Nanoteknoloji Ürünleri

Nanoteknoloji Ürünleri
Mayıs 06 16:36 2018

Teknolojinin minimal anlamdaki bayrak taşıyan kategorisi nanoteknoloji halen gözde bir araştırma alanı. Bu alandaki gelişmeler ve yeni buluşların bir kısmı askeri alana ayrılırken bazıları da günlük hayatımıza yeni değerler olarak giriyor. Özellikle tekstil alanındaki gelişmeler, örneğin su geçirmez kıyafetler ve suyu iten mamüllerin üretimi piyasaya heyecan katmıştır.

Nanoteknoloji araştırmalarının bir kısmı günlük hayata veya pratiğe uygulanabilmişken bazılarıda halen teoride geçerliliğini korumasına rağmen halen prototip olarak bile üretilememiştir. Bunun nedeni ise bazı imalat teknolojilerinin henüz yeterince küçültülememiş olmasıdır.

Üretilen en küçük robot 150 x 50 x 8 nanometre boyutunda. Sadece iki kolu ve programlanabilir hafızası olan robot ile yapabileceklerinizi bir düşünün. Gözle görülmesi imkansız olayları bırakın. DNAzincirlerine şimiye dek hiç yapılmamış değişiklikler yapabilirsiniz. Bu robot şimdilik bu alandaki ilk prototip.

Hedeflenen robotlarda yapay zeka ve çeşitli araç gereçlerin olması isteniyor, bunn amacı otomatik çalışan robotların, insan sağlığına olan katkılarını ortaya koymak. Örneğin geliştirilmiş harika bir robot kanınıza bırakıldıktan sonra sonsuza dek 7 gün 24 saat sizden enerji alarak sizi koruyabilir. Kanserli hücrelerinizi, bozulan hücrelerinizi imha edebilir, Bozuk çalışan hücreleri tedavi edebilir. Bu insanlık tarihinde bir çığır açmak demek.

Şimdiye dek, önümüze koyulan nanoteknoloji ürünleri aslında sadece basit uygulamalar. Gelişimlerini inkar etmek ve emeğe saygısızlık etmek olmaz fakat nanoteknolojinin geleceğine baktığımız zaman içinde bulunduğumuz asır, şimdiye kadar olan teknoloji tarihinde tekerleğin icadı gibi bir şey.

Ne Kadar Küçük ?

Nanoteknoloji deyip duruyoruz. Peki ne kadar küçük ? Şöye anlatayım. Elinize bir bardak alın, o 1 nanometre olsaydı, normal bir bardak dünyadan daha büyük olurdu.  1 nm, 1 metrenin milyarda biridir.

Nanoteknoloji Ürünleri Neler ?

Cildin ölü hücre tabakasının altına girmeyi başran güneş kremleri, kendini temizleyebilen camlar, antibakteriyel bandajlar, kir tutmayan hatta çizildiğinde kendini tamir edebilen boyalar, suyu üzerinden direkt akıtan tekstil ürünleri, Kulak sağlığındaki iyileştirmeler, Akıllı materyaller,  Nano boyutta flash bellekler, nano boyutta bilgisayar işlemcileri vs.

Bir örnek daha vermek gerekirse, aracınızın boyasını düşünün şuanki çalışmalar günlük hayatta kullanıma hazır halde geldiğinde, akıllı boya ile boyanmış aracınızın kaportasına bir çizik atıldığında, boya kendi kendine hiç bir etkiye maruz kalmadan orayı onarabilecek . İşte bu akıllı materyallerin neler yapabileceğinin en güzel örneği.

Kaynak:

İlginizi Çekebilir:

Yumurta Akı Tozu Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor Mu ?... Yumurta akı tozu nedir ? Yumurta akı tozu gerçekten faydalı mı ? Yumurta akı tozu nasıl üretilir ?Bu yazımızda bu konu üzerinde detaylı bilgi vereceği...
İşte Yumurtanın İçindekiler Bir çok kişi kuş yumurtası kırıldığında içinden çıkan sıvının doğmamış civcivin yapısı olduğunu sanıyor. Hatta bir çok kişi bu yanlış bilgisi yüzünden...
Kurşunlu Camlar Neden Radyasyon Geçirmez ? Radyasyon kalkanı olarak kullanılan camlar neden radyasyonu geçirmez ? Kurşunlu camlar olarak bilinen camlar nasıl oluyor da radyasyonu engelleyebiliy...
Uçan Memeliler Sadece Yarasalar Değil Uçan memeli denince ilk akla gelen her ne kadar, Kemal Sunal (Şaban) filmleri olsa da konumuz bu değil. National Geographic izlerken Kolugolarla karşı...
Elektronik Sigara Neden Patlar ? Bu Sebeplerden ! Son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Elektronik sigara patladı ! Elektronik sigara yangın çıkardı ! Peki elektronik sigara neden patlar ? Bu yazımızda bu k...
  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.