Ayrılan Pazarlamacı Müşterisini De Mi Götürür ?

İşten ayrılan pazarlamacı giderken kendi müşterilerini de mi götürür ? Şirketlerin en büyük korkusu.

Sektör gözetmeksizin genelde şirket müdürlerinin veya pazarlamacılarının başka şirkete gittiklerinde müşterileri de götürdüğü, hizmet veya satışa yeni şirket üzerinden devam ettikleri görülür. Bu eski şirket tarafından korkuyla yeni şirket tarafından ise sevinçle karşılanır.

 Doğru mu ? Tartışılır !

Kimi pazarlamacıya hak ettiği verilmemiş ki ayrılıp böyle bir şey yapmış der.

Kimi haysiyetsizmiş demek ki ondan böyle yaptı der.

Kimi ne var bunda, iş hayatı bu her şey mübah der.

Derler de derler..

Tabi ki bu durum profesyonel hayatta değil, amatörler liginde yaşanıyor. Profesyonel şirketlerde hata asla kabul edilmez. Kurumsal bir şirket asla müşteri kaybı riskini herhangi bir pazarlamacının keyfine bırakamaz.  Peki bunu nasıl yapıyorlar ?

Bazı şirketler işten ayrılan pazarlamacılar veya yöneticiler ile sözleşme yapar “Aynı sektörde rakip bir şirkette çalışamaz.” anlamına gelen güzel bir sözleşme. Bazı şirketler ise sürekli personeli kaybetmemek adına taviz vererek kendinden ödün vermeye başlar, boynunu büker. Bir şirket bir pazarlamacının altında ezilebilir mi ? Bazen evet. Eğer şirket yöneticisi veya sahibi iseninz yanlış adımlar ile kendinizi bu hale düşürebilirsiniz !

Çözüm ne ? Çözüm kurumsallaşmak ! Çözüm sistemli çalışmak !

Kurumsal bir yapıya bürünmeli, kişilerin değil işlerin önemli olduğu bir mantığa bürünmelisiniz. Şirketiniz saat gibi çalışmalı. Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamaya başlamalısınız. Hangi müşteriyi kim bulmuş, ne zaman ne görüşmüş, görüşmede hangi notlar tutulmuş, müşteri ile pazarlamacı iş dışında görüşmüş mü, müşterinin özel ilgi alanları nelerdir, ne kadar süredir aynı müşteriye aynı pazarlamacı hizmet vermiş ? En önemlisi bu.

Hangi müşteriye hangi pazarlamacı ne kadar süre ile hizmet vermiş ?

Aynı müşteriye aynı pazarlamacıyı 10 sene boyunca gönderirseniz, o müşteri şirketin değil o adamın müşterisi olur.

ÇARKI DÖNDÜRÜN, pazarlamacıların yerlerini belli dönemlerde değiştirerek hem müşterinize gücünüzü gösterin. Hem de müşteri – pazarlamacı ilişkisini makul seviyede tutun yoksa…

Bu blogu açmamdaki en büyük sebep ülkemizdeki yöneticilerin ufkunu biraz olsun genişletebilmek.

Kesinlikle CRM uygulamaya başlayın, bunu en kolay bir CRM yazılımı veya CRM modülü de içeren bir ERP programı ile yapabilirsiniz. Şirketinize erp programını entegre ettikten sonra bütün personelinize özellikle pazarlama departmanı çalışanlarına ve yöneticilerine sıkı sıkı tembih edeceksiniz ki giriş yapmayı ihmal etmesinler.

Bazı şirketler her gün, günlük girişlerin dışında, paydostan yarım saat önce günlük rapor, hafta sonuna girmeden önce de haftalık rapor yazma zorunluluğu getirmiştir. Personelin yanlış bilgi girişi yapmaması için, müşteri memnuniyet ölçme anketi vasıtası ile, müşterilere görüşmelerin nasıl geçtiği ile ilgili sorular sorarlar. Bir nevi çapraz sorgulama !

Benim bu yazıyı yazmamdaki amaç, şirketinizin işten ayrılan pazarlamacı yüzünden zarara uğramaması yani ben sizin tarafınızdan olay ele alıyorum. Bu tarz sorunlar yaşamamak için hemen bir ERP yazılımı alın entegre ettirin ve personelinizi tembihleyip müşterilerle görüştükleri, ettikleri, sattıkları her şeyi girmelerini söyleyin. Ardından raporlarla, analizlerle her şeyi kontrol altında tutun. Bazı zamanlar ansızın pazarlamacının bölgesini veya müşterisini değiştirin, bu uzun vadede sizin yararınıza olacaktır.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir