"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vesaik Mukabili Ödeme Güvenli Mi ? Ya Ödenmez İse ?

Vesaik Mukabili Ödeme Güvenli Mi ? Ya ödenmez ise ? Bu yazımda vesaik mukabili diğer adıyla evrak mukabili ödeme yöntemi üzerinde birkaç hususa değinmek istiyorum. Zira bazı ezbere çalışan şirketler ve şirket personelleri, bazı şeyleri gözden kaçırabiliyorlar. Kimse durduk yere, çalıştığı şirketi zor duruma sokmak istemez ama bilmediği için şirket yanlış yapmaya yönlendirirse vicdan azabı duyabilir. Bu sebeple, vesaik mukabili üzerine yazmak istedim.

Vesaik mukabilinde, kıymetli evraklar banka aracılığı ile karşı bankaya gönderilir. Müşteri gelip parasını ödeyip veya vadeyi kabul edip, evrakları alır, bu evraklarla malı çeker. Banka ise aldığı parayı, sizin bankanıza gönderir. Burada paranın size gelmesi ile müşterinin malları çekmesi arasında bir koşul yoktur, yani müşteri evrakları alıp parayı ödedikten sonra malları ister çeker ister çekmez bu onun sorunu.

Bizim için öneli olan nedir ? Parayı tahsil edebilmek. Vesaik mukabili çalıştığımızda, şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Siz malı yükleyip konteyneri gönderdiniz, konşimento ve diğer evrakları da banka aracılığı ile gönderdiniz. Şimdi, ya müşteri evrakları almaya bankaya gitmez ise ne olacak ?

Gördüğünüz gibi, Vesaik Mukabili Ödeme’de (CAD) müşterinin rızasıyla gelip işlem yapmasının dışında bir yaptırım yok. Kısacası müşteri malı almaktan vazgeçerse evrakları almaya bankaya gitmez, olan kime olur ? Eğer konteyneri geri çekebileceğiniz bir ülke ise işe koyulursunuz, ya bir de politik durumu kötü malın geri gelmesi imkansıza yakın bir ülke ise ne yapacaksınız ? İşte vesaik mukabili ödemenin böyle bir kötü yanı var.

Peki neden Vesaik Mukabili kullanıyoruz o zaman ? Avantajı nedir ? Vesaik mukabili ödemenin avantajı, mal mukabilinden daha güvenli olmasıdır. Yani hiç para almadan gönderdiğiniz mallar ile karşılaştırırsanız hiç değilse, alacaksa parayı ödesin gibi bir argümana sahip oluyoruz.

Vesaik mukabili işinize gelmiyor ise, müşterinizden kesinlikle Akreditif açmasını talep edin. Hatta Teyitli Akreditif açmasını isteyin ki elinizden geleni yapmış olun.

Vesaik mukabili daha güvenli hale getirilebilir mi ?

Vesaik mukabili ödeme şeklinde, bankanızdan aval vermesini talep edebilirsiniz. Buna karşın, bugün bazı bankalar bazı ülkeler için kesinlikle aval vermemektedir. Poliçe imzalamasını isteyebilirsiniz, Draft olarak adlandırılan bu poliçelerde kısaca şu tarihte şu fatura bedelini şu firmanın şu hesabına ödeyeceğim yazar. Yine de, ancak elinizde fazladan bir evrak daha olmuş olur ve garantili bir yol değildir.

Kabul Kredili Vesaik Mukabili Ödeme Şeklinde Müşteri Evrakları aldıktan sonra para ödemezse ne olur ?

Bu başınıza gelebilecek en korkunç şeylerden biridir, bazı ülkelerde, özellikle hükümetin ve bankaların güçlü olmadığı ülkelerde bu tarz vakalar yaşamak mümkündür. Eğer böyle bir şey başınıza gelir ise, mahkeme yoluna gidip uğraşmaktan başka bir çareniz kalmıyor.

Not: Dış ticaret ciddi bir iştir. Peşin ödeme dışında çalıştığınız tüm ödeme şekillerinde profesyonel danışmanlık alınız.

İlginizi Çekebilir:

Digital Touch Ücretli Mi ? iPhone,iPad’de Na... Apple'ın son güncellemesi ile birlikte gelen başta farkedilmeyen ama fark edildiğine hayranlık uyandıran yeni özellik digital touch nedir ? Digital to...
Paykasa Nasıl Bozulur ? Paykasa bildiğiniz gibi alışveriş severlerin internet üzerinde daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Paykasa sayesinde ar...
Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışır ? Arkadaşlar bu yazımda size araç takip sisteminden bahsedeceğim, kısaca araç takibi için bir firmayla anlaştıktan sonra işleyişin nasıl çalıştığını öğr...
Bitmoji Nedir? Bitmoji nedir ? Bitmoji yeni nesil kişisel emoji kullanma hizmetidir. Uygulamayı telefonunuza AppStore gibi uygulama marketinden ücretsiz olarak indir...
Bir Google Çalışanından Sır Gibi Açıklamalar... Bir Google çalışanı yabancı bir forumda kendisine sıklıkla soruların sorular yüzünden bazı mitlere açıklık getirmek istemiş ve paylaşımda bulunmuş. Ya...
PTT Yurtdışı Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır ve Tesl... Yurtdışından gelen bir kargonuz PTT aracılığı ile gelmişse bunun sorgulamasının nasıl yapılacağını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Yurtdışından...

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.