Welcome to Sweden Nedir ? Nasıldır ? Bölüm Özetleri, Karakterler

Welcome to Sweden” yani İsveç’e Hoşgeldin bir sitcom dizisidir. TLC’de bir kez gördükten sonra ilgilenmeye başladım ve tüm bölümlerini izledim. İzlediklerimden yola çıkarak da sizin için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Dizinin konusu kısaca aşık olduğu kız için Amerika’dan İsveç’e yerleşen bir adamın başına gelenler diyebiliriz. Senaryo gerçek bir hikayeden alınmış üstelik bu olaylar bizzat başroldeki Bruce karakterinin yani yapımcının Greg Poehler‘in başına gelmiş. Yaşadığı adaptosyan sürecini, Amerikan ve İsveç kültürü arasındaki farkları ve başından geçen komik olayları tüm dünyaya göstermek isteyen Greg Poehler bu diziyi çekme kararı almış.

Hikaye Bruce ve aşık olduğu kız Emma arasında geçiyor. Amerika’da Emma ile bir barda tanışan adam, aşkının peşinden gidiyor ve bunun için işinden, vatanından, ailesinden ve tüm arkadaşlarından vazgeçiyor. Yerleştiği İsveç’de sürekli olarak dil sorunları yaşayacak olan Bruce zaman zaman Emma üzülse de birbirinden asla vazgeçemiyorlar. Ekran da sıkca göreceğimiz karakterler ise Emma’nın ailesi. Annesi, babası ve erkek kardeşi.  Bruce’u zaman zaman zor durumda bırakan aile genel olarak her zaman yanında.

Welcome To Sweden’daki Karakterler

Bruce Evans ( Greg Poehler )

Başrol karakteri. Amerika’da muhasebecilik yaparken, aşık olduğu kız için İsveç’e yerleşir.  Bir dil okuluna başlar. Çok iyi niyetlidir çevresindeki herkesi saf ve temiz zanneder. Emma zaman zaman insanlar hakkında onu uyarsa da Bruce iyi niyetle onu ikna etmeye çalışır. Amerikan kültürü ile yaşayama devam eder. Din ve evlilik konusunda kendi kültüründen vazgeçmez. İsveç’ kültürü ile sürekli çakışır. Alışma sürecinde başına gelen olaylar genellikle dil farkı ve insan ilişkilerinden kaynaklanır. Vatanında bulduğu samimiyeti buradada aramaya başlar.

Emma Wiik ( Josephine Bornebusch )

Başrol karakteri. İsveç’de bir bankada çalışır. Aşık olduğu Bruce’un yeni şehrine adapte olması için elinden geleni yapar. Arkadaşlarının tepkilerine rağmen sevgilisini yanlız bırakmaz. Genel olarak soğuk görünür. Banka işlerinden ve aşırı stresten işkolik bir hayatı vardır. Ailesine düşkün olmasına rağmen Bruce’u bir adım önde tutar.

Viveka Börjesson  ( Lena Olin )

Başrol karakteri. Emma’nın annesi. İsveç’de psikologdur. Yoga gibi elit aktivitelere katılır. Bruce’un Emma için en doğru adam olmadığına inanır ve bunu davranışlarıyla da belli eder. Zaman zaman eşiyle problemler yaşar fakat sonunda hep arkasında olur.

Birger Wiik ( Claes Månsson )

Başrol Karakteri. Emma’nın babası. Uzun boyuyula dikkat çeken Birger sakin bir karakterdir. Emekli bir kaptandır. Gençlerin halinden anlayan babacan tavırlar sergiler. Her olayda iyi niyetli davranır. Biraz içe kapanık olduğu söylenebilir. Başkalarına hayır deme konusunda pek iyi sayılmaz.

Gustav Wiik ( Christopher Wagelin )

Emma’nın erkek kardeşi. Hınzır, yaramaz ve üçkağıtçı bir adam. Arkadan iş çevirme konusunda hiç çekinmez. Kadınlara düşkün olduğu kadar paraya da düşkün. Bizdeki Recep İvedik’i andırmıyor desem yalan olur. Genel olarak Bruce’ın maceralarındaki sağ koludur. Ailesiyle iş ve yemek konularınsa sürekli çakışır.

Welcome To Sweden Bölümleri

21 Mart 2014’de başlayan dizi senede sezon başı 10 bölüm olmak üzere 2 sezon yaparak 20 bölüm yayınladı.  Tüm bölümlerin adları ve kısaca özetleri aşağıdadır.

1.Bölüm: Welcome To Sweden : Day One ( İlk Gün)

Bruce Evans, Emma için muhasebecilik yaptığı New York’daki işinden ayrılır. Ülkeye geilir gelmez afallayan Bruce bunların üzerinde bir de Emma’nın garip ailesi ile tanışır. Çift yeni bir ev kiralayana kadar da Emma’nın ailesiyle yaşamak zorunda kalır.

2. Bölüm: Welcome To Sweden:  Learn the Language

Bruce ve Emma yeni hayatlarına adapte olmaya çalışırlar. Bruce için dil sorunu hemen baş gösterir. Hiç beklemedikleri tepkilerle karşılaşırlar Emma’nın arkadaşları tavır yapar. Bruce dil sorunu yüzünden üzülmeye başlar.

3. Bölüm: Welcome To Sweden: Proving Love

Bruce ve Emma sonunda kiraladıkları daireye taşınırlar. Bruce artık İsveç kültürüne alışmak üzere. Komşuluk ilişkilerine ayrıca dikkat etmeyi öğrenir. Göç bürosu Bruce ile Emma gerçek bir çift olduğunu anlamak zorunda bu yüzden Emma çok gergin fakat sonunda memur ikisinin gerçek bir çift olduğunu kabul ediyor.

4. Bölüm: Welcome To Sweden: Get a Job

Bruce ve etrafındakiler artık bir iş bulması gerektiğini düşünüyor. Bruce bu bölümde neler yapabileceğini düşünüyor ve Hasan’ın tavsiyesi üzerinde iş bulma kurumuna gidiyor. Memur Bruce’un CV’sini gördükten sonra ona kolaylıkla güzel bir iş bulabileceğini söylüyor fakat o bunu kabul etmiyor. İlk mesleğinden farklı bir iş yapmak isteyen Bruce iş aramaya devam ediyor.

5. Bölüm: Welcome To Sweden: Fitting In

Bruce dil kursunda tanıştığı Iraklı arkadaşı Hasan ile problemler yaşıyor çünkü Hasan’ın Amerikalılara bakış açısı belli. Bu bölümde Bruce aradaki buzları eritmek için Emma’nın annesi Viveke ile dışarı çıkmaya karar veriyor.

6. Bölüm: Welcome To Sweden: Parents!

Bruce’un kabusları gerçek oluyor. Bruce’un ailesi kendisini gece arayıp yarın oraya geleceklerini haber veriyor.  Gelen ailesi de İsveç kültürü ve yaşam şekillerine ciddi tepkiler verip Bruce’u zor durumda bırakıyorlar.

7. Bölüm: Welcome To Sweden: Homesick

Amy, Bruce’un eski patronu onu geri istiyor. Bunun için Bruce’a büyük bir maaş teklif ediyor fakat Bruce kabul etmiyor. Bunun üzerine Amy, Bruce’un eski sevgilisini bu işi halletmesi için İsveç’e gönderiyor.

8. Bölüm: Welcome To Sweden: Breakups

Bu bölümde Emma’nın eski bir arkadaşı olan Marcus evlerine ziyarete geliyor. Herşeyi yolunda zanneden Bruce, onun aslında Emma’nın eski sevgilisini olduğunu öğrenince ne yapacağını şaşırıyor. Emma’nın babasıyla yaşadığı olayların ardından aşkını gözden geçirdikten sonra New York’a geri dönüyor.

9. Bölüm: Welcome To Sweden: Separate Lives

Eski işine ve şehrine geri dönen Bruce hemen işe gömülüyor çünkü patronu Amy çok zor durumda. Emma eski erkek arkadaşı Marcus’u evden atmaya çalışıyor. Viveka ise gençleşmek için kızıyla maceraya atılıyor.

10. Bölüm: Welcome To Sweden: Home

Bruce Emma’sız yapamayacağını anlar. Emma ve Gustav arası bozuk olan ebeveynlerini bir araya getirmeye çalışır. Bruce uçakla İsveç’e gitmek ister fakat bilet bulamadığı için uğraşmak zorunda kalır.

Welcome To Sweden 3. Sezon Çekilecek Mi?

Hayır. En azından şimdilik. Temmuz 2015’de Instagram hesabından açıklama yapan Greg Poehler, dizinin Amerika’daki düşük reytingler sebebiyle yayından kaldırıldığını duyurdu. Dizi Amerika’nın ardından Endonezya’da yayınlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de ülkemizde TLC’de yayınlanan dizinin toplam sadece 20 bölümü var. Buna rağmen dizi daha fazla çekilmiş de yayınlanmamış mı bunu bilemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.