Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Haziran 27 09:00 2016

Yaza Detoks ile Hazırlanın. ‘’Detoks’’ son yılların en moda tanımlarından biridir. Detoks kelimesi duyulduğunda herkesin aklına meyve ve sebze suları gelmektedir. Ancak detoks sadece çiğ besinleri tüketmek, sadece sıvı ile beslenmek, bağırsakların temizlenmesi anlamına gelmemektedir. Zihin ve ruh temizliği de detoks da oldukça önemlidir.

Uzman Diyetisyenlerimizden Sernaz Çakır Ercil, bizler için detoks hakkında şu bilgileri verdi;

Aşırı kırmızı et tüketimi, aşırı çay-kahve tüketimi, yağlı olan yiyecekler, nikotin, stres ve yoğun iş temposu, hava kirliliği vücudumuzda zararlı toksinlerin birikmesine neden olur. Detoks, zararlı olan toksinlerden arınmak için beden ve zihin temizliği anlamına gelmektedir.

Detoks yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler;

  • Detoks yalnızca mevsim geçişlerinde değil her mevsimde yapılabilir. Hatta ayın 3 gününü detosa ayırmak size kendinizi daha iyi hissettirebilir.
  • Detoks yapığınız süre boyunca yağlı yiyecekler, kavurma, kızartma, rafine yiyecekler, şeker ve şekerli yiyecekler ve hamur işlerinden uzak durmalısınız. Uyarıcı etkisi olan asitli içecekler ve kahve tüketmeyin. Eğer baş ağrısı problemi yaşamak istemiyorsanız detoksa başlamadan 1 hafta önce kafeini kesmeniz size yardımcı olur.
  • Günde 3 litre su içmeniz önemlidir. Ayrıca beyaz çay, yeşil çay, rezene, papatya gibi çayları da şekersiz olarak tüketebilirsiniz.
  • Detoks boyunca alkol, sigara ve stresten uzak durmalısınız.
  • Yaptığınız detoksun etkili olabilmesi için uykunuzun da çok fazla öneme sahip olduğunu unutmayın. Uyumadan 1 saat önce televizyon, telefon tablet gibi eşyalarınızı kapatın. Bitki çayınızı yudumlarken dinlendirici güzel bir müzik dinleyebilirsiniz.
  • 3 günlük bir detoksta günde 1 saatinizi spora ayırın ve yapmaktan zevk aldığınız bir sporu yapın son 15 dakikasını ise meditasyona ayırın.
  • Sindirimi zor olan yiyeceklerden uzak durun. Mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin.
  • Detoks sırasında kilo kaybınız olabilir. Ancak detoksta ki asıl amaç kilo kaybı değil vücudunuzdan zararlı olan toksinleri atarken zihinsel ve ruh sağlığınızı olumlu yönde etkilemek olduğunu unutmayın.

Dikkat!

İlaç kullananların, herhangi bir sağlık problemi olanların, çocukların, ergenlerin, hamile ve emziren kadınların detoks uygulaması sakıncalıdır.

Detoks programlarının uzun süre uygulanması mineral ve vitamin eksikliğine neden olabileceği için 3 günden fazla yapılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Keratokonus Hastalığı Nedir ? Keratokonus nedir ? Az bilinen bir göz hastalığı olan keratakonus hastalığı nedir ? Keratokonus, korneanın gittikçe şekilde incelerek öne doğru konik ...
Saç Ekimi Fiyatları Saç dökülmesi ile başınız dertte ise büyük ihtimalle siz de saç ekimi fiyatları ile içli dışlı olacaksınız. Günümüz şartlarındaki ağır stres, trafik, ...
B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? Eğer çok üşüyorsanız, halsizlikten ya da yorgunluktan yakınıyorsanız, konsantrasyon güçlüğünüz var ise, duygusal olar...
Tırnak Batması Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir? Tır... Tırnak batması çoğu insanda görülen, yürüyüşe, günlük aktiviteye engel olan ağrılı ve rahatsız eden bir durumdur. Tırnak Batmasının Nedenleri; T...
Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları. Cilt ne kadar temiz ise o kadar güzeldir. O zaman oluşumu çok kolay olup da cildin pürüzsüzlüğünü engelleyen si...
Modern Tıp ile Alternatif Tıp Arasındaki Farklar... Sizce alternatif tıp mı yoksa modern tıp mı tercih edilmeli ? Peki siz tam olarak alternatif tıp ile modern tıbbın ne olduğunu biliyor musunuz ? Öncel...
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.