Tanklı Epson L365 Wifi Yazıcı İncelemem

Çok sayıda renkli çıktı almam gerektiğinden bu işi nasıl en ucuza mal ederim diye düşünmeye başladım ve tanklı yazıcıları keşfettim. Araştırdıktan sonra kendi yazıcımı sonradan tanklı sisteme dönüştürmeyi düşündüm ama randımanlı olmadığını öğrendim. Ardından modellerine bakıp Epson L365‘de yazıcı aldım. Cihazı almayı düşünenler için inceleme yazmaya karar verdim. Yazının devamında neler yaşadığımı ve resimleri bulabilirsiniz.

Cihazı kullanmak için önce kurulum yapmanız gerekiyor.  Kutudan çıkan mürekkepleri yazıcının tankına sırasına ve koduna uygun olarak boşalttım, boşaltırken taşma filan yapmadı çünkü tank hacimleri eşit yapılmış. Önemli olan tankın ağzını iyi kapatmanız. Mürekkepleri doldurup ağızlarını kapattıktan sonra tankı dik konuma getirip yerine oturttum.

l365-inceleme-5

Mürekkep doldurma işleminin ardından, hazırlık tuşuna 20 saniye basılı tutup bıraktım. Sistemin hazırlanması 20 dk sürüyor zaten ışıkların hareketinden işlemin bittiğini anlıyorsunuz.

l365-inceleme-4

2. aşama bilgisayara yazıcıyı yüklemek. Arayüz çok basit, CD’yi bilgisayara taktım kolayca ileri ileri dedim. Wifi üzerinden hiçbirşey yapmanıza gerek yok otomatik olarak buluyor ve bağlanıyor. Eski yazıcılarda önce yazıcının ip adresini bulmanız gerekirdi bunda öyle birşey yok, ağınız üzerinden wifisi açık olan yazıcınız bulunuyor ve otomatik bağlanıyor.

l365-inceleme-3

Mürekkep doldurup yazılımı kurduktan sonra çıktı almaya başlayabildim. Hem 80 gramlık hemde 100 gramlık A4 üzerinde renkli çıktılar alıp kontrol ettim 100 gramlıkda renkler daha güzel duruyor. Genel olarak ise yazıcının güzel ve yavaş yazdığını söyleyebilirim.

Cihazın yapısından bahsetmek gerekirse, parlak siyah renkte. Kağıt alış ve çıkış yerleri katlanarak açılıyor ve uzayabiliyor.  Malzeme kalitesi iyi.  Ben hepsini sonuna kadar açtım hem güzel duruyor hemde kağıtlar derli toplu duruyor. Tuş panelini yukarıya doğru açabiliyorsunuz. Bir de üst kısmında tarayıcı mevcut, bildiğiniz normal tarayıcı ekstra birşey yok.

Maliyet olarak ise cihaz biraz pahalı, daha uygun fiyatla satılabilirdi ama mürekkep maliyetini düşürdüğünden insan birşey diyemiyor. 4 renk yüklüyorsunuz ve hangisi biterse onu tek alıp doldurabilirsiniz. 4 tankı tam doldurduğunzda 1200 sayfa çıktı alabiliyormuşsunuz.