iMessage Nedir? Nasıl Kullanılır? [Ayrıntılı]

iMessage Nedir? Nasıl Kullanılır? [Ayrıntılı]
Eylül 01 00:03 2014

iMessage iOS işletim sistemi yüklü cihazlar arasında internet üzerinden haberleşmeyi sağlayan yeni nesil bir mail sistemidir. SMS olarak düşünenler yanılıyor çünkü sms kapasitesi düşük adı üstüne kısa mesaj hizmetidir.Bu sistem ise aksine zengin metin aktarabilmektedir.  iMessage‘ ın hayatımıza girmesiyle birlikte harici uygulamalara yönelmek yerine direkt mesajlaşma daha popüler hale geldi.

iMessage Kullanmak Ücretli Mi ?

iMessage’ı kullanmanın hiçbir ücreti yoktur fakat bazen bazı operatörler ilk etkinleştirme sırasında 1-2 TL gibi bir aktivasyon ücreti kesmektedir. Bu değişken bir tarife olduğundan operatörünüzü arayarak önceden bilgi alabilirsiniz. iMessage özelliğini aktif etmek için, operatöre ihtiyaç olmadığını da hatırlatalım. Örneğim wifi üzerinden internete bağlanan bir ipad veya ipod da iMessage üzerinden mesaj gönderebilmektedir. Peki nasıl gönderiyor ? Sadece telefon numarası değil aynı zamanda alıcı/gönderen kimliği olarak mail hesabı da kullanıyor.

iMessage Nasıl Aktif Edilir ?

iMessage aktif hale getirmek için Apple ürününüzde aşağıdaki yolu izleyin.

imessage-nasıl-aktif-edilir-1

1.Adım: Ana ekranda Ayarlar’a dokunun.

imessage-nasıl-aktif-edilir-2

2.Adım: Ekranı yukarı kaydırarak Mesajlar sekmesine dokunun.

imessage-nasıl-aktif-edilir-3

3.Adım: Üstte bulunan iMessage şalterini açın. ON/AÇIK konumuna getirin.

  3.Adımı da gerçekleştirdikten sonra ücretlendirme ile ilgili bir uyarı gelirse çekinmeden onaylayın. iMessage özelliğiniz artık aktif. 1 kerelik cuzi bir ücret ödemek zorundasınız. 2 TL bile olmadığını hatırlatalım.

iMessafe Okundu Bilgisi Nasıl Alınır ?

Mesajlar uygulamasından direkt olarak kişi seçip mesaj yazın veya kişi listesinden birini seçip mesaj göndere dokunun hiç farketmez. Önemli olan Mesajlar uygulaması ile mesaj gönderiyor olmanız. Karşı tarafın iMessage özelliği etkin ise mesajınız mavi olur bu şekilde ücretsiz gittiğini anlamış olursunuz. Peki okunup okunmadığını nasıl anlarsınız ? Mesaj gitti mi ? Okundu mu ? Bunu anlamak çok basit. Aşağıdaki resimde işaretlediğim alana mesajın bilgisi gelmektedir. Oraya bakarak şunu anlarız.

imessage-okundu-bilgisi

Eğer “Gönderildi” yazıyorsa, mesajınız sizin cihazınızdan Apple sunucularına ulaşmış demektir. Sizin bu andan itibaren internet mi çekmiyor veya bir sorun mu var diye düşünmenize gerek yok, mesaj karşı taraf almaya hazır olduğu an iletilecektir. Eğer “Okundu” yazıyor ise, mesajınız karşı tarafa iletilmiş ve kişi bu mesajı açıp komple görmüş demektir. Yani bildirimlerden bakarsa “Okundu” ibaresi gelmez. Gönderdiğiniz mesajı açıp tüm metni okursa size “Okundu” bildirimi gelir.

3G’nin çekmediği yerlerde iMessage ile gönderilen iletiler beklemeye takılır, internet geldiğinde gitmeye başlar.Beklemeye takılan mesajları SMS olarak göndermek için mesajın üzerine basılı tutulur ve SMS olarak gönder seçilir.

Mail hesabı üzerinden imessage kullanan bir cihaz size mesaj gönderdiğinde gönderen kısmında örnek@örnekmail.com gibi bir adres görürsünüz. Bu her zaman operatörsüz bir cihaz üzerinden geldiği anlamına da gelmiyor, bazen normal bir iPhone’dan gelen mesaj da mail adresi üzerinden gelebiliyor. Sanırsam Apple sunucularıyla ilgili bir durum.

Emin olmanız Gerekenler; iMessage ile gönderi yapabilmek için  karşıda da bunun aktif olması gerekir. iMessage ile gönderilen mesaj mavi renk olarak gider, normal SMS ise yeşil. Beklemeye takılan mesajları SMS olarak göndermek için mesajın üzerine basılı tutulur ve SMS olarak gönder seçilir.

iPad ve iPod Touch ve Mac’de iMessage Kullanılır mı ?

Cevap kesinlikle evet. Sebebi bu sistemin herhangi bir SIMKART’a bağımlı olmaması. SIMKART’lı cihazların avantajı Wi-Fi olmayan yerlerde 3G imkanından yararlanabilmek. Bunun dışında 3G olmadan da iMessage Wi-Fi’li modeminiz üzerinden kullanılabilir. Bu cihazlar kendilerine has ID numaraları ve sizin giriş yaptığını Apple kimliğini belirleyici unsur kabul ederek birbirleri arasında iletişim kurabilirler.

Örnek vermek gerekirse, 3G’si açık bir iPhone’dan, sadece Wi-Fi’ye bağlı bir iPad’e iMessage ile ücretsiz mesaj, resim veya konum gönderilebilir. Aynı şekilde iPad de başka bir cihaza mesaj gönderebilir. Apple’ın en büyük başarısı neredeyse bütün cihazlarının birbiriyle iletişim kurabiliyor olması.

 Mesajın Yanında Ünlem VAR !

Eğer iMessage ile gönderilen mesajın yanında ünlem çıktıysa, beklemeye takılmıştır. Eğer ağ problemi yok ise karşı cihaz kapalı veya erişimsiz durumdadır. Genellikle internetin iyi çekmediği durumlarda ve asansör gibi erimiş engelleyen ortamlarda bu uyarı ile karşılaşılır.

iMessage Kullanmak Tehlikeli Mi ?

Apple’ın günüzde en stabil çalışan ve Root dizine erişimi en iyi kontro altında tutan şirket olduğunu hatırlatarak başlayayım. Bilişim dünyasına Apple’ın işletim sistemi olan i-Operation-System (iOS) bugün bilinen en güvenli ve stabil olan işletim sistemidir. Sizin haberiniz olmadan ve izin istemeden hiçbir uygulama resimlerinize, kişilerinize veya başka verilerine kesinlikle ulaşamaz. Yine de bu resimlerinizin ve bilgilerinizin kesin güven altında olduğunu ispat edemez.

2015 yılı içinde Apple sunucularında yaşanan bir olay tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Sevgililerine özel resimlerini gönderen bazı ünlülerin resimleri medyaya sızdırıldı. Bu olay üzerine bazı güvenlik sorunları ortaya çıktı ve kısa süre içerisinde bu sorun giderildi. Cihaz’dan cihaza gönderilen içeriğin arada bulunan bir sunucu üzerinden aktarılması. Her zaman risktir fakat iMessage şuan için hiçbir risk göstermemektedir.

iMessage’de Emoji Nasıl Kullanılır ?

Apple cihazlarında  klavyede kullanabileceğiniz yüz ifadelerine Emoji denmektedi. App Store üzerinden indirebileceğiniz bu uygulama hemen klavyenize eklenmektedir. Mesaj yazarken aşağıdaki dünya ikonuna dokunursanız karşınıza yüz ifadeleri gelecektir. Tekrar dunyaya dokunduğunuzda harfler geri gelecektir.

iMessage Nasıl Kapatılır ?

Ayarlar > Mesajlar > iMessage’i kapalı konumuna getirin. Aktif etme başlığı altındaki resimlere bakarak buton yerlerini tekrar görebilirsiniz. iMessage’i pasif yapıp tekrar aktif etmek tekrar aktivasyon ücreti ödemenizi gerektirebilir. Bunun için mutlaka operatörünzün çağrı merkezine danışınız.

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.