Araç Takip Sektörü Ne Durumda ? Yatırım Karlı Mı ?

Araç takip ve makineler arası iletişim sektörü ülkemizde hızla gelişen bir sektördür. Sektörün başlangıç döneminde genelde tır kullanan lojistik firmaları lokomotif görevi üstlenmiştir. Şöförlerin durumunu kontrol etmek, rotayı kontrol etmek, yakıt durumunu kontrol etmek, lastik basınçlarını kontrol etmek, konumunu kontrol etmek, araç içini kontrol etmek ve araç içindeki sesi dinlemek için bu sistemler kullanılmıştır.

arac-takip-sistemi

 Lojistik sektörünün ardından, Rent a car firmaları bu hizmetten bir an önce faydalanmak için sıraya girdi. Araçlarını hiç bilmedikleri kişilere emanet adam firmalar, araçlarının nerede olduğunu görmek, uzaktan motorunu kapatabilmeki kapılarını kapatilmek ve motora bloke koyabilmek için bu sistemleri tercih ettiler.

3. Sırada filo firmaları geliyor ki bunlar da yine rent a car firmaları ile aynı ihtiyaçlar için tercihlerde bulunmuştu. Ardından personeline şirket aracını emanet eden şirketler geliyor. Bu tarz şirketler araç takip sistemlerini araçlarının izinsiz kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için tercih ettiler. Böyle firmalarda amaç motorun çalışıp çalışmadığını, hız yapıp yapmadığı gibi bilgiler sık sık kontrol edilir. Ayrıca motora hız limiti koymak da mümkündür.

Bu sektörün ne kadarının geliştiğini piyasadaki doygunluk oranını tasvir etmek gerekirse şuan 5% seviyese ulaşmadığını rahatlıkla söymek mümkün. Yatırım için çok müsait ve karlı bir iştir. İsteyen kişiler kendi firmalarını kurarak semtlerindeki araçlardan başlayarak para kazanmaya başlayabilirler.

IKEA’nın tüm filo araçlarına 90 Km/h hız sınırı koyduğunu biliyor muydunuz ? Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen blogumu takip edin.

Araç Takip Cihazı Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?
GPRS - GSM Takip Server'ı Nasıl Çalışır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.