Saati Bomba Zannedilen Ahmed 15 Milyon Dolar Tazminat İstiyor

2015 Eylül ayında bir öğrencinin ev yapımı saati bomba zannedilince dünya ayağa kalkmıştı. Texas’da yaşayan 14 yaşındaki öğrenci olan Ahmed okul için yaptığı saati öğretmenine götürmüştü ve bomba zannedilince polis okulu bastı ve bu olay tüm dünyaya yayıldı. Olayın bu kadar duyulması ve Ahmed’e ün getirmesi aslında birazda renginden ve dininden kaynaklanıyor desek yalan söylemiş olmayız.

İnsanlar Ahmed’in şikayet edilmesini saatin bombaya benzemesinden çok Müslüman ve Siyahi olmasından kaynakladığını düşündü. O kadar yankı yaptı ki Obama, Ahmed’i beyaz saraya çağırarak ona hediyeler verdi ve bir nebze toplum vicdanını rahatlattı. Yaşananların ardından bugün bir gelişme daha oldu. Ahmed’in ailesinin şehir halkından ve polisinden toplam 15 Milyon Dolar tazminat istediği öğrenildi.

Bomba fiyaskosunun ardından yaşadığı olaylara istinaden çocuğun pskolojisinin bozulduğunu ve travmalar yaşadığını iddia eden ailesi, avukatlar aracılığı ile şehirin polis teşkilatına  10 Milyon USD ve okul yönetimine 5 Milyon USD olmak üzere toplam 15 Milyon USD‘lik bir tazminat davası açtı. Gerekçe ise çocuğun polisi baskını sırasında yaşadığı korku ve sonraki süceçte okulun Ahmed’e olan tutumu gösteriliyor. Ahmed arkadaşlarının gözü önünde kelepçelenmiş ve okul tarafından 3 gün uzaklaştırılma cezası verilmiş. Dava hakkında şehir yönetimine ve okula ilk ihbarlar gitti fakat henüz kimse tarafından cevap verilmediği ifade ediliyor.

Şuan Katar’a yerleşen aile neden taşındıkları konusunda hiçbir sorun olmadığını sadece kişisel güvenlikleri için taşınmayı tercih ettiklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.