Araç Takip Cihazı Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Araç Takip Cihazı Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?
Mayıs 08 11:19 2020

Araç takip sistemi nasıl devre dışı bırakılır ? Araç takip cihazının kablosu çekilebilir mi? Araç takip cihazları kandırılabilir mi? Bu yazımda size araç takip cihazları hakkında bilgi vererek devre dışı bırakıp bırakamayacağınızı söyleyeceğim.

Peşin söyleyeyim, eğer bu yazıyı okumadan araçtaki takip cihazının fişini çekip öyle geldiyseniz, sanırım başınız biraz ağrıyacak.

Araç takip cihazı gerçekten kandırılabilir mi ? Çoğu kişi şirket aracı kullanıyor veya ailesinin aracına taktırdığı takip cihazı ile geziyor. Hal böyle olunca, geçici bir süre takip cihazını devre dışı bırakıp sonra tekrar açmak istiyorlar. Bu mümkün mü ?

Araç takip cihazı nasıl geçici olarak kapatılabilir ? Hemen cihazın çalışma sisteminden bahsedelim.

Araç takip cihazları çeşit çeşittir. Hepsi farklı farklı özelliklere sahiptir. Biz genel olarak bahsedeceğiz, takip cihazının elektriğini kestiğimizde içindeki devre elemanları yaklaşık 30 saniye kadar daha çalışmaya devam eder.

Gücü kesmemizin hemen akabinde kapanmadığından sistemde oluşan hatayı günlüğüne kaydederek kapanır. İşte bu, gizlice devre dışı bırakma hevesini kursağımızda bırakacak.

 Araç takip cihazlarında kayıt günlüğü yani log dosyası tutulmaktadır. Eğer siz araçtaki takip cihazının gücünü keserseniz, cihaz günlüğüne ” Elektrik bağlantısı kesildi.” veya “Güç girişi iptal edildi.” gibi bir betik yazıp kendini kapatacaktır.

Bazı modeller kapanmıyor bile, eğer içinde küçük bir bataryası var ise, elektriği kesildikten sonra uzun bir süre daha tüm işlevlerini yerine getirmeye devam eden modeller var.

Yine de devre dışı mı bırakmak istiyorsunuz ?

 Her şey bilinmesine rağmen kasıtlı olarak araç takip cihazını devre dışı bırakıp kapatmak için, aracın 12 V akım geçen kablosuna bağlı olan elektrik kablosu sökülerek bu işlem yapılabilir.

 Araç takip cihazları genelde torpido arkasında, direksiyon altında, klima arkasında veya üst torpido etrafında olur. Bazı araçlarda akü bagajdadır, böyle araçlarda bagajda bir yerde de olabilir. Antenler de müsait bir yere sokuşturularak mıknatıs yardımıyla, bantla veya klips ile tutturulur.

 Elektrik kesmek dışında cihaza sms atılarak da kapatılabilir. Cihazınıza yetkili bir telefon numarası atanmıştır. Bu numaradan atılan mesajlar sisteme komut olarak girilmektedir. Örneğin RESET, INFO, CLOSE gibi komutlar cep telefonunuzdan gönderilerek emir verilebilir.

Elektriği kesmek veya uzaktan kontrol ile kapatma komutu vermek dışında araç takibini devre dışı bırakmanın bir yolu yoktur.

Blogumu beğendiyseniz abone olun lütfen, yorum yazarak da soru sorabilir veya bilgi paylaşabilirsiniz.

write a comment

11 Yorum

 1. Ersin
  Temmuz 31, 22:11 #1 Ersin

  Cokk basit devre disi birakmak bagla 12 v 7.2 amper akuyu cihaza cihazin elektrigini kesmeden seyyar yapp al sana takip koy bi kenara sabit veri versin motor calisma stat stop olyida kolay zamanlayici bagla belirli satte ac kapa yapsiin admin bu isleri benmi ogretim sizee hehehe

  Bu yoruma cevap ver
  • Eren
   Eylül 11, 17:37 Eren

   Bunu kime yaptırtabilirim?

   Bu yoruma cevap ver
  • kartal
   Ekim 01, 17:09 kartal

   ersin kardeş herşeyi iyi anlatmışsın ama stat spot vs kolay zaanlayıcıyı anlayamadım onuda anlatırsan sevinirim :)

   Bu yoruma cevap ver
  • noname
   Nisan 07, 23:54 noname

   tamamda kardeşim seni takip etmesinler diyosun !! yani araç evde görünecekk sen geziceksin ;) onun aç kapasını nası yapıcaksın ?

   Bu yoruma cevap ver
 2. Sedat
  Mart 24, 09:07 #2 Sedat

  Bence devre dışı bırakmak için en kolay çözüm Çakmaklık yerine mp3 çalar takıyosunuz radyoyu ayarliyosunuz böylece takip cihazı devre dışı kalıyo

  Bu yoruma cevap ver
 3. Yavuz
  Kasım 25, 14:56 #3 Yavuz

  Ersin akü ye bağladın da kontak aç kapa verilerini ne yapacan izleyici salak mı o bilgi veriliyor zaten

  Bu yoruma cevap ver
 4. korhan
  Temmuz 31, 01:55 #4 korhan

  GSP jammer alırsınız olur biter :)

  Bu yoruma cevap ver
 5. Hikayem
  Haziran 12, 22:49 #5 Hikayem

  Arkadaşlar yok yapmayın gidip bir kaza yaparsanız patronunuz size diyecektir. Araba evdeydi ne işiniz var Beşiktaş’ta

  Bu yoruma cevap ver
 6. Ahmet Keskin
  Ekim 26, 22:42 #6 Ahmet Keskin

  Bu bilgi iyide adam istedikten sonra anlar yinede kilometre hesabından senin kapattığını anlayabilir. en mantıklısı patrondan izin alıp kullanmak. :)

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Yap!

Bilgileriniz, güvende! İletişim bilgileriniz yayınlanmayacak. E posta adresiniz diğer kullanıcılarla veya başkalarıyla paylaşılmaz. * işaretli bölümler mutlaka doldurulmalıdır.