda solda bunlardan var ama ne tür arabalar ? Ben söyley...
ÖTV Zammı İkinci El Piyasasını Nasıl Etkiler ?... ÖTV'de yapılacak olan zammın ardından ikinci el otomobil piyasası ne hale gelecek ?  İkinci el piyasası 2017 ötv zammından etkilenecek mi ? Eğer aynı ...
Fiat Linea Doğru Lastik Basınçları Doğru lastik basıncı konforunuz ve güvenliğiniz için son derece önemlidir. Bu iki ana etken dışında ise lastiğinizi ömrü yanlış basınçla azalabilir. B...
  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.