Proforma Fatura Nedir ve Nasıl Hazırlanır ?

proforma nasıl hazırlanır proforma nasıl kesilir - Proforma Fatura Nedir ve Nasıl Hazırlanır ?

Proforma kelime olarak ön fatura anlamına gelmektedir, proforma yerine ön fatura da denilebilir. Buna karşın pekçok kişi proforma demeyi tercih etmektedir. Bir belge olarak hazırlanan proforma satış öncesinde hazırlanır ve müşteriye sunulur. Proforma genel olarak faturanın kesilmeden önceki son halini ve detaylarını içerir. Bu evrak genellikle zorun olmasa da bazı bankacılık ve ihracat işlemlerinde kesinlikle gerekebiliyor. Yurtiçinde de bu dosyayı müşteriniz için hazırlamak, karşı tarafa işinize verdiğiniz ciddiyeti aktarmak için harika bir yöntemdir. Müşteri özellikle kaşelenmiş proforma da kendisi, satıcı ve ürün hakkında detayların yanında satış koşullarını da gördüğü zaman güven duygusu pekişmektedir.

İhracat veya yurtiçi satış olsun her ikisinde de müşteriniz sizden proforma fatura isteyebilir. Bu şu anlama gelmetedir; müşteri sizden faturayı nasıl keseceğinizi, miktarı, ödeme şeklini, teslimat şeklini ve diğer ayrınları yazılı olarak istemektedir. Hazırladığınız evrakta herşeyi eksiksiz ve doğru olarak yazdığınızdan emin olunuz, aynı proformayı fiyat haricinde 2 defadan fazla revize edip tekrar gönderirseniz bu müşterinize karşı hoş olmayacaktır. Genellikle 1 kerede hazırlanıp iletilen proformalar alıcıya satıcının işe ne kadar hakim olduğunu da gösterir niteliktedir.

Proforma müşteri tarafından kaşelenip onaylandığında bu, “Bu satışı kabul ediyoruz, faturayı kesebilirsiniz.” demektir. Bir bakıma Proforma Faturalar iş hayatında kolaylık sağlayan bir belgedir çükü bu belgeler ile birlikte ticaret yapan iki firma arasında konuşulan hem yazıya geçmiş olur hem de kesilecek faturalarda yapılabilecek hataların önüne geçilmiş olur.

Proforma Fatura mı ? Proforma mı ?

Genelde proforma diye tabir edilen belge aslında “proforma faturadır” çünkü kelime olarak faturanın ön şekli anlamına gelmektedir fakat iş hayatında kısaca proforma olara bilinir.

Proforma Nasıl Hazırlanır ?

Genelde Microsoft Excel üzerinden hazırlanan proforma faturalar. Şık bir şablonla hazırlandıktan sonra. Müşteriye göre müşteri bilgileri, adet, teslimat ve ödeme şekli gibi bilgiler eklenir.  Bu bilgiler şöyledir;

 • Satıcı Firma bilgileri ( Firma Unvanı, Açık Adres, Telefon ve Faks bilgileri gibi)
 • Alıcı firma bilgileri (Firma Unvanı, Açık Adres, Telefon ve Faks bilgileri gibi)
 • Satılacak Ürünlerin Kodları ve Özellikleri
 • Ürünlerin Miktarları ve Birim Fiyatları
 • Ürünlerin Paketlenme Şekli
 • Toplam Ürün Bedeli
 • Ödeme şekli (LC,TT vs)
 • Teslim Şekli ( FOB,CIF vs)

Eğer ihracat ise;

 • İhracatçı banka bilgileri ( IBAN No, Swift Numarası gibi)
 • Yükleme zamanı ve limanı,
 • Varış zamanı ve limanı

Bu bilgiler proformada mutlaka yer almalıdır. Ayrıca iş hayatında “Nihai Proforma” olarak bilinen bir belge daha vardır, şimdi bundan bahsedelim.

Nihai Profoma Nedir ?

Müşterinizle görüştükten sonra bir taslak hazırladınız ve fatura öncesi müşterinize proforma hazırlayarak onayı istediniz. Her şey buraya kadar tamam fakat, iş hayatında her zaman sorunlar çıkabileceğini unutmayın. Ne tarz sorunlar olabilir ? Örneğin proforma kabul edilmiştir fakat, gelen araca veya konteynıra mallar sığmayabilir, müşteri son anda listede değişiklik yapabilir, bazı mallar yükleme zamanına yetişmeyebilir veya nakliyecinin geç gelmesi olabilir. Bunlar ve benzeri bir çok sorunla karşılabilirsiniz.

Sorunlarla karşılaşıp çözdükten sonra proformada değişiklik yapmak ve müşterinize iletmek zorundasınız. Tekrar onay aldıktan sonra proformayı nihai proformadır diye belirterek artık ihracat operasyoncusuna, muhasebecinize veya müşterinize iletebilirsiniz.

Yardım almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

6 Comments

 1. bakla

  Çok güzel bir makale olmuş hocam teşekkürlerimi sunarım , gayet bilgilendirici bir yazı olmuş ellerinize sağlık

  Reply
  1. teknobilim (Post author)

   Ben teşekkür ederim. Merak ettiğiniz başka konlar olursa bize danışabilirsiniz. İyi günler.

   Reply
 2. Selma

  Çok teşekkür ediyorum sayenizde iş öğreniyorum

  Reply
  1. teknobilim (Post author)

   Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

   Reply
 3. Servis

  Proforma kesildikten sonra normal fatura kesilmesi mecburmudur ? Yani bir yükümlülüğü resmiyeti varmıdır bu Proformanın ?

  Teşekkürler.

  Reply
 4. Klimacı

  Preforma fatura isteyen bir müşterim var kosgeb için kullanılıyormuş bu fatura önceden kesilmişti tekrar kesilmesin ir sakınca olurmu müşteri önceki yapılan iş için preforma fatura istiyor ve daha öncesinde işini yaptık ve parasını aldık.

  Reply

Hemen bir yorum yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.