Vesaik Mukabili Ödeme Güvenli Mi ? Ya Ödenmez İse ?

vesaik mukabili güvenli mi cad evrak mukabili - Vesaik Mukabili Ödeme Güvenli Mi ? Ya Ödenmez İse ?

Vesaik Mukabili Ödeme Güvenli Mi ? Ya ödenmez ise ? Bu yazımda vesaik mukabili diğer adıyla evrak mukabili ödeme yöntemi üzerinde birkaç hususa değinmek istiyorum. Zira bazı ezbere çalışan şirketler ve şirket personelleri, bazı şeyleri gözden kaçırabiliyorlar. Kimse durduk yere, çalıştığı şirketi zor duruma sokmak istemez ama bilmediği için şirket yanlış yapmaya yönlendirirse vicdan azabı duyabilir. Bu sebeple, vesaik mukabili üzerine yazmak istedim.

Vesaik mukabilinde, kıymetli evraklar banka aracılığı ile karşı bankaya gönderilir. Müşteri gelip parasını ödeyip veya vadeyi kabul edip, evrakları alır, bu evraklarla malı çeker. Banka ise aldığı parayı, sizin bankanıza gönderir. Burada paranın size gelmesi ile müşterinin malları çekmesi arasında bir koşul yoktur, yani müşteri evrakları alıp parayı ödedikten sonra malları ister çeker ister çekmez bu onun sorunu.

Bizim için öneli olan nedir ? Parayı tahsil edebilmek. Vesaik mukabili çalıştığımızda, şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Siz malı yükleyip konteyneri gönderdiniz, konşimento ve diğer evrakları da banka aracılığı ile gönderdiniz. Şimdi, ya müşteri evrakları almaya bankaya gitmez ise ne olacak ?

Gördüğünüz gibi, Vesaik Mukabili Ödeme’de (CAD) müşterinin rızasıyla gelip işlem yapmasının dışında bir yaptırım yok. Kısacası müşteri malı almaktan vazgeçerse evrakları almaya bankaya gitmez, olan kime olur ? Eğer konteyneri geri çekebileceğiniz bir ülke ise işe koyulursunuz, ya bir de politik durumu kötü malın geri gelmesi imkansıza yakın bir ülke ise ne yapacaksınız ? İşte vesaik mukabili ödemenin böyle bir kötü yanı var.

Peki neden Vesaik Mukabili kullanıyoruz o zaman ? Avantajı nedir ? Vesaik mukabili ödemenin avantajı, mal mukabilinden daha güvenli olmasıdır. Yani hiç para almadan gönderdiğiniz mallar ile karşılaştırırsanız hiç değilse, alacaksa parayı ödesin gibi bir argümana sahip oluyoruz.

Vesaik mukabili işinize gelmiyor ise, müşterinizden kesinlikle Akreditif açmasını talep edin. Hatta Teyitli Akreditif açmasını isteyin ki elinizden geleni yapmış olun.

Vesaik mukabili daha güvenli hale getirilebilir mi ?

Vesaik mukabili ödeme şeklinde, bankanızdan aval vermesini talep edebilirsiniz. Buna karşın, bugün bazı bankalar bazı ülkeler için kesinlikle aval vermemektedir. Poliçe imzalamasını isteyebilirsiniz, Draft olarak adlandırılan bu poliçelerde kısaca şu tarihte şu fatura bedelini şu firmanın şu hesabına ödeyeceğim yazar. Yine de, ancak elinizde fazladan bir evrak daha olmuş olur ve garantili bir yol değildir.

Kabul Kredili Vesaik Mukabili Ödeme Şeklinde Müşteri Evrakları aldıktan sonra para ödemezse ne olur ?

Bu başınıza gelebilecek en korkunç şeylerden biridir, bazı ülkelerde, özellikle hükümetin ve bankaların güçlü olmadığı ülkelerde bu tarz vakalar yaşamak mümkündür. Eğer böyle bir şey başınıza gelir ise, mahkeme yoluna gidip uğraşmaktan başka bir çareniz kalmıyor.

Not: Dış ticaret ciddi bir iştir. Peşin ödeme dışında çalıştığınız tüm ödeme şekillerinde profesyonel danışmanlık alınız.

İlginizi Çekebilir:

Lehtar Sertifikası Nedir ? Lehtar sertifikası, genellikle akreditiflerde olmak üzere dış ticaret yaparken vesaik mukabili gibi ödeme şekillerinde karşı tarafın istediği bir belg...
Marka Yaratmanın 5 Altın Kuralı Değişen dünyada pazarlama artık vazgeçilmez bir oyun, bu oyunun içinde bulunmama gibi bir lüksümüz yok çünkü görsel ve yazılı hatta sesli medya üzerin...
Serbest Çalışmak İsteyenler İçin İş Fikirleri... Serbest Çalışmak İsteyenler İçin İş Fikirleri Çalışmak isteyen fakat bunu serbest bir şekilde yapmayı tercih eden kişiler için birbirinden farklı i...
Bitmoji Nedir? Bitmoji nedir ? Bitmoji yeni nesil kişisel emoji kullanma hizmetidir. Uygulamayı telefonunuza AppStore gibi uygulama marketinden ücretsiz olarak indir...
Çalışanlarınız ERP’den Korkuyor Mu? ERP programına geçmeyi düşündüğünüzü çalışanlarınıza söylediğinizde, büyük bir sessizlik mi oluyor ? Özellikle pazarlamacı departmanına CRM uygulamala...
Nintendo amiibo Figürlerinin Satış Rakamını Açıkla... Geçtiğimiz yıl oyun konsolu üreticisi Nintendo oyunlar için yaratılan karakterlerin oyuncak şeklinde figürlerinin üretileceğini açıklamıştı. Duyurunun...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.