Panama Belgeleri Nedir ? Neden Önemli ?

Panama Belgeleri başlıklı haberleri görmüşsünüzdür. Şuanda tüm dünyayı sarsan bu haber panama belgeleri diye anılıyor. Sızıntı ismini Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’dan alıyor yani bu sebeple panama belgeleri diye bahsediliyor. Belgelerin adından çok içeriği önemli. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından bir yıllık bir araştırma ile 11,5 milyon belgenin incelemesi sonucu ortaya çıkan bu belgelerin, 1977‘den 2005 yılına kadar olan 38 yılı kapsadığı, 214 binin üzerinde offshore hesabı içerdiği belirtiliyor. Bu belger kasıtlı olarak değil bir sunucudan hackerlar tarafından çekilerek medyaya servis edildiği için içeriğinin gerçek olduğu düşünülüyor. Yaklaşık 2,5 TB ‘lik arşiv bilgisayarlardan çalınmış.

 Offshore Nedir ?

Bir çeşit faiz hesabı türüdür, daha fazla faiz verilir fakat devlet güvencesi altında değildir. Eğer devlet bankaya el koyarsa hesap sahipleri paracıklarının üzerine bi bardak su içerler.

Panama Belgelerinde Neler Var ?

“Putin’in gelecekte eşi olacak kadınla, Lydmila’yla tanıştıran kişi Roldugin’di. Ayrıca Putin’in kızlarından Maria’nın da vaftiz babası. Profesyönel bir müzisyen olan Rodugin, yıllar içerisinde büyük bir servetin sahibi olmuş ve değeri en az 100 milyon doları bulan varlıkların yönetimine getirilmiş.

“Roldugin, fazla tanınmayan bir isim olduğu için özellikle seçilmiş gibi duruyor. İsviçre ve Lüksemburg’daki bankalara yazdığı mektuplarda Rus siyasi kademesinden yakınlarının olduğu iddialarını reddeden Roldugin, iş çevreleriyle herhangi bir bağlantısının olmadığını iddia ediyor.

“Ancak belgeler, Putin’in yakın arkadaşının ülkenin en büyük reklam şirketi Video International’da yüzde 12,5 hissesinin olduğunu ortaya koyuyor.Belge sızıntıları öncesinde yıllık cirosu 800 milyon dolar olan şirketin ortaklık yapısı gizliydi.

“Belgelerde ayrıca Roldugin’e Rus kamyon imalatçısı Kamaz’da azınlık hisse alabilmesi yönünde bir seçenek tanındığı da görülüyor.

“Roldugin’in Kıbrıs merkezli Raytar adlı bir şirkette de yüzde 15 hissesi bulunuyor.

“Roldugin’in’Putin’in şahsi bankası’ olarak da adlandırılan Bank Rosiya’da ise yüzde 3,2 hissesinin bulunduğu yine Panama Belgeleri’nde yer alan bilgiler arasında.

“Bank Rosiya ve kamuya ait Rusya Ticaret Bankası’nın Kıbrıs’taki bir offshore şirketine nedeni belli olmayan şüpheli bir kredi açtığı görülüyor.

“Kıbrıs’taki bu şirketin aldığı krediyle Rusya içerisinde yüksek faizle krediler kullandırdığı da tespit edilmiş durumda. Ortaya çıkan faiz farkından ise belli bir kesim büyük bir kar elde ediyor.

“Putin’in yakın çevresindeki isimlere piyasa koşullarından çok daha avantajlı krediler açıldığı da belgelerde yer alan detaylar arasında.

 

Elektronik Sigara Neden Patlar ? Bu Sebeplerden ! Son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Elektronik sigara patladı ! Elektronik sigara yangın çıkardı ! Peki elektronik sigara neden patlar ? Bu yazımızda bu k...
2 Yaşında Erkek Çocuğa Ne Hediye Alınır ? 2 Yaşında Erkek Çocuğa Ne hediye Alınır ? Bu sorunun cevabını en iyi bilirim çünkü oğlum iki yaşında ve ona oyuncak alırken yorulmamak mümkün değil. Ş...
THY 26-27 Ocak İptal Olan Seferler ! İstanbul'da gerçekleşen olumsuz hava koşullarından dolayı çok sayıda uçak seferi iptal edildi veya ertelendi. Aşağıdaki listeden uçağınızın durumunu h...
Sakarya’da Kur’an Kursunda Acımasız Da... Sakarya'da bir Kur'an kursunda, hocanın erkek öğrencisini terlikle dövdüğü skandal görüntü bir cep telefonu ile gizlice çekilip sosyal medyaya düştükt...
Debe Ne Demek ? Debe Diye Neyden Bahsediliyor ? Debe ne demek ? İnternette son günlerde sıkca kullanılan debe kelimesi ne anlama gelmektedir ? Bu yazımızda bu soruların cevabını bulabilirsiniz. Debe...
13 Yaşındaki Öğrencisinden Hamile Kalan Öğretmen... Amerika'da 24 yaşında bir öğretmen 13 yaşındaki öğrencisi ile cinsel ilişkiye girerek hamile kaldı. Alexandria Vera adlı genç öğretmenin 6 yaşında bir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir