iMessage Nedir? Nasıl Kullanılır? [Bilgi]

iMessage iOs işletim sistemi yüklü cihazlar arasında internet üzerinden haberleşmeyi sağlayan yeni nesil bir mail sistemidir. SMS olarak düşünenler yanılıyor çünkü sms kapasitesi düşük adı üstüne kısa mesaj hizmetidir. iMessage’ ın hayatımıza girmesiyle birlikte harici uygulamalara yönelmek yerine direkt mesajlaşma daha popüler hale geldi.

imessage-nasıl-kullanılır-nedir-bilgi

iMessage’ı kullanmanın hiçbir ücreti yoktur fakat bazen bazı operatörler ilk etkinleştirme sırasında 2 TL gibi bir aktivasyon ücreti kesmektedir. Bu değişken bir tarife olduğundan operatörünüzü arayarak önceden bilgi alabilirsiniz. iMessage özelliğini aktif etmek için, operatöre ihtiyaç olmadığını da hatırlatalım. Örneğim wifi üzerinden internete bağlanan bir ipad veya ipod da iMessage üzerinden mesaj gönderebilmektedir. Peki nasıl gönderiyor ? Telefon numarası yerine alıcı/gönderen kimliği olarak mail hesabı kullanıyor.

iMessage aktif hale getirmek için aşağıdaki yolu izleyin.

Ayarlar > Mesajlar > iMessage > Yandaki Butonu ON Konumuna Getirin

Mail hesabı üzerinden imessage kullanan bir cihaz size mesaj gönderdiğinde gönderen kısmında örnek@örnekmail.com gibi bir adres görürsünüz. Bu her zaman operatörsüz bir cihaz üzerinden geldiği anlamına da gelmiyor, bazen normal bir iPhone’dan gelen mesaj da mail adresi üzerinden gelebiliyor. Sanırsam Apple sunucularıyla ilgili bir durum.

Bilmeniz Gerekenler;

iMessage ile gönderi yapabilmek için  karşıda da bunun aktif olması gerekir.

iMessage ile gönderilen mesaj mavi renk olarak gider, normal SMS ise yeşil.

3G’nin çekmediği yerlerde iMessage ile gönderilen iletiler beklemeye takılır, internet geldiğinde gitmeye başlar.

Beklemeye takılan mesajları SMS olarak göndermek için mesajın üzerine basılı tutulur ve SMS olarak gönder seçilir.

 Mesajın Yanında Ünlem VAR !

Eğer iMessage ile gönderilen mesajın yanında ünlem çıktıysa, beklemeye takılmıştır. Eğer ağ problemi yok ise karşı cihaz kapalı veya erişimsiz durumdadır.

iMessage Nasıl Kapatılır ?

Ayarlar > Mesajlar > iMessage’i kapalı konumuna getirin.

Yorum Yap !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir