Dav Uzantılı Dosyaları Açma ve Dönüştürme İşlemi

Dav Uzantılı Dosyaları Açma ve Dönüştürme İşlemi
Kasım 07 20:48 2015

CCTV tipi kameralar DVR kayıt cihazlarında genellikle .dav dosya uzantısında kayıt yaparlar. Bu dosyaları bir başka kişiye izletmek istediğiniz zaman önce kayıt cihazından bilgisayarınıza çekmeniz ardından AVI formatına çevirmeniz gerekir. Bu işlemleri yaptığınız zaman videonuzu ister CD’ye yüklersiniz ister belleğe yani istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Eğer .dav olarak kalmasını tercih ederseniz malesef dosyayı doğru düzgün kullanamazsınız.

.dav dosyaları ilginç dosyalardır ve sık sık hakkında sorular alırız. Aşağıdaki başlıklardan istediğiniz bilgiyi edebilirsiniz.

.dav Dosyası Nasıl Açılır ?

Bu dosya tipini açmak için General Player medya oynatıcısını kullanmalısınız. Dosyayı aşağıdaki linkten direkt olarak indirebilirsiniz veya securitycameraking.com sitesine girin Downloads linkine tıklayın gelen sayfada ikinci sayfaya gidin ve Video Player and Converter Downloads başlığındaki son versiyonu indirin.  Kurulum için aşağıdaki yönergeleri takip edin.

General Dav Player İndirme Linki (Zip dosyasına Virus taraması yapmayı unutmayın.)

1.Adım: Kurulumu başlatmak için Next’e tıklayın.

dav-nedir-donusturme-oynatma-acma-1

2.Adım: Programın kurulacağı dizini seçin. Değiştirmeden de Next’e tıklayabilirsiniz.

dav-nedir-donusturme-oynatma-acma-2

3.Adım: Başlat menüsüne eklenecek ismi belirleyin. Değiştirmeden Next’e tıklayabilirsiniz.

dav-nedir-donusturme-oynatma-acma-3

4.Adım: Setup’ı başlatalım. Next’e tıklayın.
dav-nedir-donusturme-oynatma-acma-4

5.Adım: Kurulum başlayacak ve tamamlanacak.

dav-nedir-donusturme-oynatma-acma-5

6.Adım: Bitiş. Kurulum tamamlandı.

dav-nedir-donusturme-oynatma-acma-6

 Ardından programı açın ve aşağıdaki resimdeki tuşa basıp dosyanızı bulun ve açın. Video oynatılacaktır. Eğer oynatmazsa önce bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyiniz.

dav-nedir-donusturme-oynatma-acma

.dav Dosyası Avi’ye Nasıl Çevrilir ?

General Player’i kurduktan sonra aşağıdaki tuşa basın ve dosyanızın konumunu seçin ardından alltaki sekmede kaydedilecek yeri seçin ve Convert’e tıklayın. Videonuz AVI formatına dönüştürülecektir.

dav-nedir-donusturme-oynatma

NEUTRON İÇİN EKSTRA BİLGİLER

Neutron marka cihaz kullanıyorsanız browser’da dvr kayıt cihazınızın IP adresini girin ve arayüz şifrenizi girin. Açılan ekranda sol üstteki SEARCH’e tıklayın. Saat ve Gün ayarların yapıp arama yapın. Aşağıya liste dökümü gelecek. İstediğiniz dosyayı seçip pencerenin sağ üstündeki Download’a tıklayın. İstediğiniz klasöre dosyayı indirebilirsiniz. 1 Saatlik parça yaklaşık 200 MB kadardır. Aynı ağda iseniz bu yaklaşık 2 – 3 dakika sürecektir.

 .DAV DOSYASI GÖRÜNMÜYOR İSE;

.dav uzantılı dosyalar indirdiğiniz yerde görünmüyor ise ilk başta klasör ayarını gizli dosyaları göster şekline getirirsiniz fakat yine işe yaramaz çünkü dav uzantısı data şeklindedir ve izlemek için kullanmaya hazır değildir sıkıştırılmış bilgi dosyasıdır. Windows tabanlı bilgisayarlar genellikle bu dosyaları kolay kolay okumaz.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜSÜNÜ AVI OLARAK KAYDETMEK

En pratik yol PSS (Pro Surveillance System) uygulamasını kullanmaktır. Neutron’un sunduğu bu yazılım ile kolaylıkla istediğiniz gün ve saat aralığındaki kayıt dosyalarınızı istediğiniz klasöre direkt AVI formatında kaydedebilirsiniz.

NEUTRON PSS İLE GÖRÜNTÜ NASIL ALINIR 

1.Adım: Programı kurduktan sonra cihazınını ip adresini ve port ayarlarını yapmanız gerekir. Ayarları yaptıktan sonra, kameralarınıza erişebildiğinizden emin olun.

2.Adım: Pencerenin alt kısmında yer alan PLAYBACK’e tıklayın.

3.Adım: Açılan pencerede gün ve saat aralığını seçin.

4. Adım: Dosyanızı seçin ve listenin altındaki AVI Download’e tıklayın.

Yardıma ihtiyacınız olursa aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Paylaşımlarımızın devamı için lütfen Teknobilim’e abone olunuz yahut twitter hesabımızı takip ediniz.

İlginizi Çekebilir:

IP Adresi Nasıl Bulunur ? IP Nedir? Önce bunu tanımlayalım. İngilizce Internet Protocol Adress kelimelerinden meydana geldiği için IP Adres olarak anılır. Bilgisayarınızdaki IP...
AppCake Nedir ? Nasıl Kullanılır ? AppCake bir tweak olarak Cydia'dan yüklenir. Cydia ise iphone'a jailbreak işlemi ile yüklenen bir programdır. AppCake yeni nesil installous'tur diyebi...
Beyaz Eşya Servis Forumu ! Aradığınız Cevabı Bulun... Beyaz eşyalar ve diğer tüm ev eşyaları ile ilgili en yaygın sorun, arıza anında kullanıcının sorunu hemen halletmeye çalışmak ile uğraşması. Aslında g...
Navimex Multimedia’da Video Nasıl Oynatılır ... Youtube'daki videoları navimex multimedia cihazınızda nasıl oynatacağınızı öğreneceksiniz. Bu yazımızda Navimex marka navigasyon kullananlar için nası...
iPhone Şifresi Nasıl Çözülür ? iOS Ekran Kilidi Kı... iPhone şifresi nasıl kırılır ? iPhone ekran kilidi nasıl çözülür ? Bu sorunun cevabı uzun zamandır tartışılıyor. Tartışamalara son vermek adına önce b...
Adsense Eşleştirilen İçerik Birimi Nasıl Yapılır ?... Adsense'e bugün girdiğimde optimizasyonda yeni bir bildirim olduğunu fark ettim. Şu ifade yer alıyordu; Makalelerinizin tanıtımını Eşleştirilen İçerik...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.