Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır ? Neden Önemli?

Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır ? Neden Önemli?
Ocak 29 23:12 2017

Araç km sorgulama nasıl yapılır ? Araç kilometresi nasıl sorgulanır ? Bu konu çok önemli. İkinci el bir araç alırken mutlaka km bilgisi sorulur ve ona göre değerlendirme yapılır ? Peki araç alırken kilometreye neden dikkat ederiz ? Bu yazımda yapılmış kilometrenin ne gibi sonuçlar doğuracağını ve öneminin ne olduğu üzerinde duracağım.

Araç Kilometresi Nedir ?

İstisnasız bütün otomobillerde kilometre sayacı vardır, eski otomobillerde mekanik olan çalışan bu sistem yeni nesil araçlarda aracın beynine bağlıdır ve elektronik olarak işler. Aracın yapmış olduğu yol kilometre veya mil cinsinden silinemez şekilde kaydedilir. Yabancı ülkelerden bazıları mil cinsini kullanırken bazıları da bizim gibi km cinsini kullanır.

Araçlardaki kilometre sayacının amacı aracın ne kadar yol yaptığını görmek için vardır. Bu sayaç aslında aracın bakım periyotlarını hesaplamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Örneğin motordaki yağın bir ömrü olduğundan bu hesaplanır ve araç sahibinde örneğin 10.000 km’de bir yağın değişmesi gerektiği söylenir. Aynı şekilde değişmesi gereken trigger, baskı balata gibi bileşenlerinde değişme periyotları vardır. Eğer bu periyotlar atlanır ise, motor çok ağır hasarlar ile karşılaşabilir. Hatta geri dönüşü olmayan sonuçlar bile doğurabilir.

Otomobillerde kilometre sayacı, tekerlerin yaptığı yol ile hesaplanmaz. Sayaç diferansiyelin döndüğü tur sayısını sinyaller vasıtası ile beyine gönderir ve araca tanıtılmış standart lastik çapı ile kilometre cinsine çevirilir ardından kaydedilir. Burdan şu sonucu çıkarabiliriz; eğer aynı kriterlere sahip iki aracı alır, birine 14 diğerine 18 inç jant takarsanız sayaçta mutlaka sapma gözlenir.

İkinci el otomobil alırken kilometreye neden dikkat ederiz ?

Ülkemizde ikinci el otomobil satın alırken mutlaka kilometre sayacı sorulur. Bu halk arasındaki motorun ömrünü tahmin etme geleneğinden gelir. Her ne kadar üreticiler motorlarına bir ömür biçse de, halk arasında Fiat’ın motoru şu kadar kilometre yaptıktan sonra biter, Mercedes’in ki şu kadar, Renault’un ki şu kadardır diye bir anlayış vardır. Örneğin Mercedes motorunun 1 milyon km’ye kadar eksiksiz ve düzenli bakımı yapılırsa sorun çıkarmayacağına inanılır ve bu sebeple bu marka araç satın alırken 100.000 veya 200.000 km yapmış bir aracın kaportası ve yürür aksamında sorunu yoksa alınabileceği düşünülür.

Başka bir örnekle halk arasında 300.000 km’den sonra sorun çıkaracağına inanılan bir markanın ikinci eli 200.000 km yapmış ise fiyatın çok ucuz olması gerektiğine inanılır ve pek tercih edilmez.

Peki gerçek ne ? Aslında üreticiler ne söylerse söylesin, bakımın yanında düzenli kontrol şarttır. Örneğin bir marka benim aracımın 15.000 km’de bir bakımı yapılır ise şu kilometreye kadar sorun çıkarmadığını söylediğini farz edelim. Üretici bu hesabı genelde temiz ve azami kullanış kondisyonlarında düşünür. Eğer siz bu aracı extreme ortam ve koşullarda örneğin sürekli toz olan bir yerde motoru zorlayarak kullanırsanız bakım periyoduna daha gelmeden hava filtresi erkenden kirlenecektir ve balata gibi ara ekipmanlar erkenden aşınacaktır. Böyle bir senaryoda aracın bakım periyodu takip edilse dahi araçta sorun çıkması muhtemeldir.

Araç KM sorgulama

Araç kilometresi sorgulama meselesine gelelim. Araç alırken malesef kilometresi ile oynanmış otomobiller ile karşılaşmak mümkün. Kötü niyetli ve daha fazla kar etmek isteyen satıcılar sebebiyle ikinci piyasasında bazı riskler doğmuştur. Bunun artık duyulmuş olması tüketicileri tedbirli olmaya itmiştir.

 İkinci el araç alırken kilometresinin doğru olduğunu nasıl öğrenebiliriz ?

  • Öncelikle servis bakımlı araçları tercih etmeliyiz. Eğer servis bakımlı ise servisi arayarak aracın en son ne zaman bakıma girdiğini sorarız ve tarih-kilometre ikilisinin mantıklı olup olmadığını sorarız.
  • Eğer araç muayeneden geçmiş ise mutlaka kilometre kaydı alınmıştır. Aracın son muayene işleminde kaç kilometrede olduğunu muayene istasyonundan veya muayene kağıdından sorgulayarak tutarlı olup olmadığını kontrol edebiliriz.

Kilometresi ile oynanmış olduğu belli olur mu ?

Kilometresi ile oynan bir aracın devrelerinde lehimlerde bir farklılık olmalı bunu ise yine kilometre sıfırlamayı bile bir başka kişi anlayabilir.

Araç kilometresi ile oynamak ve düşürmek yasak mı ?

Otomobillerin kilometresi ile oynamak ve dolandırıcılık amaçlı işlemler uygulamak kesinlikle yasak ve ahlak dışıdır. İnsanlar para biriktirip emek harcayıp zorla bir araç sahibi olmaya çalışırken onları dolandırmak hiç bir ahlaka ve sisteme sığmaz. 

İlginizi Çekebilir:

Linea Motor Sesi Azaltma Sırrım, Multijet’in... Fiat Linea aracımın motor sesini iki basit işlemle büyük miktarda azalttım. Araçta seyir halinde olsun, sabit yerde olsun sürekli kalın bir tırıltı se...
Kar Lastiği Ne Zaman ve Kimlere Zorunlu ? Ayrıntıl... Soğuk kış aylarında daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi için soğuk iklime uygun lastikler üretilmiştir. Bu lastikler hangi aylarda zorunlu ve ceza ha...
Çekilen Araçlar Nereye Gider ? Çekilen araçların nereye götürüldüğünü merak edenler var mı ? Daha önce bu acı tecrübeyi yaşamış olanlar araçlarını teslim alırken görmüşlerdir fakat ...
Citroen Airbump Nedir ? Avantajı Nedir ? Citroen Airbump Nedir ? İlginç tasarımıyla Citroen C4 Cactus'ü görmüşsünüzdür. Başta ilginç tasarım zannedilse de aslında kapıların üzerine olan o siy...
Tesla Otomatik Pilot İlk Ölümcül Kazasını Yaptı... Tesla'nın otopilot özelliği ile donattığı Model S, ilk ölümcü kazasını yaptı. Binlerce veriyi saniyede binlerce kez işleyen bu aracın kaza yapma olası...
Tesla Model S Olağanüstü Hızlanmasına 0.1 Saniye D... Tesla'nın S P85D model elektrikli otomobili petrol ile çalışan otomobilleri cebinden çıkarıyor derken firma bir güncelleme daha yaparak 0-100 Km hıza ...
  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.