iPhone 6 / 6S Kırmızı Ekran Sorunu Kesin Çözüm

Ekim 14 12:57 2015
 Apple iPhone 6 / 6S modellerinde güncel iOS 9 versiyonu yüklendiğinde bazı cihazlarda problem çıkmaya başladı. Güncellemeden sonra aniden kırmızı veya mavi bir ekran çıkıp öylece kalıyor. Bugünlerde internette ölümcül kırmızı veya ölümcül mavi hatası olarak meşhur olan bu hatanın çözümünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse bu çok ciddi bir problem hatta önümüzdeki günlerde televizyon medyasında skandala dönüşebilir. Yerli yabancı bütün forum ve bloglarda bu sorun konuşuluyor.
Sorun şu şekilde ortaya çıkıyor: iPhone ekranı durduk yere kıpkırmızı veya masmavi oluyor ve hiçbir tuş bir işe yaramıyor. Cihaz ölü gibi tepkisiz hale geliyor.
Olası sebepler nelerdir ?
Bir çok uzman bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyor ve savunuyor. Mantıken de güncellemeden sonra ortaya çıkması sebebin yazılımdan ortaya çıktığını işaret ediyor. iPhone 6 ve 6S modellerinin bu sorundan etkilenmesi firmanın satış rakamlarını etkileyebilir. Bunca şeye rağmen Apple ise, halen bir yazılı veya sözlü resmi açıklama yapmamış durumda.
Bu sorundan nasıl kurtulurum ?
Kullanıcıların çoğu ya cihazı iade etmeye gitti yada kendi kendine çözmeye çalıştı. Bazısının çabaları sonuçlanırken bazıları ise sorunun geçmediğini dile getiriyor. Şimdi kendi kendinize deneyebileceğiniz yöntemlere geçelim.
Baştan söylemek gerekir ki, Teknobilim aşağıdaki yöntemlerden dolayı sorumluluk kabul etmez.
1. Kapatıp Açmayı Deneyelim ( Restart)
 Restart işlemi genellikle bir çok hata durumunda bize çözüm sunar. Bunun için aşağıdaki yolu izleyerek cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin.
 • Kapatmak için sürükle yazısı çıkana kadar kilitleme/kilit açma tuşuna basılı tutun ve yazı çıktığında bırakın.
 • Çıkan yazı üzerindeki butonu sürükleyin.
 • Bir kaç saniye telefonun kapanmasını bekleyin.
 • Cihazı tekrar açmak için kilitle/kilit aç tuşuna basılı tutun. Apple logosu göründüğüne bırakın.
 • Yukarıdaki işlemlere cihaz tepki vermiyorsa. Home ve Power düğmelerine Apple logosu görünene kadar yaklaşık 15 saniye basılı tutun ve bırakın.
Eğer ilk yöntem işe yaramadıysa Hard Reset dediğimiz fabrika ayarlarına döndürme işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlemde cihazdaki herşey silinir. Daha sonra iCloud’da yedeğiniz var ise geri çağırabilirsiniz.
B. Fabrika Ayarlarına Getirmek
 • Cihaz kapanana kadar Power tuşuna basılı tutun.
 • USB kablosu ile iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bilgisayarınızda  iTunes programını açın . iTunes’ın güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun.
 • Power ve Home tuşuna, iTunes’da iPhone görünene kadar basılı tutun ve bırakın.
 • iTunes’ın işlem yapar hele gelmesi için biraz bekleyin.
 • iPhone’unuzu seçin ve Restore seçeneğine basın.
 • Sonraki adımları izleyerek Restore işlemine devam edin. Onay istediğinde tüm verilerin silinmesini kabul ediyorsanız evet deyin.
 • Eğer cihaz tepki vermiyorsa yukarıdaki işlemi cihaz açıkken tekrar deneyebilirsiniz.

Sorun devam ediyorsa cihazınızı Apple garanti servisinize mutlaka götürünüz. Eğer yazılımsal ise düzeltme çıkana kadar bekletilebilir belkide cihaz iadesi yapabilirsiniz.

Dikkat ! Garantili cihazınızı yetklisi servis haricinde bir yere teslim etmeyiniz !

İlginizi Çekebilir:

Philips SHG7980 Kulaklık İncelemesi Philips SHG7980 Kulaklık İncelemes. Bildiğiniz üzere piyasa oyuncu ürünleri ile doldu ve taşmış durumdadır. Farenin, klavyenin, monitörün ve koltuğun ...
Fisher Space Pen Nedir ? Uzay Kalemi Ne İçin Kulla... Uzay kalemi olarak bilinen Fisher marka Space Pen zor kondisyonlarda yazı yazabilmeyi başarabilen alternatif bir kalemdir. Uzay araştırmaları sırasınd...
Geceyi Şansa Bırakma Ne Demektir ? Geceyi şansa bırakma sloganı yeni çıkan bir uygulamanın tanıtımı için kullanılmıştır. Slogan başarılı bir grafik izledi ve uygulamanın reklamasyonuna ...
Zaman Makinesinin İcadını İmkansız Kılan En Büyük ... Belgesellerin ve sinema filmlerinin en klasik konusu üzerine yazmak istiyorum. Zaman makinesinin icadı imkansızdır. Neden mi ? Çünkü karşısında büyük ...
Hanım Köylü Olmak Ne Demek ? Hanım köylü ne demektir ? Genel olarak kılıbık kelimesi ile özdeşleşen hanım köylü deyimi, kendi köyünü bırakıp eşinin köyüne yerleşen erkekler için k...
Bilmeniz Gereken 10 Klavye Kısayolu Bilgisayarlar hayatımızda her yeri kaplayalı uzun zaman oldu ama bu her doğan çocuğun bilgi birikimiyle büyüdüğü anlamına gelmiyor. Hem bilgisayara ye...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.