Gerçek Fotoğraflarla Fiat Egea İncelemesi

Ekim 25 00:26 2015

Bugün Fiat bayisine gidip Egea’yı inceledim. Baştan belirteyim Linea kullanıcısı olarak karşılaştırmalar yapacağım. Araç ilk görüşte yeni olduğunu belli ediyor, yani “Aa bu araç yeni!” diyorsunuz.  Aracın kapısını açmamla Fiat’ın neler yaptığını anlamaya başladım. Firma gerçekten masaya oturup biz kullanıcıya bu aracın sağlam olduğunu hissettirmeliyiz demiş ve kapı sesi ve kapı kolu ile başlamış. Tok bir kapıyı açıp oturdum, önyargılarım küçük ve tutumlu kullanılmış bir alan göreceğimi söylüyordu fakat yanılmışım. Gerçekten geniş iç mekan var.

Araca oturduğunuz zaman direksiyon aşağıda kalmıyor, oturuş konumu çok iyi. Sanki pozisyonu ayarlarken Alman grubuna özenmişler. Kısacası beğendim. Multimedia’nın yeri bana direkt olarak Seat Leon’u hatırtlattı, yeri güzel ve mantıklı. Sinyal ve silecek kolları Linea’nın aynısı ama geliştirilmiş, uyduruk mal gibi değil çevirdiğinizde gerçekten kırılmayacağını hissediyorsunuz. Far grubu tuşları yine Linea’da olduğu gibi solda. Torpido gözü, Linea’da ses çıkarmaya müsait ve kilidi müsvette gibi duruyordu. Egea’da daha sağlam hale gelmiş ve açılırken frenli iniyor. İçinin tok görünmek için biraz daraldığını belirteyim.

fiat-egea-torpido-gözü

Ben Fiat’ın araçlarını forumlardan da takip ettiğimden birşey daha fark ettim, genelde şu şöyle olsa daha güzel olurdu denilen herşeyi Egea’da yapmışlar. Örneğin vites körüğünün çerçevesin renklendirilmesi hep istenirdi, yapmışlar ve güzel olmuş. Fiat dersini iyi çalışmış. En azından şu öyle olsa daha iyi olmazmıydı yaa diyebileceğim birşey bulamadım.

Linea kullanıcısı olduğumu belirtmiştim. Gözüm hemen Linea’da yapışmış olan hataları aradı. İlk olarak vites körüğüne baktım, o lanet olası açılma sorunu ne kadar zekice çözülmüş ! Bunu neden Linea’da yapmadınız ? Herneyse. Çıtçıt’a ek olarak toka takılmış yerine sağlam oturuyor artık. Vites kolunu biraz salladım, neredeyse Wolkswagen gibi dişli olmuş, vites yerine oturduğunu anlıyorsunuz. Lounge pakete bindiğimden malzeme kalitesi diğer modellerde de aynı mı bilmiyorum ama bu pakette kalite gerçekten iddialı.

fiat-egea-vites-körüğü

Malzeme kalitesinden bahsetmek gerekirse, şöyle bir durum söz konusu hem çok kaliteli hem çok kalitesiz malzemeler birlikte kullanılmış. Bu da insanı biraz şaşırtıyor. Genel göğüs malzemesi ise -biraz hislerden bahsedeyim- kaliteli görünebilen ama aslında bir an düşününce kaliteli olmadığı belli olan bir malzeme. Sonuçta herşey maliyet.

Motor’dan bahsetmek istiyorum, şu beygir şu tork diye girmeyeceğim zaten heryerde 1.4 benzinli veya 1.3 – 1.6 dizel motorların olacağı yazmıştı. Ben motorun görüntüsünden bahsetmek istiyorum, kaputu açarken çok heyecanlandım. Yine direksiyonun altında kolu var çekiyorsunuz ve kaput atıyor. Hemen kaputu açmak için dışarı çıktım ve açmaya çalıştım, kilidi değiştirmişler elinizi sokup o sarı kolu sağa çekiyorsunuz ve destek çubuğunu sola doğru kaldırıp kaputa takıyorsunuz. Keşke pistonlu olsaydı. Ayrıca kaputu kapatırken zorlandım ! Hatta kapatmadan gittim, neden yalan söyleyeyim ki ?

fiat-egea-motor-kaput

Motor Linea’da olduğu gibi ortada yetim gibi durmuyor, boş alanları azaltmışlar. Resimdeki motor araç Lounge olduğundan 1.6 Dizel 120 Hp. Kısacası Linea’dan daha derli toplu ordan oraya çekilmiş kablo yığınları göze batmıyor.

fiat-egea-bagaj-menteşe

Bagaja geçelim. Bagaj Linea’da büyüktü, bunda da büyük, göze batan birşey yok. Stepne yeri ve düzeni aynı. İstetmenin önünde bulunan kilit etrafındaki plastik aynı ama malzeme kalitesi değiştirilmiş. Yerleşim aynı düzen. Gözünüzü bagajda açmış olsaydınız “beni kesin linea ile kaçırıyorlar” derdiniz. Bagaj kapağı menteşesini değiştirmişler, bu hale getirmişler. Keşke buna özenmeseydiniz ! En nefret ettiğim kapak menteşesi, koli koyarsanız koliye çarpar bunlar. Kapağın da hafif olduğu hissedilir.

fiat-egea-istetme-yedek-lastik

Kapılardan bahsedeyim, daha önce dediğim gibi daha tok ve kalın kapılar var. Kollar daha lüks olmuş, kaplamalar insana sosyetik geliyor. Şu kapıya bir bakın direk akla Linea gelmiyor mı ? Düğme aynı, şekil aynı ama kalite artmış. Dediğim gibi Linea’nın keşkeleri bu arabanın iç mekanı olmuş. Koltuklar konforlu arkaya misafiriniz otursa, ne lüks arabaymış der. Ben diz mesafesini de, tasarımı da beğendim. Söyleyecek sözüm yok.

fiat-egea-sol-arka-kapi

Son olarak, ilk gözüme batan keşkelerimi belirteyim. Farlara bakınca sanki göz bebeği yok gibi görünüyor, beğenmedim. Arka çamurluklara şöyle iki defa tıklattım Linea daha tok, Egea parmağımla içeri girip çıkıyor. Şu torpido kaplaması, ilk intibada çok etkileyici fakat kafa yerine gelince “bu ne ya” diyesi geliyor insanın.  Araç yerden çok yüksek, 17 jant olması da tabiki çok etkilidir. Aşağıda gördüğünüz üzere ölçüler 225 x 45 R17. Fiyat çok yüksek, kafamda kurduğum cümleyi ekrana dökeyim; “70 milyara başka araba alırım, buna vermem.” Bu eleştirim, çok kar koymuşlar azaltsınlar diye değildir. Kişiseldir.

fiat-egea-orjinal-lastik-olculeri-jant

 

İlginizi Çekebilir:

Fiat 1.3 Multijet Motor: Hava Filtresi Değişimi Aracınızın hava filtresinin ömrü dolmuşsa, performansın etkilendiğini düşünüyorsanız ve bakım zamanı gelmişse aracınızın hava filtresini rahatlıkla ke...
Fiat Linea Baskı Balata Değişimi Arkadaşlar sürekli çalıştığım bir usta ve yedek parçacı var, orijinal linea için olan baskı balata takımını aldım ustaya değiştirtdim. Ayrıca gaza bas...
Tesla’nın Bagajına Çocuk Bindiren Sürücü... Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay komşunun güvenlik kamerası kaydını Youtube'a yüklemesi ile popüler oldu. Olay şu, bir sürücü seyir halinde giderk...
Kuzey Kore’li Pyeonghwa Motors’dan Pas... Kuzey Kore'de üretim yapan Pyeonghwa Motors Corporation firması hakkında biraz bilgi verdikten sonra size firmanın otomobil modellerini göstereceğim. ...
Lastik Değişince Rot Ayarı Gerekir Mi ? Aracınızın lastiklerini değiştirdiniz, peki lastik değişince rot ayarı gerekir mi ? Şimdi bu konuya açıklık getireceğim. Bu sorunun bir kaç cevabı var...
Kar Lastiği Ne Zaman ve Kimlere Zorunlu ? Ayrıntıl... Soğuk kış aylarında daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi için soğuk iklime uygun lastikler üretilmiştir. Bu lastikler hangi aylarda zorunlu ve ceza ha...
  Article "tagged" as:
  Categories: