iPhone 5’in Kırılan Ekranını Değiştirdim

Bir arkadaşım iPhone’unu elinden düşürmüş ve ekranı çok kötü çatlamış. Kendisi yakındaki bir tamirciye gitmiş ve 250 TL karşılığında yapabileceklerini söylemişler. Ben telefonu gördükten sonra yapabileceğimi söyledim ve işe koyuldum.

Esenyurt’ta bir yedek parçacıya gidip 100 liraya ekran ve cam aldım. Sadece lens denilen cam 20 lira fakat internetten izlediğim videolarda çok zor görünüyordu en azından 80 lira için fazla yorucuydu. Ekran ve camı set olarak alıp değiştirme işlemine başladım.

Telefonu kapattıktan sonra altındaki iki vidayı çıkarıp beyaz bir kağıdın üzerine koydum kağıdın üzerine de ilk söktüklerim yazdım. Aynı şekilde bütün vidaları yazarak çıkarmalısınız çünkü çok küçükler.

Alttaki vidaları çıkardıktan sonra vantuzu ekrana tutturup çektim zaten alttan çekince hemen çıkıyor. Daha sonra 90 derece olacak şekilde açtım. Ilk önce batarya fişini çıkarmalısınız ki bir sorun oluşmasın, batarya fişi üzerindeki iki parça halinde olan levhaları söküp kenara koydum, plastik çubukla fişi çıkardım.

İkinci aşamada ekran fişlerinin olduğu kısımdaki levhayı söküp kenara koydum, 3 fişi sırayla çıkardım ve böylece ekran seti ayrılmış oldu. Çıkardığım sertteki tüm donanımları yenisine monte edip söktüğüm gibi aynı şekilde monte ettim. En son batarya fişini yerine oturttum ve levhasını kapattım. Son vidaları da taktıktan sonra artık herşey tamamlanmış oldu.

Eğer siz de kendiniz değiştirmek istiyorsanız birkaç tavsiyem olacak, mutlaka ingilizce de olsa nasıl değiştirildiğini gösteren 3-4 video izleyin, vidaları sökerken açılmayan olursa yalama olmasına asla izin vermeyin daha büyük saplı bir tornavida bulun. Vidaları karıştırmamak için mutlaka not alın.
20141030-220545-79545087.jpg

20141030-220545-79545968.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.