iOS 10 Şifresiz Wi-Fi Ağları İçin Uyarı Yapıyor

iOS 10 ile gelecek bir özellikden bahsetmek istiyorum. Yabancı medyadan öğrendiğime göre, iOS 10 yüklü Apple cihazları Wi-Fi bağlantısı sırasında eğer şifresiz yani halka açık bir ağ tespit ederse önce kullanıcıyı bilgi güvenliği hakkında uyaracak. Bilindiği üzere, halka açık kablosuz internet ağlarında gönderilen ve alınan dataların hacklenmesi ve bu bilgilerin kullanılması veya bir başkasına satılması muhtemel bir olaydır.

Şifresiz bir ağa bağlandığınızda o ağda başka kimlerin olduğunu, kaç kişinin olduğunu, bu ağın kime ait olduğunu, ağa sızmış kimler olduğunu bilemezsiniz. Bu da kredi kartı bilgisinden tutunda, tüm gönderilen ve alınan dataya kadar büyük bir çalıntı riski oluşturmaktadır.

Bu hack ihtimalini bir çok kullanıcı bilse de, tabiki herkes biliyordu zaten demek doğru olmaz. Bu yüzden iOS 10 güzel bir özellikle gelecek, şifresiz bir ağ bulduğunda kullanıcıyı uyarmak için solda gördüğünüz gibi; açık ağlar güvenlik riski oluştutur, WPA2 güvenlik tipini tercih edin şeklinde bir metin gösterecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.