Ofis İçinde Uyulması Gereken Kurallar

Ofis İçinde Uyulması Gereken Kurallar
Haziran 07 11:39 2016

Bu yazımda ofis içinde uyulması gereken kuralları ele alacağım. Bildiğiniz gibi ülkemiz gelişen ülkeler arasında hatırı sayılır bir yerdedir. jeopolitik konumumuz gereği ticaret yollarınını ortasında yar almamız bize hem ticaretin kapılarını açmak da hem de lojisitik merkezi olmamamıza katkıda bulunmaktadır. Öyle ki bu şartlar artık daha çok kişinin ofis ortamında masa başında çalışmasını gerektiriyor ve bu durum hiç de şaşırtıcı değil.

Biriken ve yüklenen iş yükünün altına daha çok kişi giriyor. İhracat departmanları, ithalat departmanları, gümrük, satış, satış destek, ofis personeli yardımcıları, ofis yöneticileri, sekreterler, temizlik personelleri, güvenlik personelleri, operasyon ve operasyon yardımcıları derken ofis ortamları kalabalıklaşmaya ve yönetimi zorlaşmaya başladı. Bunca insanın sorun çıkmadan aynı yerde çalışmasını sağlamak güzel bir sistem ve uyulması gereken kurallar ile başarılabilir. Bu sebeple gözlemlediğim ve olması gerektiğini düşündüğüm bazı ofis kurallarını sizler için bir liste haline dönüştürdüm.

 1. Kural: Yardımsever Ol !

Ofis ortamında çalışan personellerin yardımseverlik konusunda kesinlikle kararlı olmaları gerekir. Zira yeni birine iş öğretmek, işlerin durmaması için başka bir personele yardım etmek şirket menfaatinedir. Yardımseverlik özelliğini kapatmış olan insanlarıın bazılarının yardım etmekten bıkmış olduğunu bazılarının da hiç yardıma niyeti olmadığını görüyoruz bu tip insanlar ikili konuşmalar ile yardımsever hale getirilmelidir. İnatçı olabilirler fakat, onlara tüm yardımlarının geri kalan hayatların mutlaka geri döneceğini belirtin. İyilik yap denize at !

 2.Kural: Paylaşıcı Ol !

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Her ofis personel birlikte çalıştığı insanlarla paylaşımlar içinde olmalıdır bu sayede ekip olmak daha kolay hale gelecektir. Yeri geldiğinde kahvaltısını, büfeden aldığı bisküvisini paylaşan insanlar daha iyi bir çalışma ortamı elde ederler. Bilgi de aynı şekilde paylaşılmalıdır, iş öğretmeyim derdi içinde olan insanlar karşısındaki insanın da kendisine olan katkısını ortadan kaldırır. Siz birşeyler biliyor olabilirsiniz fakat karşınızdaki mutlaka sizin bilmediğiniz birşeyler biliyor. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

3.Kural: Temizliğine Dikkat Et !

Ofis ortamında her zaman evinizdeymiş gibi rahat etmek isteriz. Tabiki bu sizin doğal hakkınız fakat evinizde donla gezebildiğiniz halde bunu ofiste yapamazsınız. Aynı şekilde evde şurayı daha sonra toplarım şu çöp şurada kalsın sonra kaldırırım diyebilisiniz ama bunu ofiste yapmamalısınız. Masanızda ve etrafınızda emanet çöpler bırakmak hem sizi pasaklı gösterir hem kişisel saygınlığınız azalır.

4.Kural: Dedikodu Yapma !

Ofis ortamındaki en büyük sorunlardan biri de dedikodudur. Bu satırları okurken aklınıza direkt kadınlar gelmiş olabilir fakat erkeklerin de en az kadınlar kadar dedikoduya düşkün olduğunu biliyor muydunuz ? Özellikle maaşlar konusunda isyan ederek bir konu açarsanız herkes bu konuya katılacak ve uzun bir sohbet yaşanacaktır. Ofiste kesinlikle bir başkası ile maaşınızı veya işinizle ilgili sorununuzu dillendirmeyin. Maaşınızı yöneticiniz belirler, sorunlarınızı direkt olarak yöneticiniz ile görüşün. Bu hem sizin hem de ofis ekibinin menfaatine olacaktır.

5. Kural: Yüksek Sesle Konuşma !

Telefonla konuşurken sesinize dikkat etmek zorundasınız eğer telefon iyi çekmiyor veya başka bir sebeple yüksek sesle konuşmanız gerekiyor ise gerekiyorsa toplantı odasında hatta ofis dışında konuşmanızı yapıp geri gelebilirsiniz.

6.Kural: Misafiriniz ile Toplantı Odasında Görüşün !

Misafiriniz geldiyse gayet normaldir. Masanızda misafirinizde 15 dakikayı geçmeyecek şekilde çay içebilir küçük bir sohbet edebilirsiniz. İşleriniz kısa ise sornu yok fakat anlaşmazlıklar veya kişisel sohbetler var ise misafiriniz ile toplantı odasında görüşmeniz hem sizin hem müşterinizin hem de ofis çalışanlarının açısından daha faydalı olacaktır. Siz misafirinizle bir iş görüşürken çalışma arkadaşınızın dikkati dağılıyor olabilir.

İlginizi Çekebilir:

Tivibu’daki Ücretsiz Filmler Tivibu'daki ücretsiz filmleri izlemek için, seç izle menüsüne girin. Engelsiz tivibu seçeneğine girdiğinizde soldaki listeden ücretsiz filmleri görebi...
Mobilyada Boya Kokusu Nasıl Giderilir ? Mobilyada Boya Kokusu Nasıl Giderilir ? Yeni alınan mobilyanın kokusu nasıl çıkar ? Yeni mobilya neden kokar ? Mobilyadaki boya kokusu nasıl yok edili...
Tüm Liste Güncel ! Cem Yılmaz Esprileri Cem Yılmaz'ın birbirinden komik tüm esprilerini sizin için bir sayfada topladık. Türkiye'de komedyen deyince ilk akla Cem Yılmaz'ın en komik esprileri...
Protherm Kombi Servisi Bildiğiniz gibi artık ısınma ve sıcak su dediğimiz anda aklımıza ilk gelen şey kombi olmakta. Kombiler evlerimiz için gece gündüz çalışan hizmetkar gi...
Paykasa Nedir ? Çoğunuzun duymadığı, belkide bu yazımızla birlikte işittiği Paykasa nedir? Paykasa, sizlerin internet üzerinde daha kaliteli, hızlı, güvenli ve keyifl...
Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışır ? Arkadaşlar bu yazımda size araç takip sisteminden bahsedeceğim, kısaca araç takibi için bir firmayla anlaştıktan sonra işleyişin nasıl çalıştığını öğr...
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.