B12 Eksikliği Nelere Neden Olur?

B12 Eksikliği Nelere Neden Olur?
Temmuz 14 09:10 2016

B12 Eksikliği Nelere Neden Olur? Eğer çok üşüyorsanız, halsizlikten ya da yorgunluktan yakınıyorsanız, konsantrasyon güçlüğünüz var ise, duygusal olarak çok bunaldıysanız, baş dönmesi ve dengesizlik gibi problemleriniz varsa, ve hatta depresyon tedavisi görecek duruma geldiyseniz; bu tür can sıkıcı sorunların b12 eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

B12 vitamin eksikliğinde kansızlık, sinir hasarı, unutkanlık, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlar oluşur. Erken teşhis konulduğunda ve B12 takviyesi alınmaya başlandığında kalıcı bir hasar oluşması engellenebilir. B12 vitamin eksikliği hafızanın zayıflamasına da neden olabilir. Ayrıca el ve ayaklarda görülen uyuşmanın sebebi de B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Çocukların zekâ düzeylerinde geriliğe neden olabildiği gibi aynı zamanda yürüme ve konuşma gibi davranışların daha geç sürede oluşmasına da neden olabilir.

Pernisiyoz anemide (anemi, kanınız da normalden daha az miktarda alyuvar olmasıdır.), vücut yeteri miktarda B12 vitaminine sahip olmadığı için yeterli miktarda sağlıklı alyuvar üretemez ve eğer vücudunuz da yeteri kadar sağlıklı alyuvar yoksa yeterince oksijen taşınamaz ve kendinizi bitkin, yorgun hissedebilirsiniz. Şiddetli ve uzun süren pernisiyoz anemi beyne, kalbe ve vücuttaki diğer organlara zarar verebilir. Bu anemi türü aynı zamanda sindirim sistemi problemlerine, sinir hasarlarına, nörolojik sorunlara (depresyon) gibi başka sorunlara da yol açabilir.

Risk altındaki kişiler; sürekli tek tip diyet yapanlar, vejeteryan beslenenler, dengeli bir beslenme programı olmayanlar, emilim bozukluğu olan hastalarda, yaşlılarda, doğum kontrol hapı ve bazı ilaçların kullanımında, bağırsak parazitleri, pankreas yetersizliği ve bakterilerin varlığında B12 vitamini eksikliği oluşabilir.

Direnç azalması, ağırlıkta artma ya da azalma, sosyal aktivitede azalma, bazı hastalıkların gelişimi, bunama, depresyon gibi belirgin belirtiler de görülebilir.

Sonuç olarak dikkat dağınıklığı, unutkanlık, halsizlik ve ileride olabilecek daha ciddi problemlerin önlenebilmesi için B12 eksikliğine dikkat edilmesi,  6 ayda bir mutlaka ölçüm yaptırılması gerekir. 14 yaşından büyükler günde 2,4 mcg, hamilelik döneminde 2,6 mcg ve emzirme döneminde 2,8 mcg B12 vitamini alması gereklidir.

  Hamilelik Haftası Neden Hesaplanır?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.