Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

saç bakımı nasıl yapılır - Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

En problemli saç tipi kuru saçlardır. Mat görüntüsü olan, çabuk kırılan ve kepeklenmeye de en müsait saç tipidir. Peki, saçlarımız neden kurur?

  • Şampuanınıza dikkat etmeniz önemlidir; saçlarınızı çok sık şampuanlamayın, şampuanların içeriğinde bulunan sert temizleme ajanları saçınızı nemli tutan doğal yağları soyar. Eğer kuru saçlara sahipseniz sizin için ideal olan şampuanın Ph değeri 4,5-6,7 aralığında olmalıdır.
  • Saçlarınıza nazik bir şekilde davranın; kuru saçlar en narin olan saç tipidir. Bu yüzden saçınıza özen göstermelisiniz. Yıkarken nazikçe parmak uçlarınızla ovalayarak köpürtün. Parmak uçlarınız ile saç derinizi ovalamanız yağ bezlerini harekete geçirir.
  • Saç bakım kremlerinden kullanın; kuru saçların neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle alkol içermeyen saç nemlendiricilerini tercih edin çünkü alkol saçınızın daha fazla kurumasına nende olur.
  • Saçlarınız daha az fırçalayın; çok fazla fırçalamak dökülmesine ve kırılmasına neden olur. Saçlarınız her zaman nazik bir şekilde fırçalayın ve bu işlemi saçlarınız yaşken asla yapmayın. Kullandığınız saç fırçasının tipi de oldukça önemlidir. Delikli olan saç fırçaları sizler için çok daha iyi bir tercihtir.
  • Saç tedavilerinizin zamanı da oldukça önemlidir; eğer permayı Salı günü yaptırdıysanız boyasını Perşembe günü, saç kıvırma aletini ise cumartesi kullanın.
  • Sirke iyi bir tercihtir; kuru olan saçlarınız sirke ile canlanabilir. Sirke çok iyi bir nemlendiricidir, parlaklığı ve temizliği arttırır. Saçlarınızı durulayacağınız suya yalnızca bir yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirke aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller. Saçlarınızı şampuanla yıkamadan önce hafta da birkaç kez sirke ile masaj yapın.
  • Parlaklık için yumurta kullanabilirsiniz; saçlarınıza süper bir parlaklık vermek ve temizlemek için ılık bir suyun içine yumurta kırın ve saçınızı yıkayın, ılık suyla iyice durulayın.

Fazla yıpranmış saçlara parlaklık kazandırmak için ise bu tedaviyi uygulayın;

2 yemek kaşığı zeytinyağını,3 yumurtayı ve 1 çay kaşığı sirkeyi iyice karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın, plastik boneyle saçlarınızı kapatın ve 30 dakika beklettikten sonra her zamanki gibi şampuanlayın.

İlginizi Çekebilir:

Psikolojik Travma: Çocuğun Yanında Cinsel İlişki... Anne ve babalar çocuk sahibi olduktan bir süre sonra eski alışkanlıklarına geri dönmeye başlıyor. Bazı alışkanlar düzeltilmediği taktirde çocuk üzerin...
B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? Eğer çok üşüyorsanız, halsizlikten ya da yorgunluktan yakınıyorsanız, konsantrasyon güçlüğünüz var ise, duygusal olar...
Gebelikte astım ilaçlarını kullanmak güvenli midir... Astım ve Gebelik. Hamilelikte astım bulguları değişir mi?. Evet, bazen değişim gözlenebilir. Astım bulguları iyileşebilir. Sabit kalabilir veya kötüle...
Basen İnceltmenin En Etkili Yöntemi Basen İnceltmenin En Etkili Yöntemi. Basen inceltmek isteyen bir çok kadın vardır. Ülkemizin kadınlarının basenleri oldukça geniştir ve doğum ya da ki...
Sarı Kantaron Yağının Faydaları Sarı kantaron yağının faydaları; Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağının bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yağın faydalarının çeşitliliği gi...
Jet Lag Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Jet Lag Nedir? Jet lag uzun mesafeli uçak yolculuklarında oluşan bir yan etkidir. Uçak ile farklı zaman dilimleri arasında yolculuk yaptığınız da vücu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.