Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

detoks nedir dikakt edilmesi gerekenler - Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaza Detoks ile Hazırlanın. ‘’Detoks’’ son yılların en moda tanımlarından biridir. Detoks kelimesi duyulduğunda herkesin aklına meyve ve sebze suları gelmektedir. Ancak detoks sadece çiğ besinleri tüketmek, sadece sıvı ile beslenmek, bağırsakların temizlenmesi anlamına gelmemektedir. Zihin ve ruh temizliği de detoks da oldukça önemlidir.

Uzman Diyetisyenlerimizden Sernaz Çakır Ercil, bizler için detoks hakkında şu bilgileri verdi;

Aşırı kırmızı et tüketimi, aşırı çay-kahve tüketimi, yağlı olan yiyecekler, nikotin, stres ve yoğun iş temposu, hava kirliliği vücudumuzda zararlı toksinlerin birikmesine neden olur. Detoks, zararlı olan toksinlerden arınmak için beden ve zihin temizliği anlamına gelmektedir.

Detoks yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler;

  • Detoks yalnızca mevsim geçişlerinde değil her mevsimde yapılabilir. Hatta ayın 3 gününü detosa ayırmak size kendinizi daha iyi hissettirebilir.
  • Detoks yapığınız süre boyunca yağlı yiyecekler, kavurma, kızartma, rafine yiyecekler, şeker ve şekerli yiyecekler ve hamur işlerinden uzak durmalısınız. Uyarıcı etkisi olan asitli içecekler ve kahve tüketmeyin. Eğer baş ağrısı problemi yaşamak istemiyorsanız detoksa başlamadan 1 hafta önce kafeini kesmeniz size yardımcı olur.
  • Günde 3 litre su içmeniz önemlidir. Ayrıca beyaz çay, yeşil çay, rezene, papatya gibi çayları da şekersiz olarak tüketebilirsiniz.
  • Detoks boyunca alkol, sigara ve stresten uzak durmalısınız.
  • Yaptığınız detoksun etkili olabilmesi için uykunuzun da çok fazla öneme sahip olduğunu unutmayın. Uyumadan 1 saat önce televizyon, telefon tablet gibi eşyalarınızı kapatın. Bitki çayınızı yudumlarken dinlendirici güzel bir müzik dinleyebilirsiniz.
  • 3 günlük bir detoksta günde 1 saatinizi spora ayırın ve yapmaktan zevk aldığınız bir sporu yapın son 15 dakikasını ise meditasyona ayırın.
  • Sindirimi zor olan yiyeceklerden uzak durun. Mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin.
  • Detoks sırasında kilo kaybınız olabilir. Ancak detoksta ki asıl amaç kilo kaybı değil vücudunuzdan zararlı olan toksinleri atarken zihinsel ve ruh sağlığınızı olumlu yönde etkilemek olduğunu unutmayın.

Dikkat!

İlaç kullananların, herhangi bir sağlık problemi olanların, çocukların, ergenlerin, hamile ve emziren kadınların detoks uygulaması sakıncalıdır.

Detoks programlarının uzun süre uygulanması mineral ve vitamin eksikliğine neden olabileceği için 3 günden fazla yapılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Hamilelik İzni, Doğum İzni Nedir? Hamilelik İzni, Doğum İzni Nedir? Doğum izni çalışan ve doğumu yaklaşan hamile bayanlara bir süreliğine devlet tarafından verilen izindir. Doktorun ve...
B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? Eğer çok üşüyorsanız, halsizlikten ya da yorgunluktan yakınıyorsanız, konsantrasyon güçlüğünüz var ise, duygusal olar...
Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur? Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur? Kadınların en büyük sorunlarından biri de vajinal akıntılardır. Vajinal akıntı, kokulu ya da kokusuz, beyaz, sarı ya...
Kadını Seksten Soğutan 3 Gerçek Sebep Cinsel ilişki sırasında partnerine soğuk davranan ve ilişkiden kaçar tavırlar sergileyen kadın, ikili ilişkide sorunlara yol açmaktadır. Yatak odasınd...
8 Madde İle Zayıflamaya Nereden Başlamak Gerekir?... 1.Kan Tahlili Yaptırma ile Başlayın Zayıflamak için diyete başlamadan önce bir hekim kontrolünden geçip kan tahlillerinizi yaptırın. Çıkan tahlil s...
Doğum Sonrası Estetiği, Annelik Estetiği Kimlere Y... Doğum Sonrası Estetiği. Yeni doğum yapmış bayanların doğum sonrasında vücutlarında oluşan değişimlerin, kombine cerrahi işlemleri ile tek seansta düze...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.