TSE Yeni Başvuru Nasıl Yapılır ?

Haziran 25 09:14 2014

Yakın zamanda TSE için başvuru yaptım ve biraz karışık olduğunu fark ettim, hiç bilgisi olmayan insan gerçekten çok zorlanır ben bir kaç noktada takıldım ve TSE’yi arayıp bunları öğrenmek birkaç günümü aldı. TSE belgesi neden gereklidir önce bunu belirteyim, bu markaya sahip olduğunuzda öncelikle pazarlamada bir adım öne geçersiniz, ikinci sebep ise şu; bazı firmalar sizden ürün satın alırken TSE şart koşuyor. Örneğin bir ihaleyi girdiniz çok iyi fiyatlar verdiniz fakat ürün belgelendirmeye sahip olmadığını için firma sizden vazgeçer.

Geçelim nasıl belge alındığına. Sistem şu şekilde, önce başvuru yapıyorsunuz ve belgelerinizi hazırlıyorsunuz daha sonra bütün bu belgeleri gerekli evraklarla birlikte TSE ürün belgelendirme müdürlüğününe posta yoluyla gönderiyorsunuz.  Daha sonra TSE bir personel görevlendiriyor ve iş yerinizi incelemek üzere size gönderiyor. Gelen arkadaş iş yerini gezip bilgisayarını açıyor ve bir form dolduruyor tutanak gibi, size imzalatıp gidiyor. Ardından bu dosya incelenmek üzere bekliyor olumlu cevap geldiğinde size haber veriyorlar gelin belgenizi alın diye. Tabi bu işlemler yapılırken aralarda ödemeler talep ediliyor TSE’nin banka hesabına sizin standartınıza göre ödeme yapıyorsunuz.

 

Şimdi Başvuru İşlemini Anlatıyorum;

1. http://www.tse.org.tr/  sitesine giriyorsunuz.

2. Sol altta bulunan Online Başvuru linkine tıklıyorsunuz.

3.  Açılan sayfada FİRMA KAYIT seçeneğinine tıklanır.

4.  Bilgileri kendinize göre eksiksiz bir şekilde doldurun. Altını çizerek söylüyorum kesinlikle hata yapmayın. Telefon numaranızı girer girmez SMS gelecek bunu unutmayın. Bunları yapıp kayıt ol diyorsunuz.

5. Mail adresinize gelecek doğrulama mailini açın ve tıklayın. Artık sisteme kayıtlısınız. İster kendi firmanızın başvurularını yaparsınız isterseniz danışman olarak başkaları için başvuru yaparsınız.

6. Sisteme giriş yapmak için anasayfa > online başvuru > Firma Yetkili Girişi.

7.  Sisteme girdiğinizde TSE ‘nin Belgelendirme Sistemi artık açılmış durumda. Bu sayfadan bir çok işlem yapabilirsiniz.

8. Sağ üstte bulunan Firma seçeneğine gelin ve firma ekle seçeneğini tıklayın.

9. Açılan sayfada firmanızı bulun ve ekleyin. Kaydettikten sonra çıkın.

10.  Sol üstten Ürün Belgelendirme > Başvuru İşlemleri > Yeni Başvuru Tıklıyoruz.

 

11.  Açılan formu eksiksiz doldurun firma bölümüne geldiğinizde eklediğiniz firmanın adını yazmaya başlayın kendisi otomatik gelecek.

12.  Formu doldurduktan sonra ÖNCE KAYDET Sonra İLERİ tuşuna basıyoruz.

13. Gelen bütün formları kendinize göre doldurun, belge ile ilgili bölümde kafamıza göre doldurmuyoruz.

Arıyoruz 0262 723 13 13 nolu telefonu ve ürün belgelendirmeye bağlayın diyoruz. Çıkan arkadaşa ne için belgelendirme aldığımızı yani ürünün ne olduğunu anlatıp bize söylediği TS EN XXXX ve o kriterin tarihini öğreniyoruz. Onun söyledikleri doğrultusunda formu dolduruyoruz. Eğer alt kriter varsa formda ikince bölüme yazıp buluyoruz çıkan ve tarihi uyan kriteri tıklayıp alttan ekle tuşuna basıyoruz listeye eklendikten sonra diğer bölümleri de doldurup  ileri diyoruz.

14. Bilgi sonra formları doldurup ileri diyoruz karşımıza “Şu dosyaları doldurun yükleyin” diyen bir sayfa gelecek bize hangi dosyaları doldurmamız gerektiğini söylüyor zaten onu indirip ileri diyoruz. Daha sonra bu formu bilgisayardan doldurup çıktı alacağız ve postalayacağımız dosyanın içine koyacağız.

15. En son çıkan ekran da soldaki “Başvuru Formunu Görüntüle” tıklıyoruz açılan pdf dosyasını çıktı olarak alıyoruz ve Sistemde Onayla tuşuna basıyoruz. Onaylaya bastıktan sonra sistemden çıkabiliriz.

Eğer olmuş mu diye öğrenmek için sol üstteki seçeneklerden başvuruları görüntüleme sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada formu doldurmanıza gerek yok direkt sağ alttaki ara tuşuna basın.

Bütün işlemleri yaptıktan sonra formlarımızı iyice doldudurup okuyoruz, ek belge istemişse VERGİ LEVHASI, İMZA SİRKÜSÜ filan bunları da dosyaya ekliyoruz. Hepsini imzalatıp TSE’ye gönderiyoruz.

 

İlginizi Çekebilir:

PC Açılırken Programları Otomatik Başlatma Her gün bilgisayarınızı açtığınızda aynı programları mı başlatıyorsunuz ? Eğer öyle ise size göre bir çözüm var, her gün bilgisayarın açma düğmesine b...
Sadece Videoların Sesi Az Çıkıyorsa Çözüm Burada... Bu sorun başıma geldiğinden biraz araştırma yaptım, pek çok arkadaş bu sorundan müzdaripmiş. Bilgisayarınızdaki müziklerin sesi gayet iyi çıkıyor, ses...
Web Sitesinin Resmini Tam Sayfa Çekmek Bir web sitesinin resmini çekmek zaman zaman zor olabiliyor, özellikle ekrana sığmayan bir sitede nasıl olur da Print Screen yapabilirim diye düşünebi...
Uzaktan Modeme Reset Atma Yöntemi Oturduğunuz yerden modeminize reset atmanız mümkün, bu yöntemi bilmeyenler bu işlem için kalkar gider modemin yanına kapatıp açar, bekler sonra yerine...
Kesintisi Güç Kaynaklarını En Verimli Şekilde Kull... Genel olarak gittiğim her yerde bilgisayarlara ve sistemlerine bir göz atarım. Şunu görüyorum ki bizim millet güç kaynağı olayını çok yanlış anlamış. ...
Twitter’da Gerçek Takipçi Arttırmanın Kesin ... Twitter takipçisi arttırmak için internette dolanıp durdunuz ama birşey bulamadınız. Herkes gel sana takipçi satayım dedi. Bütün sonuçlar takipçi sata...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.