Turkey Neden Hindi Demek ? Gerçek Cevabı ! Ayrıntılarıyla

Kasım 27 00:48 2015

Turkey kelimesi İngilizce’de Türkiye demektir. Ayrıca hindi anlamında da kullanılır. Bunun sebebi çok merak edildi ve çok sorgulandı nihai bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Kelimenin kökeni 1500‘li yıllara kadar uzanmaktadır. Henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan 16. yüzyılda Osmanlı Devleti, siyasi güç bakımından tarihindeki en müthiş seviyeye ulaşırken, dil, edebiyat, kültür ve sanat alanlarında da gelişmesini sürdürmüştü. Bu yüzyılda, Osmanlı dünyanın cazibe merkeziydi ve dünya siyasi hayatında söz sahibi küresel bir aktör haline gelmişti. Bu devirde halkın kültür ve refah seviyesi alabildiğine yükselmişti.  Osmanlı’nın saltanat makamında İkinci Bayezid (1481-1512), Yavuz Sultan Selim (1512-1520), Kanûnî Sultan Süleyman (1520-1566), İkinci Selim (1566-1574), Üçüncü Murad (1574-1595) ve Üçüncü Mehmed (1595-1603) bulunmuştu.

Osmanlı artık doğal sınırlarına ulaşmışken hiç Amerika kıtasına yayılma politikası izlenmedi. Sebep olarak sömürgecilik anlayışının kabul edilmeyişi ve o zamanki gemilerin okyanuslara uygun olamaması gösteriliyor. Bir yanda bu medeniyet süre gelirken diğer yandan  Kristof Kolomb, aslında Osmanlı’nın bildiği ama üzerine düşmediği, Amerika kıtasını alenen keşfetti. Artık bu kıtanın varlığı, üzerinde yaşayanların durumu, yetişen bitkiler ve hayvanlar yani tüm bilgileri dünyaya yayılmaya başladı.

Asıl konumuz olan hindi burada karşımıza çıkıyor. Amerika kıtasında keşfedilen hayvanlardan biri olan hindi ilk defa görüldü ve tüm dünya tarafından benimsenecekti.

Turkey neden hindi demek

Vahşi hindi cinslerini ilk defa gören halk tabiki Kızıldereliler’di. Buna karşın kıtanın dışından gelip ilk defa gören halk ise Avrupa’dan göçen kabileler oldu. Hindiler 1519 yılında İspanyollar tarafından ilk defa Avrupa’ya getirildi. Ardından yayılmaya başladılar. Yıl 1541 olduğunda artık İngilizler de bu tuhaf hayvanı satın almaya başlamıştı. İşte Turkey kelimesinin ilk defa telaffuz edildiği anlardayız.

İngilizler’e bu hayvanı 2 bilinen türe benzetti. Biri o dönem Türk topraklarına dahil olan Batı Afrika’dan Portekizli tüccarların getirdikleri, şimdi adıyla Afrika hindisi diğeri ise yine Osmanlı toprakları üzerinden gelen hint tavuğu. Bu iki hayvana benzemesi ve Türkler’in yaşadığı topraklardan gelmiş olması sebebi ile hindiye Türk Kuşu ve Türk Horozu demeye başladılar. İngilizce’leri olan “Turkey Bird” ve “Turkey Cock” kelimeleri daha sonra yerini sadece Turkey’e bıraktı. 

İngilizce’de Turkey kelimesi hindi için kullanıldıktan sonra 17.yy’da Amerika’ya göç eden İngilizler ile Amerikan İngilizcesi de bu kelimeyi ithal etmiş oldu. Sonraları türlerin birbirinden farkı iyice anlaşılmış olsa da Turkey kelimesi artık hindi anlamına geliyordu ve dilde yerini almıştı.

Bir hayvan türüne geldiği topraklardan ilham alarak isim verme adeti sadece İngilizler’e has değil. Hindiye Hindistan’dan geldiğini sandıkları için Frasızlar ise “dinde” diyor ve Fransızca’da “Inde” Hindistan demek. Bir gerçek daha şu ki Fransızlar’ın deyişinden ilham alan Türkler de Hindistan kelimesinden hindi kelimesini çıkardı.

Biraz da bu ünlü hayvanın özelliklerinden bahsedelim. Hindiler (Meleagridinae), tavuksular takımına ait olan sülüngiller familyası içerisinde bir alt familya oluştururlar. 2 çeşit Hindi türü vardır. Meleagris gallopavo, Doğu ve Güney Amerika kökenli bir tür olup, 1 m’ye kadar büyür. Diğer tür Meleagris ocellataise Meksika Yucatan’lı olup belirgin bir şekilde diğerinden daha küçüktür.

Bizim bildiğimiz yaygın erkek hindiler 130 santim boya ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilir. Dişiler ise yarı ağırlıktadırlar. Vahşi hindiler 400 metre mesafeye uçabilirken evciller uçmaya meyilli değildirler. Yumurtlamaları tavuklara nazaran çok azdır. Bu sebeple yumurtalar yenilmektense tekrar üretimde kullanılırlar.

İlginizi Çekebilir:

Soğuk Çay Nasıl Hazırlanır ? Çok Basit ! Her soğuk çay reklamında sonra kendi kendime sormuşumdur. Soğuk çay nasıl hazırlanır ? Soğuk çayın tarifi nedir ? Diye. Bu defa işe koyuldum araştırdı...
Klima ayarı Güneşte mi olacak Kış Resminde Mi ?... Evet yine kış geldi havalar soğudu, klasik olarak önce evdeki camlara yalıtım süngerleri çektim. Kombi ayarları yapıldı vs. Gel gelelim ki iş yerinde ...
Çöpçüler Kralı Nerede Çekilmiştir ? Bu filmi ne zaman izlesem gülmekten ölüyorum, günümüz komedisi ile karşılaştırılamayacak bir kalitesi var. Zaten Kemal Sunal ve Şener Şen'in adı geçti...
Almanya ve Hala İkilemi Hiçbir kimse yoktur ki en az bir arkadaşının halası Almanya'da yaşamasın. O hala yazları Türkiye'ye gelir, çikolata gönderir. Halanın yeğenleri arkada...
Roboski Ne Demektir ? Neresidir ? Haberler sık sık görmeye başladıktan sonra bir bakayım dedim tam olarak olarak neresidir diye, arama yaptım fakat "Roboski, şu duygudur.."  "Roboski, ...
Saat Reklamlarında Saatin Hep 10:10 Olması Saat reklamlarına dikkat ederseniz, hep saatin 10:10 geçtiğini fark edersiniz. Bunun sebebini hiç düşündünüz mü ? Büyük ihtimalle hiç fark bile etmedi...
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.