Trustrank Nedir ve Değerini Arttırma Yöntemleri

Trustrank kelime olarak güven puanı olarak tercüme edilebilir. Bir sitenin trustrank’ının yüksek olması o sitenin, kaliteli güvenilir bir kaynak olduğuna işaret eder. Ne oldu da bu Trustrank değeri böyle popüler oldu peki ? Pagerank güncellemeleri bittiğinden beri insanlar siteleri nasıl karşılaştıracağız hangi link daha çok para eder diye düşünmeye başladı ki, Google algoritmalarının biri hakkında açıklama yaparken Trustrank değerinin göz önünde bulundurulduğunu ifade etti. Artık site sahipleri Trustrank değerini takip etmeye ve yükseltemeye çalışıyorlar.

Neden Pagerank’dan vazgeçil de Trustrank’a dönüldü ? Pagerank sisteminin son zamanlar kolayca manipüle edilebiliyor olması ve backlink ticaretinde sıkça adı geçiyor olması, organik arama motoru olan Google’ı çok üzdü. Ardından böyle bir uygulamaya geçildi. Şimdi gelelim Trusrank değerimizi nasıl yükselteceğimize. İşte bilmeniz gereken yöntemler.

1- Hırsızın mumu yatsıya kadardır.

Google’ın en sevmediği şey hırsızlık peki neden ? Ona ne! Çalarım çalmam kimi ne ilgilendirir demeyin ! Hırsızlığı sevmiyor çünkü diyor ki, yahu kardeşim ben bu içeriği indeksledim sıraya koydum. Bu bilgisayarlar su yakmıyor, elektrik su parası veriyorum. Aynı şeyi bir de sen yayınlamışsın onca işin arasında bir de senle mi uğraşacağım diyor.  Çaldığınla kalacağını mı sanıyorsun 3 vakte kadar seni gözünden tanır, uzak doğuya şutlarım diyor. Yani Trustrank için orjinal, yepyeni, eşsiz içerik IN çalıntı içerik OUT.

2-  Trustrank başta değil yaştadır !

Trustrank ölçütüne göre bir insan nasıl ki büyüdükçe daha dürüst ve sorumlu olarak yalandan dolandan uzaklaşmaya çalışıyorsa, siteler de yaş aldıkça itibar kazanır ve bu itibara gölge düşmemesi için asılsız, yalan ve yanlış içerikten kaçar. Google’a göre domain yaşı arttıkça Trustrank değeri de artacaktır.

3 –  Dün yoğun bakım, bugün yoğum bakın.

Eskiden emlak yapmak isteyenler bir ofis kiralayıp bir masa atardı iki de sandalye. Neden ? kaçınca arkada kurtaracak birşey kalmasın diye mi. Kimsenin günahını almayalım. Eğer gerçekten güvenilir ve itibarlı bir siteniz varsa, neden domaini sadece 1 yıllığına kaydettiniz ? Hayırdır inşallah. Google’a göre domain kayıt edilme süresi ne kadar uzunsa site o kadar güvenilirdir. Böylece Trustrank değerine yansır.

4- Şimdi sen de herkes gibisin !

Siteniz sıradan ve herkesin kullandığı bir temayla dolaşıyorsa, kimin dikkatini çekecek ki ? Google ayakkabısını düşüren kül kedisini aramıyor. Botlar hergün milyonlarca sayfa geziyor, sıradan temalar kullanmak kod benzerliği oranınızı arttıracak ve sayfanızın özgün olduğu düşüncesini azaltacaktır. Benzersiz siteler daha fazla Trustrank değeri alır.

5- Bir iyi davranış, dünyadaki bütün güzel sözlerden daha tesirlidir. / Andrev Marvell

Köyün orta yerinde kavga çıktı mı, kararsızlık oldu mu hakim diye Ay dedeyi işaret ederler.  Herkes Ay dedeye backlink verir. Şimdi bu Ay dede kalkıp muhtara, çaycıya sana 2 aylığına sanada 6 aylığına 50 dinar vereceğim bir şey olduğunda bana işaret edin dese. Ne olur ? Köyün ortasında bir adam döner der ki ” Ay dedem, sakalına edem.” İtibar para ile satın alınamaz.

Para ile satın alınan backlinkler google tarafından kolayca tespit edilebilmektedir, alakasız sitelerden backlink almak, 1-3-6-12 aylığına backlink satın almak, sahte hit programları ile uğraşmak bir siteye hiçbir şey kazandırmaz. Trustrank dibe vurur. Yalancı çoban misali, bu sefer doğru ve orjinal bir içerik üretsenizde arama motorlarında hak ettiği yeri alamaz.

İnsanlar için faydalı ve eşsiz içerik üretirseniz, zaten forumlarda ve sosyal ağ sitelerinde sizden mutlaka bahsedeceklerdir ve kalıcı olacaktır.

6-   Seni melek yüzlü şeytan ! Arkandakini Göster .

Sitende gerçekten orjinal içerik üreriyorsun milletin beğenisini hayranlığı elde ediyorsun ve gelenleri spam sitelere mi yönlendiriyorsun ? Seni küçük şeytan. Siteden çıkan linkler de Trustrank hesabına dahil edilir. İnsanların güvenini boşa çıkarmak da Trustrank düşürmek için iyi bir yöntem.

7 –  Kendine sahip çıkmayana biz ne yapalım ?

Trustrank değerini yüksek tutmak için bilinen diğer yöntemler ise Google platformlarında web sitenizi sahiplenmek. Google Analytics ve Webmaster Tools’da sahip çıktığınız siteniz hakkında Google’dan geri dönüşler alırsınız ve sitenizin başı boş olmadığı anlaşılır.

İlginizi Çekebilir:

Adsense Eşleştirilen İçerik Birimi Nasıl Yapılır ?... Adsense'e bugün girdiğimde optimizasyonda yeni bir bildirim olduğunu fark ettim. Şu ifade yer alıyordu; Makalelerinizin tanıtımını Eşleştirilen İçerik...
Gezilecekyerler.biz – Seyahat Defteriniz Artık Biz... İnsanların tarih boyunca yeni yerler görmeyi, yeni yerler gezmeyi ve keşfetmeyi hedefleyen ortak bir noktaları vardır. Herkes gezmeyi eğlenmeyi ve far...
WordPress Twitter’da Otomatik Paylaşım Eklen... WordPress yazılarını otomatik olarak twitter'da belli aralıklarla paylaşan bir eklentiyi tanıtmak istiyorum. Bu eklentiyi kolayca kurup basit bir iki ...
WordPress Güvenlik Risklerini Eklenti Sayısı ile A... WordPress altyapılı bir web siteniz var ise güvenlik konusunda alışılmış taktiklerin yanında dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. WordPress süre...
WordPress Biz Sizi Arayalım Eklentisi Bazı alışveriş sitelerinde görmüşsünüzdür, sağ altta veya başka bir köşede biz sizi arayalım diye kendini belli eden küçük widgetlar var. Sayfanın bel...
Başka Bir Sitenin Ziyaretçi Sayısını Öğrenmek... Bir web sitesi size ait değilse ve o sitenin hiti ne durumda diye merak ediyorsanız bunu ölçmenin 2 yolu vardır. Birincisi sitenin sahibini bulup dire...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.