TSK’nın Düşürdüğü Sukhoi Su-24 Uçağın Özellikleri ve Fiyatı

TSK’ya bağlı 2 Adet F-16 tarafından bir RUS savaş uçağı düşürüldü. Uçak Türkiye sınırını ihal etmesinin ardından 5 dakika içerisinde 10 kez uyarıldı fakat hiç bir cevap alınamadı bunun ardından angajman kuralları gereği kalkışa geçen F-16’lar tespit eden uçağı vurarak düşürdü. Düşen uçaktan atlayan pilotların Türkmenler’in elinde olduğunu tahmin edilyor. Rusya ise hava sahasının ihlal etmediklerini ve kanıtlayabileceklerini söyledi. Nato genel sekreteri ise olayın ardından Türkiye’nin hava sahasının ihlali ülkenibn güvenliği için risk teşkil ediyordu ve kabul edilemezdi şeklinde konuştu.

Su-24 Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Nato’un Fencer ismiyle andığı uçak 1970 ve 1980’li yıllarda Sovyetler Birliği ‘nin her türlü hava koşulunda görev yapabilen en gelişmiş havadan tecrit ve saldırı uçağı olarak kullanılıyordu. Uçağın iki koltuğu ve çift motoru var. Seyrüsefer saldırı sistemi de ilk defa bu uçakta kullanılmıştı. En çok eski sovyet cumhuriyetlerinde bulunur. Uçakğın ilk üretim modeli 31 Aralık 1971’de V. T. Vylomov tarafından uçuruldu ve 4 Şubat 1975’te T-6 Su-24 adıyla resmi olarak hizmete alındı. Su-24, 69° dönebilen küçük boyutlu değişken geometrili kanat yapısına sahip ve  kanatların dört açı ayarı vardır: Kalkış ve iniş için 16°, farklı irtifalarda seyir için 35° ile 45° ve düşük-irtifa manevralar için 69° minimum en-boy oranı. Değişken geometrili kanat uçağa Sukhoi Su-17 ‘ye göre kalkış ağırlığı daha fazla olmasına rağmen 230 km/s(143 mi/s) gibi daha düşük iniş hızına izin veren kusursuz bir STOL performansı sağlayabiliyor. Yüksek kanat yüklemesi kararlı bir düşük-irtifa uçuşu ve minimal rüzgar etkisi sağlar.

Havada yakıt ikmali ve daha fazla cephane ile daha yüksek atak kabiliyetlerini kapsayan Su-24 güncelleştirme çalışmaları 1971 yılında başladı. T-6M-8 prototipi ilk olarak 29 Haziran 1977 yılında uçuruldu ve ilk Su-24M üretim modeli 20 Haziran 1979 yılında havalandı. Uçak 1983 yılında hizmete alındı. Su-24M ‘nin gövdesi 0.76 m (30 in) uzatıldı ve içine yeni hücum radarı ile yakıt ikmal sondası konuldu.

Su-24 yaklaşık 1400 adet üretilmiştir. Azerbaycan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Rusya, Özbekistan ve Ukrayna ‘da halihazırda çok sayıda Su-24 kullanılmaktadır. 321 adet Rusya Hava Kuvvetleri ‘nde 94 adet Rusya Donanması ‘nda olmak üzere yaklaşık 415 adet Su-24 halen Rusya tarafından kullanılmaktadır.

Teknik Özellikleri Nelerdir ?

Su-24 savaş uçağının mürettabatı 2 kişilik. Yaklaşık 23 metre uzunluğa ve 18 metre genişliğe sahip. Ağırlığı ise yaklaşık 35 ton.  Uçak 2 adet Saturn/Lyulka AL-21F-3A turbojet motoruyla 75 kN itiş gücü üretebiliyor.

Rus Savaş Uçağı Neden Düşürüldü ?

Suriye’de yaptığı operasyonlar sırasında bölge bulunan uçak Türkiye sınırına geçtikten sonra 5 dakika boyunca 10 kez uyarıldığı ve cevap vermediği için angajman kuralları gereği düşürüldü. Angajman kelime olarak yükümlülük altına girme, taahhüt etme, toplumsal, siyasal bir eylemin içinde yer alma ve ona bağlanma anlamlarına gelir. Akseri anlamda ise yetkili bir merci tarafından çıkarılan ve askeri kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken tabi olacakları kuralları ve sınırları çizen emirlerdir.

1 Adet SU-24 Savaş Uçağının Fiyatı Ne Kadardır ?

Düşen Rusya uçağının fiyatı 1997 yılında üretildiğinde 1 adet uçak için 25 Milyon USD imiş.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.