Araç Bakımı Yapan Servislerin Yalanları

Eylül 25 00:22 2014

Uzun zamandır araç sahibiyim, kendi şahsi aracımın dışında şirketimizde de çeşitli araçlar mevcut. Yaklaşık 4 yıldır araç bakımları ve sorunları ile uğraştığımdan bir çok olayla karşılaştım. Bazı tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Şimdi anlatacağım 2 husus var, birincisi şirketimizde araç bakımları ile de ilgilenen şöför hakkında ikincisi ise araçlarımızı emanet ettiğimiz ve güvendiğimiz servisler hakkında.

Şu bizim şöför işe başlayalım, öncelikle belirteyim adam işten çıkıp kaçıp gitti yaptıklarını da zamanla anladık. Şöför, araç bakımı ve tamiri yapmak firmalara gidip konuşarak şunları söylüyor, “Ben bu şirkette çalışıyorum bir çok araç var bakımları ile de ben ilgileniyorum, ben nereye götürürsem kabul ederler.” Bu konuşmaya başladıktan sonra firma yetkililerin ağzını arıyor. Kimisinden hava parası alıyor, kimisine kendi aracının işlerini yaptırıyor.

Şöför işten çıktıktan sonra çalıştığımız firmalardan bir kaçı ofise geldi derdini anlattı, kimisi de arayıp bana anlattı.

Hepsine cevabım ne mi oldu ? Iyi halt ettiniz. Körle yatan şaşı kalkar.

Bu tarz problemler ve takipsizlik bir şirkete ne tür zararlar verir biliyor musunuz ? 400 TL hallolacak iş 1000 Tl fatura edilir, parasını ödediğiniz şey yapılmaz aynı yere bir daha araç gönderirsiniz.20140925-002746-1666740.jpg

Gelelim diğer meseleye…

Araçların bakımları ile ilgilendiğim gündem bu yana yetkili veya yetkisiz diye ayırmamak üzere bazı tecrübelerimi de liste şeklinde yazmak istiyorum.

1. Eğer yeni bakım yaptırdıysanız, aracınızın polen filtresini kontrol edin parasını ödersiniz ama değiştirmezler.

2. Aracınızın garantisi bitmişse boşuna yetkili servisi zengin etmeyin.

3. Aracınıza bakım yaptırdığınızda değişen parçaların eskilerini kutularıyla arabaya koysunlar.

4. Bazen ömrünü yarılamış balatalar bunlar bitmiş denerek ziyan ediliyor veya değiştirdik deyip değiştirilmiyor.

5. Hava filtresi her zaman değiştirilir bundan şüpheniz olmasın :)

6. Sanayide tanıdığınız 1 yedek parçacı ve 1 usta olsun. Ustanıza arabayı komple kontrol ettirin, parçaların listesini çıkarın parçacınızdan pazarlık edip alın ustanız gözünüzün önünde hepsini değiştirsin.

7. Her zaman test sürüşüne çıkın çoğu servis üşenir siz birlikte tur atalım deyin.

8. Bazı araç sahipleri araçlarını her zaman yetkile servise verir, bazılarıda ilk bakımda farklı bir servise gitmeye başlar bunu da bilin.

9. Sanayi sitesindeki kurumsal bir firma ile yetkili servisim verdiği fiyat yarı yarıya olabiliyor.

10. Herkesin bilmesini istiyorum; araç bakıma götürdüğünüzde konuştuğunuz temsilci aslında hiçbir teknik konudan anlamayan ama her konuyu biliyormuş gibi davranan kişidir söylediklerine inanmayın. Şu olmaz bu olmaz derler sürekli kabul etmeyin. Bu temsilciler genel de geçici olarak çalışırlar arabadan gerçekten anlayan nadir denk gelir.

Genelde içerdeki usta uğraşamam işim var der, bu adam da size yok işte garanti bozulur, araç burda kalır, bugün veremem, yok o olmaz, ancak bu kadar olur o tampon vs sayar.

Bu arada işten hiç anlamadığım dönemlerde bir gün yetkili serviste bir usta bana buraya niye getiriyon arabayı yazık parana bu ustaların hep kendi yerleri de var git orda yap dedi, hiç iplemedim. Sonraki bakımlarda da hep bu ustayla sohbet ederdim. En son öğrendim ki kovmuşlar :) Doğru söyleyeni 9 köyden kovmuşlar.

İlginizi Çekebilir:

Fiat Linea Balata Fiyatları ve Değişim Fiyatları... Fiat linea aracımın balatalarını eskiden yetkili serviste değiştirirdim. Artık sanayide değiştiriyorum. Bu yazımda Fiat Linea aracının balatasını deği...
Kuzey Kore’li Pyeonghwa Motors’dan Pas... Kuzey Kore'de üretim yapan Pyeonghwa Motors Corporation firması hakkında biraz bilgi verdikten sonra size firmanın otomobil modellerini göstereceğim. ...
Fiat Aegea Mı Egea Mı ? Fiat'ın yeni çıkardığı sedan otomobil ile yakından ilgileniyorum. Almayı bile düşünüyorum. Araç ilk tanıtıldığından bugüne sürekli videolarını haberle...
VW Dizel Mağduru Müşterilerine 500 USD’lik H... Geçtiğimiz günlerde tüm dünyayı ayağa kaldıran dizel skandalının ardından her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Skandal sebebi ile Amerika'daki VW...
Tesla Model S Olağanüstü Hızlanmasına 0.1 Saniye D... Tesla'nın S P85D model elektrikli otomobili petrol ile çalışan otomobilleri cebinden çıkarıyor derken firma bir güncelleme daha yaparak 0-100 Km hıza ...
Tamamen 3D Yazıcı ile Üretilmiş Otomobil Tamamen 3 boyutlu yazıcılar ile yapılmış bir otomobil üretildi. Araç Local Motors'un sahibi Jay Rogers tarafından hayal edilmiş ve uygulamaya koyulmuş...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.