Num Lock Tuşunun Gereksiz Olması ve Görevi !

Hiç klavyeye bakarken num lock tuşunun aslında ne kadar gereksiz olduğunu fark ettiniz mi ? Yani kim neden rakamları devre dışı bırakıp tekrar etkin hale getirir, yıllardır bilgisayar kullanırım hiç kullanma ihtiyacı hissetmedim. Bu yazımda num lock tuşunun hangi amaçla klavyeye eklendiği üzerinde duracağım. Yani ne oldu da insanlar biz klavyeye böyle bir tuş ekleyelim dedi konumuz bu.

 Num Lock tuşu nasıl ortaya çıktı ?

IBM’in geliştirdiği ilk klavye serilerinde 4 adet yön tuşu bulunmuyordu, bunun yerine üretici yön tuşlarını ikincil fonksiyon olarak 2,4,8,6 tuşları üzerine eklenmişti. Bu programa geçmez için hemen rakamların üzerine num lock yani numara kilitleme tuşu eklendi. Böylelikle örneğin scroll yaparak gezdiğiniz sayfada aşağıya inmek için yön tuşlarını kullanabiliyordunuz.

Tabiki yön tuşları hiç yokken böyle bir yenilik ortaya çıkarmak heyecan vericiydi, fakat gelişen süreç içerisinde artık klavyelerin alt kısmında ayrı olarak yön tuşları da eklenmeye başladı. Asında bu num lock tuşunun ölümü demekti. Peki ama neden bugün herhangi bir klavyede hem yön tuşları hem de num lock tuşu bulunuyor ?

Num lock tuşunun klavyeden çıkarılması, klavyenin veya laptopun satılırken pazarlama evresinde olumsuz etkilenmesi yaşanabilir. Yada gerçekten bu tuşlara sürekli eli çarptığı için bu tuşu çok seven insanlar olabilir işte bu yüzden num lock tuşu hiç kaldırılmadı. Ayrıca ergonomik olarak da num lock tuşu kaldırıldığında oraya yerleştirilecek başka bir tuşa ihtiyaç olacak.

Benim şahsi fikrim ise şu, num lock tuşu gerçekten bugün bir klavyeye eklenmesi gereken en saçma tuştur ve var oluşunun hiç bir anlamı yoktur ! Eğer sizin de fikirleriniz var ise aşağıda yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.