ERP Nedir ?

ERP Nedir ?
Nisan 29 17:16 2018

ERP, İngilizce Enterprise Resource Planning ifadesinin baş haflerinden oluşur. Türkçe’de Kurumsal Kaynak Planlaması karşılığını alır fakat pek KKP denilerek anılmaz. Kurumsal kaynak planlaması büyük veya büyümek isteyen şirketlerin bütün somut ve soyut kaynaklarının verimli bir şekilde kullanmak istemesi ile ortaya çıkmıştır. Windows, akıllı telefon, linux gibi çeşitli platformlarda çalışabilirler.

Örnek: Wolkswagen’i düşünün, 2500 adet “Beyaz 1.6 TDI Passat Comfortline” siparişi aldıktan sonra bu arabaları hammade tedariğinden satış sonrasına kadar müşteri memnuniyetiyle ve verimle üretmesi nasıl mümkün olabilir ? Tabiki bir ERP programı ile.

Kurumsal kaynak planlamasında genellikle sistem şu şekilde işler;

Mavi yakalılar açısından:

Merkezi bir veritabanı vardır, tüm ilgili personeller hatta bazen makina sensörleri bu veritabanına bilgi girişi yapar. Toplanan bilgi ise ihtiyacı olan personel veya makinaya işlenmiş bir şekilde teslim edilir. Teslimin ardından, veritabanında bu aşamanın ne durumda olduğu bilgi girişi veya reçete ile belirtilir.

Beyaz  yakalılar açısından:

Satıcı, satışını yapacağı ürünün hazırda olup olmadığını merkezi veritabanından kontrol edebilir. Eğer hazır değil ise, tedarik/imalat belirterek ERP sistemine giriş yapar. Ardından aşamaları takip etmeye koyulur. Siparişler hazırlandıktan sonra, depo bölümünden özetle “Sipariş hazır” bilgisi girildiğinde, işleyiş muhasebe departmanına bildirilir ilgili sipariş detayları ile irsaliye, fatura gibi evraklar hazırlanır. Eğer ihracat şirketi ise ardından ihracat departmanına bildirim gelir, invoice, packing, menşei gibi evraklar hazırlanır. Beyaz yakalılar masa başından sipariş girerek, nihayete erene kadar her şeyi takip edebilirler.

Pazarlamacılar örneğin, müşteri kartını açarak o müşteriye daha önce gidilmiş mi, kim kaç kere gitmiş, giden ne görüşmüş, satış yapılmış mı, notlar nelerdir gibi bilgilere ulaşabilir. Bu modül CRM olarak bilinir, sadece pazarlama işi yapan şirketler tüm modülleri içeren bir ERP programı satın almaktansa sadece CRM programı da satın alabilirler.

ERP Sadece Şirketler İçin Değildir

Kâr amacı olmayan kuruluşlar,hükümetler, vakıflar veya diğer kuruluşlar da ERP sistemlerini kullanabilirler. ERP esasında birden fazla çalışanın senkronize olarak iş yükünü azaltmak ve verimli bir şekilde hız kazanmak için kullandığı yazılımlardır.

ERP yazılımı içerisinde genelde bağımsız olarak çalışan üretim, finans, müşteri ilişkileri yönetimi, insan kaynakları, stok yönetimi gibi çeşitli modüller bulunabilir. Yani müşteri ilişkilerindeki personel ile üretimde çalışan personel hiç tanışmamış olsa bile, söz konusu müşterinin sorununu çözerken bu departmana kadar bilgi alabilir.

ERP Programlarında Yetki Seviyeleri Vardır !

Yönetici istediği kişi veya departmanlara yetki kısıtlandırması getirilebilir, örneğin maliyet analizlerini yapabilme yetkisi sadece muhasebe veya finanstan bir kişiye verilebilir. Şirket sırları tüm personelle paylaşılmak zorunda değildir, ERP programları her şeyi mümkün kılsa da, bu tarz kısıtlamalar şirket içinde çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır. Sorunsuz işleyiş için herkesin yetkisi belirtilmeli.

İlginizi Çekebilir:

Paykasa Nasıl Bozulur ? Paykasa bildiğiniz gibi alışveriş severlerin internet üzerinde daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Paykasa sayesinde ar...
Sipariş Takibi Nasıl Yapılır? Sipariş takibi nasıl yapılır ? Nasıl yapılmalı ? Şirketlerde sipariş geldikten sonra yönetilen süreç genellikle sipariş takibi olarak adlandırılır. Pr...
Hesap Takip Programı Tavsiyesi Şirketler için hesap takibi denildiği zaman aslında ön muhasebe olarak görülmektedir. Başarılı bir hesap takibi yapılabilmesi için ön muhasebe işlemle...
Motosiklet Satış Mağazası Açmak İsteyen Girişimcil... Motosiklet iki tekerleği olan, bisiklete benzeyen, içten yanmalı bir motora sahip, bir ya da iki kişilik olan ulaşım aracıdır. Dünyada da en yaygın ku...
Clickbank’de Satış yapmak lazım ! Ama nasıl ... Sistemi keşfettiniz, öğrendiniz, kurcaladınız ve hoplink elde edebiliyorsunuz. Şimdi size gereken satış yapmak insanları bu linke tıklatarak ürün aldı...
Evde Mini El Çantası Yapma Evde birçok ürünün yapıma olasılığı günümüz itibarı ile çoğalmış bulunmaktadır.  Özellikle internetin gelişmesi ile sosyal medyaların ev işi yaparak p...
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.