bilgisayar neden yavaşlar 1 - Bilgisayar Neden Yavaşlar ? KESİN Sebepler

Bilgisayar Neden Yavaşlar ? KESİN Sebepler

Bir bilgisayar neden yavaşlar anlamak için kontrol edilebilecek çok fazla nokta var, size olayı daha net anlatabilmek için şöyle bir yol izleyeceğiz. Bilgisayarı ilk aldığımızda hızlı ve yeterince düzgün çalışıyordu. Ne oldu da bu denli ağırlaştı ve performansı böyle azaldı ? Araştırmamız gereken konu; ne değişti ?

Bilgisayarların performansı düşünce, kullanıcı bilgisayarının yavaşladığını hisseder. İşte performans düşüklüğüne sebep olabilecek şeyler. Bir pc’nin performansı ya iç etkenden ya dış etkenden zarar görürse kötü hale gelir.  Dış etkenler; Kırılma, ısınma, hava sirkülasyonu engeli, yanlış adaptör kullanımı gibi yanlışlardır. İç etkenler ise yazılımsal olarak oluşan hatalardır.

Bu yazımızda bulacağınız başlıklar;

Bilgisayar Neden Yavaşlar ? İşte En Büyük Sebepler

ISINMA SORUNU

Max. ısı derecelerine yükselen işlemci görevini rahatlıkla yerine getiremediğinden bilgisayar yavaşlar.  Peki ne oluyor da bu işlemci durduk yere daha fazla ısınıyor, eğer işlemciyi yoran bir virüs bulaşmadıysa bunun sebebi donanımsaldır.  İşte donanımsal olarak işlemcinin ısınmasının sebepleri

  • Fanın hava sirkülasyonu yaptığı kanallar battaniye, yastık, yorgan gibi yanlış cisimlere temas ediyor.
  • Fanın hava sirkülasyonu yaptığı kanallarda toz birikmiş yeterince hava alamıyor.
  • İşlemci ile fanın soğuttuğu metal arasında bulunması gereken termal macunun ömrü bitmiş, yerinde yok.

FAZLA PROGRAM YÜKLEMEK

Bilgisayarınıza her bulduğunuz yazılımı yükler ve kurarsanız, bunlar bilgisayarınızdaki harddiskten ve bellekten yer alacağından performans kötü yönde etkilenir. Bu da size yavaş bir bilgisayar olarak yansır. Arkaplanda açık küçük uzantılar kullanan yazılımlar bilgisayara aynı anda birden fazla işlem yaptırmak istediğinden işlemci kasılmaya başlar. Sizin asıl yapmak istediğin ana işlem bu kasılmadan dolayı sekteye uğrar.

Mantık Şudur: Bilgisayar her zaman hardiskteki herşeye ulaşmak isteyebileceğinizi düşünür ve sürekli tam erişilebilir durumda bekler, siz erişileiblir alanı yani yüklediğini dosya yığınını ne kadar arttırırsanız bilgisayar veya başka bir elektronik cihazınınz doğal olarak yavaşlayacaktır.

 SABİT DİSKTE YETERLİ ALAN YOKTUR

Fazla yazılım yüklemenin diğer bir dezavantajı da sabit diskte azalan boş alan. Boş alan azaldıkça, sanal bellek kullanımı azalacağından Windows için gerekli olan çalışma alanı sağlanmamış olur.

ZARARLI YAZILIMLAR

Sırf bilgisayarı yavaşlatsın diye virüs yazıldığını biliyor muydunuz ? Bazı virüsler bilgisayarınızı yavaşlatarak sizi çılgına çevirebilir. PC yavaşlatan zararlı yazılımlar bilgisayarınıza bulaştığı andan itibaren aşırı yavaşlatır. Gereksiz komutlar vererek işlemcinizi deli gibi çalışmaya mahkum eden bu virüslerden kurtulmak da çok zor. Aşırı kasılan işlemci Antivirüs programınızı çalıştırırken de yoruluyor ve dayanamıyor bu sebeple sık sık mavi ekran hatası verir veya aşırı ısıdan dolayı BIOS bilgisayarı yanmasın diye kapatır.

  • İnternet Solucanları – WORM
  • Truva Atları – TROJAN
  • Casus Yazılımlar – SPYWARE
  • Reklam Yazılımları – ADWARE
  • Kötü Niyetli Yazılımlar – MALWARE

GÜNLÜK KAYIT DEFTERLERİNİ TEMİZLEMEMEK

Bilgisayarınız hiç yeni yazılı yüklemeseniz dahi, hergün aynı işleri yapıp kapatsanız da bir takım günlükleri doldurur. Bu tıpkı bir insanın günlük tutması gibi birşey. PC yaşanan tüm sistem olaylarını, hatalarını ve girilen sitelerdeki dosyalarını bünyesinde biriktirir.  Bu kayıtları zaman zaman temizlemelisiniz, etkisini rahatlıkla fark edeceksiniz. Bu işi yapan programları kullanarak kolayca işinizi görebilirsiniz. Tavsiye: CCcleaner.

CCcleaner programı, Sistem bakımı yapar, Günlükleri temizler, sabit diske bakım yapar, windows bileşenlerine bakım yapar. İnternet geçmişinden kaynaklanan depolamayı temizler, DNS kayıtlarını temizler vb.

KURCALANMIŞ BIOS AYARLARI

Her bilgisayar anakartındaki sistemleri birlikte düzgün çalıştırabilmek için tasarlanmıştır.  Eğer yeni bir donanım parçası takmışsanız veya ayarları değiştirmişseniz. Anakartınızın kullanma klavuzuna bakarak, bios ayarlarınızı en yüksek performans sağlayacak şekilde değiştirmelisiniz.

 GEREKSİZ AÇILIŞ PROGRAMLARI

Bazı yazılımlar sanki siz onları 7/24 kullanacakmışsınız gibi kendilerini bilgisayar açılırken açıp, simge haline küçültüyorlar. Siz onlara tıkladığınızda da sanki çok hızlı açılıyormuş gibi hemen ekrana gelirler. Halbuki bilgisayar açılırken açılmıştı ve bu şekilde davranan yazılımlar bilgisayarı gereksiz yere yavaşlatır.

 YAZILIM GÜNCELLEMEK

Size ters orantı gibi görünebilir ama yazılım güncellemek bilgisayarınızı yavaşlatıyor. Gün geçtikçe tüm bilgisayar programları yeni versiyonlarını çıkarıyor. Siz de bazen zorunlu bazen de keyfi olarak bu yazılımları güncelliyorsunuz, gelişen yazılım doğal olarak gelişen sistem donanımı istiyor. Fi tarihinde çok güzel çalışan bilgisayar 1 yıl sonra içindeki tüm yazılımlar güncellendiğinden artık onlara yetmez hale geliyor ve ağır kalıyor.

 FORMAT ATMAK HER ZAMAN ÇÖZÜM MÜ ?

Değil, virüsden dolayı yavaşlayan bilgisayarda kesin çözüm olsa da, yazılım güncellemesinden kaynaklanana zamandan geri kalmış bilgisayarlar için format atmak çözüm değildir. Kimi insan direkt formata kaçsada, önce diğer sebepleri araştırmak gerekir.

Laptop Isınma Sorununa 3 Kesin Çözüm (+1 Eklendi)

İlginizi Çekebilir:

Neden 4G Değilde 4.5G ? İşte Gerçek ! 1, 2,  3,   4,5,    5. Doğru mu saydım ? Tabiki hayır 4 demeliydim. Herkesin merak ettiği konuya giriyoruz. Neden 3G internetten sonra 4G değilde 4.5G...
App Store Bedava İndirme Yöntemleri iOS yüklü bir cihazınız var ve uygulamaları para vermeden indirmek istiyorsunuz. Aşağıdaki yöntemlerle bu isteğiniz mümkün. Bana kalırsa en güzeli jai...
Film İzleme Alışkanlıklarımız Değişiyor Sinema ve film sektörü gelişmeye başladıkça neredeyse hergün güzel bir film çıkıyor.Sürekli sinemaya gidecek fırsatımız olmuyor ve eski filmleri sinem...
Xiaomi Mi 5 İncelemesi Xiaomi Mi 5 İnceleme. Başlamadan önce; bütün ürünlerde olduğu gibi sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu? Bu sorunun cevabını düşünmeniz gerekmektedir. ...
RØDE NT-USB Condenser Mikrofon İncelemesi Güzel ve filtreli olan RØDE NT-USB Condenser Mikrofon eğer kayıt alan ve video bazlı sitelere içerik üretiyorsanız bu mikrofonu kullanmanızı tavsiye e...
Teknolojik Gelişmeler ve Android 2015 yılının ilk aylarını yaşadığımız şu dönemde, artık teknolojiyi takip edebilmek çok zor hala geldi. Çünkü gelişmeler o kadar hılandı ki, hergün ye...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.