Renk Tonlarını Görme Testi

renk tonu görme testi

Şimdi anlatacağım uygulama ile renk tonlarını ayırt edip edemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Aslında bir oyun olarak tasarlanan uygulama, bilinçli olarak kullanılırsa deneysel bir göz muayenesi bile olabilir. Uygulamada size belli sayıda kareler gösteriliyor ve arasında aynı renk olmasına rağmen renk tonu farklı olan kareyi tespit etmeniz gerekiyor.

Adı KUKU KUBE olsa da ben ona renk tonu görme testi diyorum. Linke tıkladık sonra bilgisayardan giriyorsanız aşağıdaki play online tuşuna basın, tekrar aşağıdaki play tuşuna basın ve sol üstteki kilidi açık bölüme tıklayarak teste başlayın.

Test aslında basit görünüyor ama kareler arttıkça ve ton farklılığı azaldıkça resmen hiçbirşey göremiyorsunuz bu da çok sinir bozucu. Ben defalarca denedim ve anladım ki açık mavinin tonlarını tespit etmekte çok kötüyüm ama diğer renklerde bir sorun yok. Ton farklılıklarını görüp göremeyeceğinize kendiniz şahit olacaksınız fakat yine de gözleriniz ile ilgili şüpheleriniz var ise mutlaka bir doktora danışınız.

Bu testin dışında, ne gibi testler vardır ? Göz muayeneleri genellikle görüp görmediğinizi söylemeniz ile yapılır. İlk göz testleri uzak mesafeye asılan harfleri okuma yeteneği ile ölçülüyordu, ardından harfler şekillere dönüştü ve gelişmiş cihazlar ile artık herşey daha kolay hale geldi. Göz sağlığınıza mutlaka dikkat etmeli gerekirse en az yılda bir defa muayene olmalısınız. Bazı kusurlar erken farkedilerek tedavi edilebilmektedir.

Renk körlüğünün tedavisi var mıdır ? Teoride renk körlüğünün neden kaynaklandığı bilinse de pratikte renk körlüğünün tedavisini hiç duymadım.

Benzer Yazılar

Yarasa Robotlar Hem Uçuyor Hem de Yürüyor ! 3 ve 4 motorlu droid robotlara daha alışamadık ki yeni bir trend gelişti. Yarasalar model alınarak geliştirilmiş yep yeni bir tasarım ortaya çıktı. Aerodinamik ...
Fiat Linea Baskı Balata Değişimi Arkadaşlar sürekli çalıştığım bir usta ve yedek parçacı var, orijinal linea için olan baskı balata takımını aldım ustaya değiştirtdim. Ayrıca gaza basıp çektiği...
App Store’da Boş Boş Takılmaca Son zamanlarda fark ettiğim bir şeyi sizinle paylaşmak istedim, App Store'da alenen boş boş takılıyorum. Resmen yeni uygulamalara ihtiyaç duyuyorum. Tüketim...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir