Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?
Temmuz 03 09:10 2016

En problemli saç tipi kuru saçlardır. Mat görüntüsü olan, çabuk kırılan ve kepeklenmeye de en müsait saç tipidir. Peki, saçlarımız neden kurur?

  • Şampuanınıza dikkat etmeniz önemlidir; saçlarınızı çok sık şampuanlamayın, şampuanların içeriğinde bulunan sert temizleme ajanları saçınızı nemli tutan doğal yağları soyar. Eğer kuru saçlara sahipseniz sizin için ideal olan şampuanın Ph değeri 4,5-6,7 aralığında olmalıdır.
  • Saçlarınıza nazik bir şekilde davranın; kuru saçlar en narin olan saç tipidir. Bu yüzden saçınıza özen göstermelisiniz. Yıkarken nazikçe parmak uçlarınızla ovalayarak köpürtün. Parmak uçlarınız ile saç derinizi ovalamanız yağ bezlerini harekete geçirir.
  • Saç bakım kremlerinden kullanın; kuru saçların neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle alkol içermeyen saç nemlendiricilerini tercih edin çünkü alkol saçınızın daha fazla kurumasına nende olur.
  • Saçlarınız daha az fırçalayın; çok fazla fırçalamak dökülmesine ve kırılmasına neden olur. Saçlarınız her zaman nazik bir şekilde fırçalayın ve bu işlemi saçlarınız yaşken asla yapmayın. Kullandığınız saç fırçasının tipi de oldukça önemlidir. Delikli olan saç fırçaları sizler için çok daha iyi bir tercihtir.
  • Saç tedavilerinizin zamanı da oldukça önemlidir; eğer permayı Salı günü yaptırdıysanız boyasını Perşembe günü, saç kıvırma aletini ise cumartesi kullanın.
  • Sirke iyi bir tercihtir; kuru olan saçlarınız sirke ile canlanabilir. Sirke çok iyi bir nemlendiricidir, parlaklığı ve temizliği arttırır. Saçlarınızı durulayacağınız suya yalnızca bir yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirke aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller. Saçlarınızı şampuanla yıkamadan önce hafta da birkaç kez sirke ile masaj yapın.
  • Parlaklık için yumurta kullanabilirsiniz; saçlarınıza süper bir parlaklık vermek ve temizlemek için ılık bir suyun içine yumurta kırın ve saçınızı yıkayın, ılık suyla iyice durulayın.

Fazla yıpranmış saçlara parlaklık kazandırmak için ise bu tedaviyi uygulayın;

2 yemek kaşığı zeytinyağını,3 yumurtayı ve 1 çay kaşığı sirkeyi iyice karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın, plastik boneyle saçlarınızı kapatın ve 30 dakika beklettikten sonra her zamanki gibi şampuanlayın.

İlginizi Çekebilir:

Uykunun Yararları Nelerdir? İnsanın günlük uyku ihtiyacı 7-8 saat civarındadır. Bu uyku özellikle gece uyunmalıdır. Çünkü geceleri 12-3 arası melatonin adı verilen bir hormon sal...
Kış Gelmeden Doğal Antibiyotik Takviyesine Başlayı... Kış aylarının gelmesiyle hapşırık ve öksürük sezonu da başlamaktadır. Herkesin ellerinde çabuk tükenen peçeteler yerine tuvalet kağıdı ruloları bulunm...
Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir? Neden Olur ? Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir? Erkek çocukta testislerin gelişimi daha anne karnındayken kendisine ait karın boşluğunda gelişimi başlar. Karın boşluğu...
Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir? Son zamanlarda en çık tartışılan konulardan birisi de tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmadır. Çeşitli nedenlerden dolayı bebek sahibi olamayan çif...
Çikolata Kisti Nedir? Neden Olur? Çikolata Kisti Nedir? Neden Olur? Endometriozis, halk arasında bilinen adıyla çikolata kisti kadın hastalıklarından en sık rastlananlardan bir tanesid...
Sarı Kantaron Yağının Faydaları Sarı kantaron yağının faydaları; Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağının bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yağın faydalarının çeşitliliği gi...
  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.