Araba Brandasının Faydaları ve Zararları

Pek çok kişi uzun süre boyunca aracını kullanmayacağı zaman bir branda satın alıyor. Bazısı 50 lira bazısı 200 lira. Peki branda almak gerçekten doğru mu ? Aracınıza zarar verebileceğini hiç düşündünüz mü ? Örtülen arabaya faydası olduğu gibi zararı da var.

Aracınızı örtmeye karar vermeden önce şunları göz önüne almalısınız ?

  • Ortam yağış görecek mi ?
  • Güneşe maruz kalacak mı ?
  • Nem oranı yüksek mi ?
  • Aracın kaportasına zarar verebilecek hayvanlar var mı? (Kuş, Kedi, köpek vs)
  • Rüzgara maruz kalacak mı ?

Bunları değerlendirdikten sonra düşünmeniz gereken husuları iki koşulda bildirelim. 1.Durum branda varsa; Rüzgar brandanın sürtünerek kılcal çizikler oluşturmasına sebep olur. Yağan yağmur brandadan sızarsa daha sonra güneşin de etkisiyle nem haline gelip boyayı soldurur ve yer yer branda boyaya yapışır. Bir kedi brandanın üstüne ürik asit bırakırsa branda emer ve ciddi şekilde yapışır. Brandalı araçlar açık bir otoparkta daha fazla dikkat çekeceğinden özellikle çocuklar tarafından oyuncak haline getirilebilir.

2.Durum branda kullanmazsanız;  Kuş pisliği uzun süre temizlenmeyeceğinden boya tarafından iyice emilir ve kolay kolay tahribatı geçmez, kedi köpek gibi hayvanlar aracınızı mesken edinip orasını burasını tırnaklarıyla çizebilir. Bu ihtimalleri göze aldıktan sonra kararınızı verin. Peki en iyi çözüm ne ? Bizce yapılabilecek en sağlam tercih aracı tertemiz yıkatıp, kapalı bir otoparkta aracın ebatlarına göre kesilmiş kaliteli bir brandayı iyice gererek kullanmaktır.

Not 1: Brandanızı satın alırken kullanacağınız ortamı da mutlaka satıcıya anlatın.

Not 2: Uzun süre çalıştırılmamış bir araç 15-20 dk. gaza basmadan çalıştırıldıktan sonra harekete geçirilmeli aksi takdirde fren gibi yağ gereksinimi olan ekipmanlar çalışmaz ve yağı iyice süzülmüş olan motor tekleme yapabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.