Araç Bakımı Yapan Servislerin Yalanları

Eylül 25 00:22 2014

Uzun zamandır araç sahibiyim, kendi şahsi aracımın dışında şirketimizde de çeşitli araçlar mevcut. Yaklaşık 4 yıldır araç bakımları ve sorunları ile uğraştığımdan bir çok olayla karşılaştım. Bazı tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Şimdi anlatacağım 2 husus var, birincisi şirketimizde araç bakımları ile de ilgilenen şöför hakkında ikincisi ise araçlarımızı emanet ettiğimiz ve güvendiğimiz servisler hakkında.

Şu bizim şöför işe başlayalım, öncelikle belirteyim adam işten çıkıp kaçıp gitti yaptıklarını da zamanla anladık. Şöför, araç bakımı ve tamiri yapmak firmalara gidip konuşarak şunları söylüyor, “Ben bu şirkette çalışıyorum bir çok araç var bakımları ile de ben ilgileniyorum, ben nereye götürürsem kabul ederler.” Bu konuşmaya başladıktan sonra firma yetkililerin ağzını arıyor. Kimisinden hava parası alıyor, kimisine kendi aracının işlerini yaptırıyor.

Şöför işten çıktıktan sonra çalıştığımız firmalardan bir kaçı ofise geldi derdini anlattı, kimisi de arayıp bana anlattı.

Hepsine cevabım ne mi oldu ? Iyi halt ettiniz. Körle yatan şaşı kalkar.

Bu tarz problemler ve takipsizlik bir şirkete ne tür zararlar verir biliyor musunuz ? 400 TL hallolacak iş 1000 Tl fatura edilir, parasını ödediğiniz şey yapılmaz aynı yere bir daha araç gönderirsiniz.20140925-002746-1666740.jpg

Gelelim diğer meseleye…

Araçların bakımları ile ilgilendiğim gündem bu yana yetkili veya yetkisiz diye ayırmamak üzere bazı tecrübelerimi de liste şeklinde yazmak istiyorum.

1. Eğer yeni bakım yaptırdıysanız, aracınızın polen filtresini kontrol edin parasını ödersiniz ama değiştirmezler.

2. Aracınızın garantisi bitmişse boşuna yetkili servisi zengin etmeyin.

3. Aracınıza bakım yaptırdığınızda değişen parçaların eskilerini kutularıyla arabaya koysunlar.

4. Bazen ömrünü yarılamış balatalar bunlar bitmiş denerek ziyan ediliyor veya değiştirdik deyip değiştirilmiyor.

5. Hava filtresi her zaman değiştirilir bundan şüpheniz olmasın :)

6. Sanayide tanıdığınız 1 yedek parçacı ve 1 usta olsun. Ustanıza arabayı komple kontrol ettirin, parçaların listesini çıkarın parçacınızdan pazarlık edip alın ustanız gözünüzün önünde hepsini değiştirsin.

7. Her zaman test sürüşüne çıkın çoğu servis üşenir siz birlikte tur atalım deyin.

8. Bazı araç sahipleri araçlarını her zaman yetkile servise verir, bazılarıda ilk bakımda farklı bir servise gitmeye başlar bunu da bilin.

9. Sanayi sitesindeki kurumsal bir firma ile yetkili servisim verdiği fiyat yarı yarıya olabiliyor.

10. Herkesin bilmesini istiyorum; araç bakıma götürdüğünüzde konuştuğunuz temsilci aslında hiçbir teknik konudan anlamayan ama her konuyu biliyormuş gibi davranan kişidir söylediklerine inanmayın. Şu olmaz bu olmaz derler sürekli kabul etmeyin. Bu temsilciler genel de geçici olarak çalışırlar arabadan gerçekten anlayan nadir denk gelir.

Genelde içerdeki usta uğraşamam işim var der, bu adam da size yok işte garanti bozulur, araç burda kalır, bugün veremem, yok o olmaz, ancak bu kadar olur o tampon vs sayar.

Bu arada işten hiç anlamadığım dönemlerde bir gün yetkili serviste bir usta bana buraya niye getiriyon arabayı yazık parana bu ustaların hep kendi yerleri de var git orda yap dedi, hiç iplemedim. Sonraki bakımlarda da hep bu ustayla sohbet ederdim. En son öğrendim ki kovmuşlar :) Doğru söyleyeni 9 köyden kovmuşlar.

İlginizi Çekebilir:

Dönüşlerde Otomatik Yanan Sis Farı Uygulaması Yönt... Son zamanların modası özellikle lüx otomobil piyasasının çıtır opsiyonu haline gelen otomatik yanan sis farlarından bahsedeceğim.  Artık bir çok lüx o...
Egzoz Ucu Ne İşe Yarar ? Faydaları ve Zararları... Otomobillerin çoğu fabrikadan egzoz ucu olmadan çıkar. Bunun birlikte bir çok spor otomobilin ise spor krom egzoz uçları ile üretildiğini görüyoruz. B...
Frene Basınca Direksiyon Titremesinin Çözümü Otomobilinizle yolda giderken hem yüksek hem de düşük hızlarda frene bastığınız zaman direksiyon titriyor ise çözümü burada. Bu yazımızı okuyarak fren...
Elon Musk Otomatik Pilot Projesine Yeni Mühendisle... Elektrikli otomobil üretisici Tesla'nın CEO'su olan Elon Musk akşam saatlerinde attığı tweetler ile yeni mühendisler aradığını ilan etti. Attığı tweet...
Arabamın Aküsünü Neden Değiştirdim ? İşte Cevabı... Son 1,5 aydır özellikle motoru çalıştırırken bir terslik olduğunu düşünüyordum çünkü motoru çalıştırırken zorlandığını hissediyordum. 4 yaşına girecek...
2016 Yılı Araç Muayene Ücretleri Araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren fiyat artışına gidecek. Artışa göre muayene ücretleri 97,94 lira ve 258,42 lira arasında değiş...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.