Fırat Kalkanı Operasyonu Nedir ? Neden Yapıldı ?

Fırat kalkanı operasyonu, Suriye İç Savaşına Türk Askerî Müdahalesine verilen isimdir. Operasyon isimleri üst düzey yöneticiler tarafından operasyonun mahiyetini ve önemini vurgulamak adına seçilir. Fırat kalkanı operasyonu ile Türkiye, sınırlarını tehdit eden ve terör eylemlerini kolaylaştıran durumları ortadan kaldırmayı amaçlamıştır.  Bu operasyonda Türk askerinin yanı sıra Türkiye tarafından eğitilmiş 1500 kadar Özgür Suriye Ordusu mensubu yer almıştır.

Operasyon tabiki düm dünyada ses getirdi. Operasyon üzerine yapılan açıklamaları baktığımız zaman özetlersek, Amerika, Almanya, İsrail ve Fransa bu operasyonun haklı olduğunu, Rusya operasyonda bazı endişeleri olduğunu, İran uluslararası kurallara uyulursa iyi olacağını söyledi.

Fırat Kalkanı Operasyonu Neden Yapıldı ?

Son zamanlarda sınır hattındaki terör eylemlerinin artması, kısa bir zaman içinde onlarca şehit verilmesi,bölgede kontrolsüz bir kaçışın yaşanması, bölge köylerine uzaktan roketler atılması, uluslararası medyada Türkiye’nin küçük düşürülmeye çalışılması, yabancı turistlere güvensiz ülke imajı verilmeye çalışılması, bölge halkının günlük yaşamını dahi etkileyecek şekilde taciz ve saldırılar yapılması, ülke gündemini üzerine çekerek kamuoyunun dikkatini çekmesi bu operasyonun yapılmasındaki başlıca sebeplerdendir.

Türkiye bu operasyonla birlikte sınırlarındaki güvenliği tehdit edecek unsurları ortadan kaldırmayı ve bölgede yerleşmiş olan teröristleri etkisi hale getirmeyi amaçlamıştır.

 Operasyonun Başlaması

24 Ağustos 2016, Gece 04.00’de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’ndan, “Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.” açıklaması yapıldı.

Operasyonun Sonuçları

Operasyonda 45 günün ardından toplamda 1917 ayrı hedefe,8747 Fırtına, tank, havan ve çok namlulu roketatar atışı yapılmıştır.28 mayın ve 1004 El Yapımı Patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilip,118 meskun mahalde,yaklaşık 1000 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. (Kaynak: Wikipedia )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.