Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?

Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?
Mayıs 07 10:15 2018

Son günlerde sık sık manyetik hamuru üzerine yazılar yayınlanmakta fakat ortada yapılan bir yanlış var, ev yapımı manyetik hamurların zararlarını gözden kaçırıyoruz. Özellikle çocukların heves ederek, videolar izleyerek evde manyetik hamur hazırlamaya çalıştıklarını görüyoruz. Bu yazımda bu konudan bahsedeceğim. Nihai karar size bağlı fakat karar vermeden bazı hususları bilmenizde fayda var.

Manyetik hamur nasıl hazırlanır ?

Çocukların en çok kullandığı karışım; tutkal, borax, demir tozu.  Bu karışımı ölçekli olarak karıştırarak kolaylıkla manyetik hamur hazırlamak mümkün. Kıvamı ve kalitesi tabiki tartışılır ama ben asıl konumuza dönerek önce bu içeriklerin tanımını paylaşmak istiyorum.

Tutkal Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Piyasada beyaz tutkal olarak bilinen ve yaygın olan türü; vinil asetat homo polimer esaslı ve su bazlı olan bir yapıştırıcıdır.

Araştırma yaparken yaygın ürünlerin güvenlik bilgi formlarına göz attım, şimdi bu bilgilere bakalım. Güvenlik bilgi formlarında şu ifade yer alıyor, marka belirtmem etik olmadığından sadece ilgili kısımdan bir görsel yerleştiriyorum.

tutkalın zararları - Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?

Güvenlik bilgi formu bizi belgenin başında bilgilendiriyor. Sağlığa zararlı sınıflandırılmamıştır. Buna karşın bu bilgi çocukların bu materyallerle gönül rahatlığı ile oynayabileceği anlamına gelmiyor zira aynı formda aşağıdaki kısım da belirtilmiştir.

tutkalın zararları 2 - Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?

Tutkalın cilt ve gözle teması açıkça tıbbi yardım gerektiren olaylar, çocuklar tutkalla manyetik hamur ve slime gibi eğlence ürünleri hazırlarken ister istemez cilde ve göze teması mümkündür. Bu konuda çok dikkattli olunmalı. Sanayide çalışanlar bu materyallerle çalışırken iş güvenliğie uygun hareket etmektedir. Çocuğunuzun illa tutkalla işi var ise, koruyucu ekipman kullanmasını isteyiniz.

Boraks Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Binlerce yıl önce keşfedilmiş bir mineral türüdür. Suda ve sıcakta çözünen, yoğunlaşmış bir borik asitten türeyen sodyum tuzudur. Su moleküllerini parçalayıcı etkisi vardır. Genellikle temizleyici ve aşındırıcılarda kullanılır. Gerçek adı: Sodium Tetraborate Decahydrate.

Boraksın sağlığa zararlarını araştırırken şunları buldum;

  1. Boraks tamamen doğaldır ve doğal olarak zehirli bileşenler içermez. Kansere neden olmaz, vücutta veya doğada birikmez. (Kaynak: https://www.smallfootprintfamily.com/is-borax-toxic)
  2. Gözlemlenen olumsuz etki seviyesinde gözlenen etkiler, testis toksisitesini, erkeklerde spermiasyonun azaltılmasını ve kadınlarda ovulasyonun azalmasını içermektedir. (Kaynak: https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs+hsdb:@term+@DOCNO+328)

Ayrıca bir firmanın güvenlik bilgi formundan bir görüntü ekliyorum;

boraksın zararları - Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?

Sonuç olarak boraksın sağlığa zararlı olmadığı görüşü yaygın fakat yapılan bir araştırma laboratuar hayvanlarında sperm ve yumurta üretiminde olumsuz etki yaptığını gözlemlemiş.

Demir Tozu Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Toz metalurjisi için özel olarak belli boyutlu tanelerden oluşabildiği gibi talaşlardan da bulunabilmekte. Genellikle daha ucuz olduğu için talaş halindekilerin kullanıldığını görüyoruz. Zararı tartışmaya açık fakat ben zararlı olduğunu düşünenlerdenim zira bir miktar tozla oynayan çocuklar hazırladıkları hamurları sıkarken bu tozlar ciltlerine batmaktadır ve tıpkı bir iğne gibi cildin içinde ilerlemektedir. Bu materyallerin ciltte mikro yaralar açması enfeksiyonlara davet çıkarmaktadır. Çocukların bilinçsizce bu tozları savuracağını düşünürsek kesinlikle önlem alınmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca şu habere göz atmanızı rica ediyorum, İngilizce bilmeyenler için kısaca manyetik hamur oyuncağı içinde arsenik tespit edildiği için yasaklanmış; http://www.dailymail.co.uk/news/article-5315635/Magnetic-Putty-toy-banned-having-deadly-arsenic-it.html

İlginizi Çekebilir:

Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur? Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur? Kanserlerin %80-90 ‘ı davranışsal veya çevresel faktörler tarafından oluşur. Kanser oluşumunun önlenebilme ihtimali...
Migrene Ne İyi Gelir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?... Migrene Ne İyi Gelir? Kadın ve erkeklerde çok sık görülen şiddetli baş ağrıları migrene neden olabilir. Bu nedenle bir çok kişi, bu sorunla yaşamayı ö...
İp Atlamanın Faydaları İp Atlamanın Faydaları. Zaman, uygulama ve ekipman bakımından minimum şey gerektiren ve eğlenceli olan ip atlamayı günlük hayatınızın bir parçası hali...
Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları. Cilt ne kadar temiz ise o kadar güzeldir. O zaman oluşumu çok kolay olup da cildin pürüzsüzlüğünü engelleyen si...
Karnım Ağrıdığında Ne Yapmalıyım? Karnım Ağrıdığında Ne Yapmalıyım? İnsan olarak öyle muazzam bir sistemle yaratılmışız ki robotların ilham kaynağı olacak cinstendir. Fakat her teknolo...
B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? Eğer çok üşüyorsanız, halsizlikten ya da yorgunluktan yakınıyorsanız, konsantrasyon güçlüğünüz var ise, duygusal olar...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.