Mark Zuckerberg’in “99% Hisse Bağışı” Gerçeği

 Mark Zuckerberg yaptığı duyuruda Facebook’daki hisselerinin yüzde doksandokuzunu insanlığın gelişimi namına hayır için bağışlayacaklarını bildirdi. Tüm dünya bunu konuşmaya başladı. Peki bu olayın aslı nedir ? Mark Zuckerberg aslında ne demek istedi ve neden böyle bir karar aldı? Hisselerin bugünkü değeri nedir ? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mark Zuckerberg, yeni doğan kızının şerefine bebeğine hitaben bir mektup yazdı ve mektup internette yayınlandı. Mektupta şu ifadeler yer aldı.

Bugün ben ve annen hayatlarımızı problemleri çözmeye adıyor, küçük de olsa çözüm ürtmek için bir rol almak istiyoruz. Facebook’un CEO’su olarak uzun, çok uzun yıllar çalışmaya devam edeceğim, ama dünyadaki problemler senin ya da bizim yaşlanmamızı beklemeyecek kadar büyük ve önemli. Genç yaşta dünyaya fayda sağlamaya başlamak istiyoruz. Seninle birlikte Chan, Zuckerberg ailesinin yeni jenerasyonu başlarken, aynı anda Chan Zuckerberg Girişimi Vakfı‘nı da başlatıyoruz. Amacımız dünyanın dört bir yanındaki insanları birleştirerek insanlığın potansiyelini ortaya çıkarıp geliştirmek ve gelecek nesillerdeki çocuklar için eşit bir dünya yaratmak. Öncelikli odaklanacağımız alanlar  kişiselleştirilmiş eğitim, hastalıklarla mücadele, insanları birleştirme-bağlama ve sağlam komüniteler oluşturmak olacak. Bu doğrultuda sahip olduğumuz Facebook hisselerinin %99‘unu bu amaç doğrultusunda bağışlıyoruz. Biliyoruz, halihazırda bu konularda çalışan binlerce insanın emekleri yanında bu çok küçük bir miktar ama elimizden gelen her şeyi, bu değerli insanlarla birlikte yapmak istiyoruz”

Bağış sadece Mark Zuckerberg’in Facebook’ta sahip olduğu hisselerin %99’una denk geliyor. Hisseler eşiyle birlikte kızının adına kuracağı Chan Zuckerberg Vakfı‘na bağışlanacak.  Zuckerberg’in Facebook’daki hisselerinin bugünkü değeri yaklaşık 45 Milyar Dolar civarında.

Peki ama neden ?

En çok merak edilen konulardan biri bu. Mark Zuckerberg neden bu denli büyük bir miktarda bağış yaptı ? Kendisi mektupta “Amacımız dünyanın dört bir yanındaki insanları birleştirerek insanlığın potansiyelini ortaya çıkarıp geliştirmek ve gelecek nesillerdeki çocuklar için eşit bir dünya yaratmak.” diyerek amacını açıklıyor fakat tüm dünya buna inanmış değil.

Şimdiden Teoriler Üretiliyor

Bazı insanlar konu hakkında komplo teorileri iddialarını sosyal medyada paylaşmaya başladı. O teorilerden bazıları; Parayı kurumsal hesaptan şahsi vakıflarına aktarmak istemiş olabilir. Büyük bir reklam kampanyası gerçekleştiriliyor olabilir. Borsa’da hisselerin üzerinde etki yaratmak istenmiş olabilir.

Para 1 seferde mi bağışlanacak ?

Mark Zuckerbeg, Facebook yönetimindeki oy gücünü birden kaybetmemek için bağışın tamamı kendi hayatına yayacak. Chan Zuckerberg Vakfı, Zuckerberg’in hisse senetlerinden yapılacak satışlardan elde edilecek gelirle yapılacak yıllık üç bağışla finanse edilecek. Bunların her biri yılda 1 milyar dolardan daha fazla olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.