Arabadan İnerken Elektrik Çarpması Engelleme

arabadan inerken elektrik çarpması

Arabadan inerken elektrik çarpması herkesin başına gelir ve çözümü çok basittir. Bu yazımda bu olayın neden gerçekleştiği ve nasıl önleneceğinden bahsedeceğim. Arabadan inerken gerçekleşen elektrik çarpması nasıl engellenir ? Hemen başlayalım.

Arabadan inmek için kapıyı açtığınızda ve ardından kapının metal bir yerine dokunduğunuzda hemen elinizin ilk değdiği yerden çıt diye bir ses gelir. Bu statik elektriğin aktarılması sırasında ortaya çıkan bir sestir. Çıt diye çıkar ani gerçekleşir ve çok kısa sürer.

Her ne kadar çıt diye geçer desek de kimileri bunu bir korku haline getirdi. Haklı olabilirler çünkü dikkat etmeden indiğinizde araba sürekli elektrik çarpıyor. Günümüzde pek çok insanda arabadan inerken elektrik çarpması veya binerken kapıya dokunma fobisi vardır.

Elektrik çarpar mı diye kalp atışları hızlanan bile var. Öte yandan bu elektrik çarpmasını hiç abartmayan ve hayatına normal bir şekilde devam eden de var.

Arabadan İnerken Neden Elektrik Çarpar ?

Vücudumuzda biriken statik elektrik aracın metal bir yerine dokunduğumuzda hemen vücudumuzu terk eder ve bu sırada elektrik çarpması olur. Statik elektrik neden birikir derseniz o da şöyle; giydiğimiz elbiseler ile koltuk kumaşı arasında sürtünme olduğu için.

Örneğin giydiğimiz pantolon arabadan inerken iyice koltuğa sürtündüğünden o an statik elektrik oluşumu zirveye çıkar ve arabanın kapısına dokunduğumuz anda bu enerji dokunduğumuz yerden aniden aktarılır.

Arabadan İnerken Elektrik Çarpmaması İçin Ne Yapılır ?

Otomobilinizden inmeye karar verdiğinizde önce kapıyı az bir açıklık olacak şekilde açın, kalçanızı veya belinizi hiç oynatmadan kapının metal çerçevesinde en rahat ulaşabileceğiniz yere dokunun ve dokunmaya devam ederken artık istediğiniz gibi koltuk ile temasınızı kesebilirsiniz.

Arabadan inerken kapının metal kısmına dokunarak inerseniz, inme sırasında oluşan sürtünmenin yarattığı statik elektrik hiç birikmeden kapıya aktarılır.

Çözüm Çok basit.

Kapı açarken elektrik çarpması engellenebilir.

Koltuğa sürtünen kıyafetlerin oluşturduğu statik elektrik o sırada vücudunuzu terk edemediği için birikiyor. Eğer siz arabanın metal bir yerine dokunarak inerseniz elektrik çarpması dediğimiz olay yaşanmaz. Merak etmeyin sırtınızı veya kalçanızı oynatmadan önce kapıya dokunursanız statik elektrik çarpması yaşanmaz.

Arabanın kapısını tutarak rahatça inin ve hiç bırakmadan yine iterek kapatın. Hepsi bu.

Arabadan İnerken Elektrik Çarpması

Arabadan inerken koltuğa sürtündüğümüz için elektrik yükleniriz, arabanın metal bir kısmına dokunduğumuzda bu statik yük aniden arabaya geçer ve çıt şeklinde bir ses duyabilirsiniz.

Bu animasyonu anlatmak istediklerimi gösterebilmek için hazırladım. Normal durumda hem arabanın metal yüzeyi hem vücudunuz nötr iken arabaya dokunduğunuzda elektrik çarpması yaşanmak.

Öte yandan siz koltuğa sürtünme veya başka bir nedenle negatif elektrik yüklendiğinizde arabaya dokunmak üzereyken vücudunuzdaki iyonlar önce elinize yaklaşır sonra parmaklarınıza daha sonra arabaya ilk temas edecek parmağınızın en ucuna birikir ve dokunma tam gerçekleştiği sırada toplu olarak sizdeki yük arabaya geçer. Bu geçiş sırasında çıt diye bir ses gelebilir.

Aslında çoğu zaman metal bir yüzeye dokunduğunuzda yük aktarımı olur fakat aktarımın şiddetine göre hissedersiniz veya hissetmezsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim bu yazımda arabadan inerken elektrik çarpması konusu üzerinde durdum, merak ettiğiniz konular varsa yorumlardan yazabilirsiniz.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir