ÖTV Zammı İkinci El Piyasasını Nasıl Etkiler ?

ÖTV’de yapılacak olan zammın ardından ikinci el otomobil piyasası ne hale gelecek ?  İkinci el piyasası 2017 ötv zammından etkilenecek mi ? Eğer aynı aracın sıfır satış fiyatı ötv zammından etkilenecek ise, aynı aracın ikinci eldeki değeri de büyük ihtimalle artacak. Karlı çıkan kişi ise ötv zammından önce aracı alıp zamdan sonra satan olacak.

ÖTV zammının açıklanmasının ardından zamdan etkilenmek istemeyen firmalar ve bireysel müşteriler satış patlaması yaşanmasına sebep oldu. Yasalaşan vergi oranlarına göre zamdan etkilenecek olan otomobillerin ikinci el fiyatları da yükselişe geçti.

İkinci el piyasasına yaradı gibi görünüyor. İlk etapta bu ÖTV zammı hem sıfır hem ikinci el araba satışlarında bomba etkisi yarattı fakat yeni yılın ilk çeyreğinde büyük bir düşüş olacağını, piyasanın yavaşlayacağını tahmin ediyorum. Bu düşüşün akabinde iş distribütörlere düşecek fiyatı limitin alında tutmak isteyen bayiler, daha aksesuarsız, daha donanımsız, daha kalitesiz arabalar sipariş edecekler. Buna mecburlar çünkü aracın ülkemize geliş fiyatını düşürmek için her şeyden fedakarlık etmek zorundalar.

Galericiler ve otomobil bayileri medyayı etkili kullandı. Söz konusu ÖTV zammını avantaja çevirmek isteyen otomobil satıcıları, medya ve internet reklamları üzerinden müşterilere aşırı fiyat artışı telkinlerinde bulunarak piyasayı hareketlendiler. Oysaki ÖTV zammı sıfır bir otomobil için hesaplandığında korkulacak kadar büyük bir rakam çıkmadığı görülmektedir.

Bu aracı şimdi 30.000 TL cebinde kalsın, bu ay sıfır faizle al seneye zararlı çıkan sen olursun reklam ve ilan başlıkları tüketicileri otomobil almaya itti. Bu etkinin hızlı parlayıp hızlı sönmesi satıcıların ÖTV değişikliğini satışlarda bomba etkisine çevirmekte çok zekice davrandıklarını gösteriyor.

4 Comments

  1. sayın yetkili bende 2012 90lık ford silver var 55 km de hasarsız ve temiz sizden ricam bir ford müsterisi olarak acaba bu 2017 ötv den aracım nasıl etkilenir ve ikinci el olarak fiyatı düsermi çıkarmı bir zahmet acil cevap bekliyorum saygılar

    1. Merhaba biraz göz attım, büyük ihtimalle sizin aracınızın değeri bu zam ile birlikte yükselmeyecek. Ayrıca Ford connect’in ikinci el piyasası çok hareketli değil. Genelde 110luk motorlar tercih edilmekte. Piyasa fiyatlarına yakın bir fiyat belirlerseniz, daha hızlı satmanız kolaylaşır.

  2. Sayın yetkili 2016 model Fiat fiorino 75lik 8 bin km de nokta hatasız aracim otv zammiyla 2ci eli nasıl etkilenir

    1. Merhaba, güncel ÖTV ve dövizdeki artış sebebiyle aracınızın ikinci el fiyatının az da olsa yükselmesini beklemek mantıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.