Araç Takip Cihazı Nereye Takılır ?

araç takip cihazı nerede bulunur

Öncelikle şunları belirtmem gerekiyor. Bazı araç takip cihazları harici sistem olabilir. Örneğin uzun süre giden bir bataryası vardır ve aracın hiç bir elektrik sisteminden beslenmeden uzun süre çalışabileceği için araca monte edilmiştir.

Diğer yandan araç takip cihazları genellikle araçtan elektrik alırlar yani aracın sistemine bağlanmıştır. Bu sebeple bu cihazları teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin sökmesi veya takması aracın beynine kadar zarar verebilir. Yanlış bir akım uygulamak veya kabloyu yanlış yere değdirmeyi bırakın, bir sistem çalışır durumdayken işlem yapmak bile binlerce lira zarara uğratabilir.

Ön bilgilendirmeyi yaptığımıza göre konumuza dönebiliriz. Şirket aracı kullanan, yeni araç satın alan ya da kötü kişilerce takip edildiğini düşünen herhangi bir insanın aracında araç takip cihazı olup olmadığını merak etmesi çok normaldir.

Birazdan teknik bilginiz yoksa bile yüzeysel olarak bazı yerleri kontrol edip araç takip cihazı olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi anlatacağım.

Ülkemizde kısmen aile üyelerini takip etmek isteyen kişiler araç takip cihazı kullansa da bu cihazlar ağırlıklı olarak şirket araçlarına ve kiralık araçlara yani filo araçlarına takılıyor.

Kiralık araçlara daha kapsamlı cihazlar takılırken şirket araçlarına en az fonksiyona sahip ucuz cihazlar takılıyor. Şimdi gelelim bu cihazların nereye takıldığına.

Araç Takip Cihazı Nerede Olur ?

Araç takip cihazları yaygın olarak direksiyonun alt tarafına, torpido arkasına, bagaj döşemesi altına, obd soketine, akü yanına veya sigorta kutusu yanına monte edilir. Montaj yapılırken, teknik personel bu belli başlı yerlere bakar ve uygun yere montaj yapar.

Her seferinde aynı yeri seçemez çünkü her aracın tasarımı, boşlukları ve kablo geçen yerleri farklıdır. Kısacası araçtan araca en müsait montaj yeri farklıdır. Yine de en yaygın yerden en az tercih edilen yere kadar belirteyim.

Araç Takip Cihazı Nereye Takılır
Araç Takip Cihazı Nerededir

En yaygın montaj yeri direksiyonun sol altında kalan kısım. Genelde direksiyon altında ön ğögüse ait plastik bir kapak vardır, bu kapak açılır ve sola daha yakın olacak şekilde müsait bir yere araç takip cihazı klipslenip anteni de sol ön direğin kaplamasının içinden tavan döşemesinin önüne oradan da dikiz aynasına doğru sokuşturulur.

Bu plastik kapağın arkasında araca ait yüzlerce elektronik sistem vardır.

Diğer yaygın bir konum da torpido kapağının arkasında sağ veya sol taraf. Torpido yerinden sökülür ve arkasında kalan klima – multimedia sistemlerinden müsait olanın yanına montaj yapılır.

Bazı araçlarda tek veya ikinci sigorta kutusu bagajda bir kapağın arkasındadır. Bu konumlara da araç takip cihazı sıklıkla takılır. Buraya takılan araç takip cihazlarının antenlerini genellikle döşemezler ve cihaza sarılı olarak müsait yere koyup kapağı kapatırlar.

Bazı durumlarda araç takip cihazı montajı kolay olsun diye kaput altındaki aküye veya sigorta kutusuna yakın bir yere klipslenir. Örneğin montajı yapacak olan firma yüzlerce araca kısa zamanda montaj yapacaktır, hızlı olsun diye böyle yerlere monte ederler.

Araç takip cihazı nasıl bir şey ?

Bahsettiğim yerlere bakmak nispeten kolay peki araç takip cihazını nasıl tanıyacağız ? Aşağıdaki resimde yaygın kullanılan araç takip cihazlarının görselleri bulunuyor. Buradan bakabilirsiniz.

Tekrar hatırlatayım, teknik bilgisi ve yeterliliği olmayan kişilerin elektronik sistemlere müdahale etmesi kesinlikle çok tehlikeli ve risklidir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler yorum yapmayı unutmayın lütfen. Ayrıca araç takip cihazı nasıl devre dışı bırakılır başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Abone OL
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Serdar Tahtacı
Serdar Tahtacı
4 ay önce

Teşekkürler güzel blog