Arabadan İnerken Elektrik Çarpması Engelleme

arabadan inerken elektrik çarpması

Arabadan inerken elektrik çarpması herkesin başına gelir ve çözümü çok basittir. Bu yazımda bu olayın neden gerçekleştiği ve nasıl önleneceğinden bahsedeceğim. Arabadan inerken gerçekleşen elektrik çarpması nasıl engellenir ? Hemen başlayalım.

Arabadan inmek için kapıyı açtığınızda ve ardından kapının metal bir yerine dokunduğunuzda hemen elinizin ilk değdiği yerden çıt diye bir ses gelir. Bu statik elektriğin aktarılması sırasında ortaya çıkan bir sestir. Çıt diye çıkar ani gerçekleşir ve çok kısa sürer.

Her ne kadar çıt diye geçer desek de kimileri bunu bir korku haline getirdi. Haklı olabilirler çünkü dikkat etmeden indiğinizde araba sürekli elektrik çarpıyor. Günümüzde pek çok insanda arabadan inerken veya binerken kapıya dokunma fobisi vardır.

Elektrik çarpar mı diye kalp atışları hızlanan bile var. Öte yandan bu elektrik çarpmasını hiç abartmayan ve hayatına normal bir şekilde devam eden de var.

Arabadan İnerken Neden Elektrik Çarpar ?

Vücudumuzda biriken statik elektrik aracın metal bir yerine dokunduğumuzda hemen vücudumuzu terk eder ve bu sırada elektrik çarpması olur. Statik elektrik neden birikir derseniz o da şöyle; giydiğimiz elbiseler ile koltuk kumaşı arasında sürtünme olduğu için.

Örneğin giydiğimiz pantolon arabadan inerken iyice koltuğa sürtündüğünden o an statik elektrik oluşumu zirveye çıkar ve arabanın kapısına dokunduğumuz anda bu enerji dokunduğumuz yerden aniden aktarılır.

Arabadan İnerken Elektrik Çarpmaması İçin Ne Yapılır ?

Otomobilinizden inmeye karar verdiğinizde önce kapıyı az bir açıklık olacak şekilde açın, kalçanızı veya belinizi hiç oynatmadan kapının metal çerçevesinde en rahat ulaşabileceğiniz yere dokunun ve dokunmaya devam ederken artık istediğiniz gibi koltuk ile temasınızı kesebilirsiniz.

Arabadan inerken kapının metal kısmına dokunarak inerseniz, inme sırasında oluşan sürtünmenin yarattığı statik elektrik hiç birikmeden kapıya aktarılır.

Çözüm Çok basit.

Kapı açarken elektrik çarpması engellenebilir.

Koltuğa sürtünen kıyafetlerin oluşturduğu statik elektrik o sırada vücudunuzu terk edemediği için birikiyor. Eğer siz arabanın metal bir yerine dokunarak inerseniz elektrik çarpması dediğimiz olay yaşanmaz. Merak etmeyin sırtınızı veya kalçanızı oynatmadan önce kapıya dokunursanız statik elektrik çarpması yaşanmaz.

Arabanın kapısını tutarak rahatça inin ve hiç bırakmadan yine iterek kapatın. Hepsi bu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.