AVM Psikolojisi: Alışveriş Sepetleri ve Çalan Müzik

AVM Psikolojisi: Alışveriş Sepetleri ve Çalan Müzik
Temmuz 09 20:29 2014

Her gün süper marketlerde saatlerce zaman harcıyoruz ve girişte gözümüzün ilk aradığı şey alışveriş sepeti oluyor. İlk alışveriş sepetini nerede gördüğünüzü hatırlıyor musunuz ? Muhtemelen aileniz küçükken sizi bunların içine koymuştu ve ilk aşinalığınız oradan başladı. İşin esprisi bir yana, hiç düşündünüz mü bu arabaları kim ne için tasarlamış, kimin aklına gelmiş ? Ayrıca en önemlisi şu para takılan tipleri nasıl çalışıyor ?

İlk alışveriş sepeti Oklahoma’da Sylvan Goldman tarafından sahibi olduğu Piggly Wiggly marketinde kullanılmak üzere 1937’de üretilmiş. Ükemizde bir çok metal firması bu sepetleri süpermarketler için üretmeye devam ediyor, firmalar bu sepetleri müşterileri için satın alırken 120 litre ile 240 litre arasında seçim yapabiliyor.

İç güdülerimiz tıpkı sinemadaki 25.kare olayındaki gibi yönlendirilebiliyor,  süpermarkette sepet ne kadar büyükse insanlar o kadar az alışveriş yaptığını düşünüyor, kalabalık mağazalarda çalınan hızlı müzik içerideki trafiği akışkan hale getirip giriş çıkışı hızlandırırken, boş mağazalarda çalan yavaş tempolu müzikler müşteriyi mağazada daha uzun süre tutuyor.

Satış personeli eskiye nazaran daha eğitimli, tezgahtar diye tabir ettiğimiz mağaza içinde pazarlama yapan satıcılar, müşterilere nasıl yaklaşacağını artık daha iyi biliyor, büyük firmalar personellerini sıkı bir eğitim geçirdikten sonra çalıştırmaya başladı. Bu eğitim müşteri psikolojisini anlamaya yönelik.

Mağazaya giren müşterilerden bir kısmı yanına gelen tezgahtardan rahatsız olup geri çıkarken, bir kısmı da kendisi ile ilgilenilmeyen mağazadan geri çıkıyor. Satıcılar hangi müşterinin ne tarz hizmetten hoşlandığını tespit etmek adına uzun araştırmalar ve yorucu anket çalışmalarına başlamış durumda.

  Trafikte Neden Önce Sola Bakılır ?
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.