Hurda Teşviki Son Durum Nedir ?

Bakan Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre, trafikteki eski araçların hurdaya çıkarılması için bir teşvik getirilecek. Bu teşvikteki amaç trafikteki eski teknoloji ile üretilmiş araçların sayısını azaltarak trafik kazalarını azaltmak. Teşvikin vizyonu araçları yenilemek. Bunu gerçekleştirmek için de araç sahiplerine araçlarını yenileri ile değiştirmeleri için teşvik yasası çıkarılacak. Uzun zamandır otomotiv sektörünün yakından takip ettiği hurda teşvikinde son durumu güncel olarak bu sayfada paylaşacağız. Bu sayfayı sık kullanılanlara ekleyerek bizi takip edebilirsiniz.

Otomotiv yetkili sanayicileri derneğinin düzenlediği otomotiv kongresinde konuşma yapan Mehmet Şimşek uzun zamandır yapılacak teşvikler arasında bulunan ama pek gündeme gelemeyen hurda araç teşvikinden de bahsetti. Şimşek, eski araçların eski teknolojilerinden ve yıpranmalarından dolayı  trafikte güvenliği tehdit etmekte olduğu ifade etti. Hurda teşviki konusu tekrar gündeme gelince insanların kafasında  bu konu üzerine bir çok soru işareti beliriyor.

Hurda teşviki ne zaman çıkacak ? Teşvik kimleri kapsayacak ? Otomobiller için mi yoksa kamyonetler mi ?En önemlisi hurda teşviki para mı verecek verirse ne kadar verecek ? Piyasa analistlerinin tahminlerine göre hurda teşviki kısa vadede beklenmiyor. Buna karşın aciliyeti olan bir konu çünkü özellikle kamyon, kamyonet ve traktörler de başta olmak üzere binek otomobillerimiz arasında çok sayıda yaşlı otomobil yer alıyor.

Bir çok analistin ortak görüşü, özellikle 20 yaşını doldurmuş araçlarını teslim edecekler için nakit desteği veya yeni araç alırken kredi faizi desteği gibi yardımlar olabileceği yönünde. Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izinli, 700 tane ömrünü tamamlamış araç teslim yeri; araç arındırma ve söküm işlemlerini gerçekleştiren 87 geçici depolama alanı bulunuyor. Bu yerlerin 8 tanesi ayrıca araçlardan malzeme geri dönüşümü yapmak için entegre tesise sahip.

Ömrünü tamamlamış otomobiller sadece güvenlik tehdidi oldukları için değil çevreyi de daha fazla kirlettikleri için istenmiyor. 16 yaşında bir araç çevreye 220 gram karbondioksit verirken yeni teknoloji ile bu rakam 110-120 grama kadar düşmüştür. Bu kirliliğin temizletilmesi için hükümetlere büyük maliyetlere mal olmaktadır. Yani hem maddi hem manevi olarak hurda teşviği herkesin işine yarayacak.

Karbondioksit salınımındaki rakamların önemini vurgulamak için şunu da ekleyelim. 3.5 milyon araç için yeni tip ve eski tip teknoloji arasındaki karbondioksit salınımı farkı,   500 belgrad ormanının temizleyeceği kirliliğe denk gelmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.