iPhone 6 / 6S Kırmızı Ekran Sorunu Kesin Çözüm

 Apple iPhone 6 / 6S modellerinde güncel iOS 9 versiyonu yüklendiğinde bazı cihazlarda problem çıkmaya başladı. Güncellemeden sonra aniden kırmızı veya mavi bir ekran çıkıp öylece kalıyor. Bugünlerde internette ölümcül kırmızı veya ölümcül mavi hatası olarak meşhur olan bu hatanın çözümünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse bu çok ciddi bir problem hatta önümüzdeki günlerde televizyon medyasında skandala dönüşebilir. Yerli yabancı bütün forum ve bloglarda bu sorun konuşuluyor.
Sorun şu şekilde ortaya çıkıyor: iPhone ekranı durduk yere kıpkırmızı veya masmavi oluyor ve hiçbir tuş bir işe yaramıyor. Cihaz ölü gibi tepkisiz hale geliyor.
Olası sebepler nelerdir ?
Bir çok uzman bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyor ve savunuyor. Mantıken de güncellemeden sonra ortaya çıkması sebebin yazılımdan ortaya çıktığını işaret ediyor. iPhone 6 ve 6S modellerinin bu sorundan etkilenmesi firmanın satış rakamlarını etkileyebilir. Bunca şeye rağmen Apple ise, halen bir yazılı veya sözlü resmi açıklama yapmamış durumda.
Bu sorundan nasıl kurtulurum ?
Kullanıcıların çoğu ya cihazı iade etmeye gitti yada kendi kendine çözmeye çalıştı. Bazısının çabaları sonuçlanırken bazıları ise sorunun geçmediğini dile getiriyor. Şimdi kendi kendinize deneyebileceğiniz yöntemlere geçelim.
Baştan söylemek gerekir ki, Teknobilim aşağıdaki yöntemlerden dolayı sorumluluk kabul etmez.
1. Kapatıp Açmayı Deneyelim ( Restart)
 Restart işlemi genellikle bir çok hata durumunda bize çözüm sunar. Bunun için aşağıdaki yolu izleyerek cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin.
 • Kapatmak için sürükle yazısı çıkana kadar kilitleme/kilit açma tuşuna basılı tutun ve yazı çıktığında bırakın.
 • Çıkan yazı üzerindeki butonu sürükleyin.
 • Bir kaç saniye telefonun kapanmasını bekleyin.
 • Cihazı tekrar açmak için kilitle/kilit aç tuşuna basılı tutun. Apple logosu göründüğüne bırakın.
 • Yukarıdaki işlemlere cihaz tepki vermiyorsa. Home ve Power düğmelerine Apple logosu görünene kadar yaklaşık 15 saniye basılı tutun ve bırakın.
Eğer ilk yöntem işe yaramadıysa Hard Reset dediğimiz fabrika ayarlarına döndürme işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlemde cihazdaki herşey silinir. Daha sonra iCloud’da yedeğiniz var ise geri çağırabilirsiniz.
B. Fabrika Ayarlarına Getirmek
 • Cihaz kapanana kadar Power tuşuna basılı tutun.
 • USB kablosu ile iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bilgisayarınızda  iTunes programını açın . iTunes’ın güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun.
 • Power ve Home tuşuna, iTunes’da iPhone görünene kadar basılı tutun ve bırakın.
 • iTunes’ın işlem yapar hele gelmesi için biraz bekleyin.
 • iPhone’unuzu seçin ve Restore seçeneğine basın.
 • Sonraki adımları izleyerek Restore işlemine devam edin. Onay istediğinde tüm verilerin silinmesini kabul ediyorsanız evet deyin.
 • Eğer cihaz tepki vermiyorsa yukarıdaki işlemi cihaz açıkken tekrar deneyebilirsiniz.

Sorun devam ediyorsa cihazınızı Apple garanti servisinize mutlaka götürünüz. Eğer yazılımsal ise düzeltme çıkana kadar bekletilebilir belkide cihaz iadesi yapabilirsiniz.

Dikkat ! Garantili cihazınızı yetklisi servis haricinde bir yere teslim etmeyiniz !

Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır ? Neden Önemli?... Araç km sorgulama nasıl yapılır ? Araç kilometresi nasıl sorgulanır ? Bu konu çok önemli. İkinci el bir araç alırken mutlaka km bilgisi sorulur ve ona...
Num Lock Tuşunun Gereksiz Olması ve Görevi ! Hiç klavyeye bakarken num lock tuşunun aslında ne kadar gereksiz olduğunu fark ettiniz mi ? Yani kim neden rakamları devre dışı bırakıp tekrar etkin h...
Elektronik Sigara Neden Patlar ? Bu Sebeplerden ! Son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Elektronik sigara patladı ! Elektronik sigara yangın çıkardı ! Peki elektronik sigara neden patlar ? Bu yazımızda bu k...
2 Yaşında Erkek Çocuğa Ne Hediye Alınır ? 2 Yaşında Erkek Çocuğa Ne hediye Alınır ? Bu sorunun cevabını en iyi bilirim çünkü oğlum iki yaşında ve ona oyuncak alırken yorulmamak mümkün değil. Ş...
Selfie Yüzüğü Nasıl Kullanılır ? Selfie yüzüğü nasıl kullanılır ? Selfie halkası nasıl kullanılır ?  Selfie yüzüğü ve halkası diye aynı üründen bahsedilir. Selfie yüzükleri hem selfie...
Snapchat Gizlice Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi Snapchat'de gizlice ss nasıl alınır ? Snapchat uygulamasında bildirim göndermeden ekran görüntüsü nasıl alınır ? Bu konuya bu yazımızda açıklık getire...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir