Medeniyetsiz Yüzbinlerce İlkel Kabile Yaşıyor: İşte Yaşamları

Ocak 25 20:14 2015

BBC‘nin İnsan Gezegeni isimli belgeselini izledikten sonra hayata bakış açım bir kez daha değişti. Şöyle bir düşünüp bakar mısınız arkadaşlar, aynı gezegende uzaya çıkıp gelebilen medeniyetler var borsa, anayasa, internet, uydu gibi oluşumlar var ve aynı gezegende hala maymun yakalayıp yiyen ilkel kabileler var. Belgeselde öyle şeyler gördüm ki bunların gerçekliğinden zerre şüphe etmedim. Özellikle de amazonda çeşit çeşit insan varmış.

Kimi kabile yerde bitkilerden ağaçlarlardan evler yapmış kimi kabile ise ağaçların üzerinde 30 metre 40 metre yüksekte evler yapmış. İnsanlar zehirli oklarla maymunları vurup düşürüyorlar ve sonra pişirip yiyorlar. Dünyada bu şekilde yaşayan yaklaşık 250 bin insan varmış. Çıplak yaşayanların yanı sıra bazı kabilelerde şort ve t-shirt giyenler var. Medeniyet görmüş birkaç kişi tarafından kabilelerin dili anlaşılabiliyor, bu kişiler o kabilede büyümüş fakat şehirlere de gidip gelerek biraz dil öğrenmişler bu sayede belgeselciler kabiledekilerin konuştuklarını çevirebiliyor.

ilkel-kabile-amazon-1

 Çocuklar Tarantula Yiyor

Sahnelerden birinde 3 çocuk ormanda tarantula avına çıktı. Kameramana tarantulanın çok zor yakalandığını ve tadının harika olduğunu söylediler. 3 arkadaş 2 tane tarantula yakaladılar ve kollarını koparıp yediler. Günlük yaşamlarından küçük bir kesit gibi gösterilen bu sahnede çocuklar gayet sağlıklı ve mutlu korkuları da yok.

tarantula-yiyen-cocuklar

 Maymunları Kaynatıp Yiyorlar

Erkekler maymunları yakalayıp getirdiler ve kadınlar meydanda kaynatıp parçalarını koparıp çoluk çocukla yediler. Eğer maymun yeni doğum yapmışsa veya yavrusu ile gelmişse yavrusunu da evcil hayvan olarak çocuklarına veriyorlar ve etini yemiyorlar çünkü evcil maymunların eti lezzetli değilmiş ! Ayrıca kabiledeki bazı kadınlar annesini yedikleri için öksüz kalan bebek maymunları da emziriyorlar !

Ailelerine Bal Götürmek İçin 40 Metre Tırmanıyorlar !

Yüzlerce arı sokmasına aldırmadan 40 metre tırmanıp bal kovanlarını boşaltıyorlar. Dünyanın en doğal yiyecekleriyle beslenen kabileliler doğanın zorlukları ile baş edip mükafatları ile de seviniyorlar.

kabile-insanlar

Hala dünyanın dört bir yanında vahşi yaşamla mücadele ederek yaşayan insanlar var bazısı ormanlarda maymunlarla besleniyor bazısı nehirlerde balıklarla bazısı da elverişsiz yerlerde sıçanlarla.

maymun-yiyen-kabile

Doğrusunu söylemek gerekirse insan bunları görünce önce inanmıyor sonra inanmak istemiyor daha sonra ise inanıp biz ne hale gelmişiz diyor. Maymunu pişirip çocuklara yediren, yavru maymunu da kendi emziren kadın şunları söyledi; “Biz doğaya saygı duyuyoruz, ondan ödünç aldıklarımızı geri vereceğimizi biliyoruz ve buna göre yaşıyoruz.” Tamam da bu mu medeniyet ? Yoksa her tarafı yakıp kesen, kazan, delen tüketen bizlerinki mi?

En Büyük Riskleri Medeni İnsanlar

Belgeselde söylendiğine göre ilkel yaşayan insanların en büyük riski hastalık veya vahşi hayvanlar değil.  En büyük tehlike medeniyet görmüş diğer insanlar ! Yaşama alanlarına madencilik ve kerestecilik için gelen diğer insanlar bu kabileler ile karşılaştıkların bir saniye düşünmeden öldürüyorlarmış. İnsanlığa bakın hele ! Adamların evlerini kesip götürecekler çünkü yetmiyor !

ilkel kabile balikci - Medeniyetsiz Yüzbinlerce İlkel Kabile Yaşıyor: İşte Yaşamları

Brezilya gibi ormanlarında ve şehirden uzak alanlarında ilkel kabilelere ev sahipliği yapan ülkelerin bu insanları koruyan örgütleri var, örgüt çalışanları devlet destekleri ile üzerlerinden uçuyor resimler çekiyor ve tercümanları olanlarla ile iletişim kuruyorlar. Belkide bu dünyada şeytana uymamış son insanlar onlardır kim bilir ?

İlginizi Çekebilir:

NATO Neden Türkiye’ye Savaş Gemileri Gönderi... Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) Türkiye'ye uçaklar ve savaş gemileri göndereceğinin duyulmasının ardından herkesin aklına türlü sorular ge...
Fizikçiler SU-24’ü İnceledi: Rus İddiası Tut... Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesi gerekçesiyle Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke de kendi taraflarını haklı çıkarmak istedi. Kendilerine...
Televizyonda Çıkan Telefonlar ! Televizyonda çıkan telefonlara dikkat ediniz ! Bu yazıyı mutlaka okuyun. Televizyonlarda son günlerde sıkca çıkan telefon reklamlarında bir anlık dikk...
Gündüz Yakılan Gece Söndürülen Otoban Lambaları... Ülkemizin birçok şehrinde yaşanan saçmalıktan bahsetmek istiyorum, sokak ve otoban lambaları gece yanmazken gündüz vakti yanıyor. Internet'te biraz ar...
3 Günlük Xafira Deluxe Resort Otel İncelemem Alan Xafira Deluxe Resort & Spa otelinde 3 gece ailece kaldık. Bu 3 günlük tatilin ardından Xafira Deluxe otel hakkında gördüklerimi eksileriyle a...
Carrefour Logosundaki Sır Onlarca şubesi olan Carrefour logosunun anlamını biliyor muydunuz ? Logo ilk bakışta sola ve sağa bakan iki okun yanyana getirilmesinden oluşmuş gibi ...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.