En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

en sık görülen kadın hastalıkları - En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları. Kadınların doğurganlık özelliği, onu doğadaki karşı cinsi olan erkeklerden ayıran en önemli detaydır. Bu özellik sayesinde bir çok avantajı olan kadınların, dezavantajları da vardır.

Kadınlarda en sık görülen kadın hastalıkları arasında vajinal rahatsızlıklar ve meme hastalıkları oldukça önemlidir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ölümcül olabilecek olan bu hastalıklar, genelde doğurganlık özelliği ile ilgilidir.

Kadın olmanın sıkıntıları arasında yer alan bu hastalıkların bazıları önemsiz olsa da, bazı durumlarda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bir çok kişi düzenli kontrollerini aksatmamaya özen göstermektedir.

Vajinal Akıntılar

Genç ya da yaşlı her kadında vajinal akıntılar görülmektedir. Bu akıntılar yumurtlama dönemlerinde de söz konusudur. Ancak bazı durumlarda kokulu olan akıntılar katı kıvamda ya da kanlı olarak olabilir.

Böyle bir durumda hemen kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek gerekli tedbirlerin alınması ve tedavinin yapılması gerekmektedir.

Adet Düzensizlikleri

Özellikle son on yıllarda kadınlarda adet düzensizlikleri çok fazla görülmektedir. Polikistik over sendromu, erken menopoz ya da kist gibi sorunlar nedeniyle adetlerin düzensiz olması söz konusu olmaktadır.

Adet düzensizliği çocuk sahibi olmaya da engel olduğundan ve bu durumu zorlaştırdığından, kısırlık sorununu da beraberinde getirebilmektedir.

İdrar Kaçırma

Özellikle doğum sonrası görülmeye başlayan idrar kaçırma sorunu bir çok kadının çekindiği ve doktoruna söylemekte zorlandığı bir sorundur.

Oysa ki tedavisi oldukça basit olan bu sorun, kişinin sosyal hayatını ciddi derecede etkiler ve bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

Meme Kanseri

Kadınlarda en yüksek oranda görülen kanser tipi olan meme kanseri, genelde erken teşhis yapıldığında hayat kurtaran bir tedavi ile düzelebilmektedir.

Kendi kendini muayene sayesinde bir çok kişinin hastalığı fark ederek doktora başvurması nedeniyle, bilinçlenen hastalar sorunsuz bir şekilde tedavi sürecini geçirmektedir.

İlginizi Çekebilir:

Hamilelik Haftası Neden Hesaplanır? Hamilelik Haftası. Hamilelik Haftası Neden Hesaplanır? Hamilelik döneminde ebeveynlerin merak ettikleri bir  konu ise bebeklerini ne zaman kucaklarına...
Çikolata Kisti Nedir? Neden Olur? Çikolata Kisti Nedir? Neden Olur? Endometriozis, halk arasında bilinen adıyla çikolata kisti kadın hastalıklarından en sık rastlananlardan bir tanesid...
Şişkinlik Yapan Gıdalar Şişkinlik Yapan Gıdalar. Hazımsız sorunu kadın ve erkeklerde oldukça fazla rastlanan bir problemdir. Ülkemizde kültürümüz gereği yediğimiz gıdaların h...
Benleri Aldırmak Zararlı Mı? Benleri Aldırmak Zararlı Mı?  Vücudumuzdaki gereksiz olan detaylardan biri de kuşkusuz benlerdir. Benler siyah, kırmızı ya da kahverengi renklerde ola...
Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?... Son günlerde sık sık manyetik hamuru üzerine yazılar yayınlanmakta fakat ortada yapılan bir yanlış var, ev yapımı manyetik hamurların zararlarını gözd...
Modern Tıp ile Alternatif Tıp Arasındaki Farklar... Sizce alternatif tıp mı yoksa modern tıp mı tercih edilmeli ? Peki siz tam olarak alternatif tıp ile modern tıbbın ne olduğunu biliyor musunuz ? Öncel...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.