Hayatı Anlamlı Kılan Nedir ?

Hayatı Anlamlı Kılan Nedir ?
Haziran 08 23:21 2016

Milyarlarca insanın yaşadığı bu gezegende gerçekten hayatı anlamlı kılan nedir ? Bunca bedenin nefes aldığı, atomların bileşikler oluşturduğu, suyun önce buharlaşıp sonra yağmur olduğu, canlıların doğup zamanı gelince öldüğü, ruhun bedene nakış olup tekrar ayrıldığı ve kendi etrafında hiç durmadan yorulmadan bıkmadan dönen bu gezegen herhangi bir hayatı anlamlı kılan nedir ? Yaşamı öylece gökyüzüne bakarak geçirmek ile sayısız başarı, şöhret ve bol rakamla geçirmek arasındaki fark nedir ?

Varoluşun gölgesi altında bir dağın tepesinde oturup vadileri izlemek ne kadar anlamsız olabilirdi ? Hiç düşündünüz mü ? Bir ağacın altın uzanıp binlerce yıldır yaşayıp ölmüş insanlara sorabilseydiniz ? Hayatın anlamını öğrenebilir miydiniz ? Belki evet belki hayır.

Yazımın bundan sonraki kısmı benim şahsi fikirlerimi içerecektir. Benim anlam dediğim şey sizin için bir hiçliği ifade edebilir fakat ben mantığım ve sezgilerimle meydana getirdiğim fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Hayatın anlamı birden fazla insanın aynı ortamda yaşamasıyla vuku bulmaktadır. Sadece bir kişinin yaşadığı bir dünyada yaşama sebebini düşünmek hiç de akıl karı olmayacaktı. Anlam, birden fazla insanın aynı zaman içerisinde aynı toprak üzerinde vakit geçirmesi ile ortaya çıkmakta. Öyle ki insanların birbirlerine karşı olan hisleri neticesinde doğan düşmanlıklar, kardeşlikler ve evlilikler hayatın şekillenmesinde büyük rol almaktadır. Bu şekil çerçevesinde baktığımız zaman, birbirinden bağımsız ve birbirine karşı sevgi veya nefret duymayan her hangi insan birbiri için hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Ancak iç dünyamızdaki hisler hayatımızın anlamını belirleyebilmekte. Buna en iyi örnek, ölmüş birinin yasını hayatı boyunca tutacak bir insan olabilir. Sevgi bağı ile bağlanmış olduğu insanı kaybeden kişi için hayatımın anlamı ancak kafasında düşünmeyi bırakmadığı konulardır. Demem o ki kafadaki meşguliyet hayatın anlamı olmakta.

Hayatın anlamının insanlar ile bilikte yaşayarak şekil aldığını belirttim. Hiç kimseyi sevmeyen veya nefret etmeyen bir insan için en büyük acı hayatın anlamını bulamadan geçirdiği zamandır yani kişinin hayatının büyük bir boşluk ve buhran içinde ziyan olacağı korkusudur. Bu korku insan beynini strese soksa da zamanı değersiz kılacağından stres yavaş yavaş yerini can sıkıntısına bırakıp gitmektedir.

İnsan yaşamını değerli kılacak olan şey diğer insanların kafasındaki siz ile doğmakta ve sizin iç dünyanızda gelişimini tamamlamakta. Zulüm gören bir halkın içinden zulme karşı tepkisini gösterip insanları korumaya çalışan kişi, diğerlerinin takdiri karşısında, bu çabalarının hayattaki en önemli şey olduğuna karar verip hayatının anlamının bu olduğuna inanacaktır.

Sonuç olarak hisleriniz yok, başka bir insanda sizin değeriniz yok, insanlar için bir amacınız yok ise hayatınızın bir anlamı yoktur. Hayatın anlamı ancak çocukları, eşi, annesi, babası, arkadaşı, halkı veya yoldaşı olan ve bu insanlar için kaygı duyarak yaşamını onlar için şekillendiren insanlar için var olacaktır. Buraya kadar fikirlerime değer verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilir:

Türk Cehennemi Fıkrası (Avrupa-Türk Cehennemi Fıkr... Meşhur Türk cehennemi fıkrası: Dört arkadaş aynı anda trafik kazasında ölür, hepsi günahkardır ve cehennemliktir. Dördü de cehenneme gidecekken Azrail...
Survivor’daki Dandik Araba Yarışması Bugün yayınlanan Survivor bölümünde enteresan bir yarışma yapıldı, finale Ahmet ve Turabi kaldı. Acun'un izlenen programlarından Survivor'da bugün yay...
Carrefoursa Sihirli Torba Nedir ? Sihirli torba, CarrefourSA Kart ve CarrefourSA Venüs Kart ile yapılan 60 TL ve üzeri alışverişlerde müşteriye edilen bir kampanya hakkıdır. Belirtilen...
Çöpçüler Kralı Nerede Çekilmiştir ? Bu filmi ne zaman izlesem gülmekten ölüyorum, günümüz komedisi ile karşılaştırılamayacak bir kalitesi var. Zaten Kemal Sunal ve Şener Şen'in adı geçti...
Kliktivizm Nedir ? Kliktivizm Dünyayı Değiştirebil... Kliktivizim Nedir ? Hayatımızı nasıl değiştirebilir ? Gerçekten kliktivist olmak yaşama değer katar mı ? Bu konuları açıklamaya kliktivizmin ne olduğu...
Protherm Kombi Servisi Bildiğiniz gibi artık ısınma ve sıcak su dediğimiz anda aklımıza ilk gelen şey kombi olmakta. Kombiler evlerimiz için gece gündüz çalışan hizmetkar gi...
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.