Kapatılan Üniversitelerdeki Öğrencilere Ne Olacak ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL açıklamasının ardından yaklaşık 15 üniversitenin kapatılması kararı alındı. Peki kapatılan üniversitelerdeki öğrencilere ne olacak ? Herkes kapatılan bu üniversitelerin ardından ortada kalacak onbinlerce öğrencinin akıbetini merak ediyor. Yoksa bu kadar öğrencinin tüm emekleri çöpe mi gidecek ? Hiçbirşey den haberi olmayan öğrenciler de mi darbe girişiminin ardından yanacak ? Tabiki hayır, hükümet bu öğrencilere zarar gelmemesi için elinden geleni yapacaktır.

Kapatılan üniversitelerdeki öğrencilere ne olacağı OHAL kararnamesinde belirtildi. Kararnamenin 2’nci maddesinin 4’üncü fıkrasında, “Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirilir. Bu şekilde yerleştirilen öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam ederler” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.
“Fıkranın uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkilidir” hükmü uyarınca da öğrencilerin mağdur olmaması için YÖK tarafından gerekli çalışmaların başlatıldığı ve en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.