Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

cipli-kimlik-karti-nasil-alinir

Ocak 2017 tarihi itibari ile yeni çiplik kimlik kartlarına geçilecek. Çipli kart nasıl alınır ? Çipli kimlik kartları ne kadar zaman içinde alınmalıdır ? Ocak 2017 itibari ile 3 yıl içerisinde herkes çipli kartlara geçmek zorunda.

Çipli kimlik kartlarındaki en büyük avantaj dolandırıcılık ve sahtecilik uygulamalarını sıfır seviyesine çekmek olacak. Öyle ki eski nüfus kimlik kartları basit kağıtlardan meydana gelmiş vaziyette ve kopyalanması basit matbaacılık hileleri ile çok kolay. Bu kolaylık dolandırıcıların ağzını sulandırmaya yetiyor. Nüfus kimliği kopyalayan dolandırıcılar sahte kimlik kartları ile bankaya gidip hiç bir şey olmamış gibi kredi bile çekebiliyorlar.

Çipli kimlik kartları bu basit dolandırıcılık hikayelerini bitirecek, peki çipli kimli kartı nasıl alınır ?

Ocak 2017 tarihi itibari ile https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/ adresine girip, randevu al linkine tıklayıp TC Kimlik No, Ad ve Soyad bilgisi ile istediğiniz adresten randevu alın. Randevu aldığınız nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanınız ve var ise ehliyet, pasaport ve diğer belgelerinizle başvurun. Böylelikle yeni nesil çipli kimlik kartınızı alabilirsiniz.

Çipli Kartlartın Avantajları Ne olacak ?

Çipli kimlik kartları, şifre ile birlikte çalışacak. Bürokratik uygulamalarda işlemlerin daha hızlı olması için büyük kolaylık sağlayacak, elektronik imza olarak kullanılabilecek. Kamu binalarında elektronik sistemlerle birlikte kullanılabilme imkanı sunacak.

Elektronik nüfus cüzdanı uygulaması daha önce bir kaç pilot ilde kullanılmaya başlamıştı. Yeni yıl ile birlikte tüm Türkiye’de kullanılmaya başlayacak. Acele etmenize gerek yok fakat 3 yıl içerisinde mutlaka yeni nesil elektronik kimlik kartınızı almalısınız.

Yeni kimliklerdeki çip nedir ?

kimlikteki-cip-ne-ise-yarar

Kredi kartı ve SIM kartlarda olduğu gibi, yeni nüfus kimliği kartları da çipli sunulacak. Bu çipler kıymetli metaller ile kaplanmıştır böylelikle çok uzun yıllar boyunca çalışmaya devam edebilirler. İçlerinde çok sayıda bilgi taşıyabilirler.

Benzer Yazılar

Benleri Aldırmak Zararlı Mı? Benleri Aldırmak Zararlı Mı?  Vücudumuzdaki gereksiz olan detaylardan biri de kuşkusuz benlerdir. Benler siyah, kırmızı ya da kahverengi renklerde olabilir. ...
Clickbank’de Satış yapmak lazım ! Ama nasıl ... Sistemi keşfettiniz, öğrendiniz, kurcaladınız ve hoplink elde edebiliyorsunuz. Şimdi size gereken satış yapmak insanları bu linke tıklatarak ürün aldırmak ve ba...
Google’ın ARA Projesi Nedir ? Bu bir devrim ... Google'ın geçtiğimiz günlerde lanse ettiği prototip ARA projesi dikkatleri üzerine çekti. Bloklar halinde telefon oluşturmak amacı ile geliştirilen proje bir de...
Rahat Bir Doğum İçin Tavsiyeler Rahat Bir Doğum İçin Tavsiyeler. Doğum Öncesinde Yapılması Gerekenler .Öncelikle sakin ve stressiz olmalısınız. Kafanızdaki endişelerden kurtulup doğumunuzu rah...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir