Başarının Kuralları: 1- İnsandan Umudu Kes !

başarılı-olmanın-ilk-kuralı

Başarılı olmak istiyorsan.. diye cümleye girecektim fakat vazgeçtim. Bizbizeyiz kardeşim. Açık açık konuşacağım. Hayat standartlarını yükseltmek istiyorsan, çocuğunu güzel okullara göndermek istiyorsan, eşine istediğin şeyleri alabilmek istiyorsan, o hep hayalini kurduğun arabayı, evi istiyorsan, layık olduğunu hissettiğin hayata erişmek istiyorsan, insan gibi yaşamak istiyorsan; kural 1, insandan umudu kes !

Sadece çalışanlar için geçerli değil bu durum, iş veren olduğunu varsayalım. Uğraşıp uğraşıp işini büyütemiyorsan, sen de çalışanlarından umudu kes ! Eğer pasta yapmasını bilmiyorsan, pasta yapan ustayı istihdam edemezsin sen beceriksiz herif. Muhasebeyi, satışı, pazarlamayı, idareciliği, liderliği sen beceremiyorsan senin üç kuruş para verdiğin adam senin işini büyütmek için bir tarafını yırtmaz !

İnsandan umudu kestiğin anda gerçek sen dünyaya gelecek. Sakın, sana layık olduğun hayatı, patronunun, şefinin, babanın, çalıştırdığın müdürünün, amcanın, teyzenin vereceğine inanma ! Kaldı ki, rızk Allah’tandır. Sen ne hakla insandan umut eder oldun ? Hiç kimse seni, senden daha fazla düşünmeyecek. Hiç kimse sana senden daha fazla inanmayacak. Hiç kimse seni daha iyi yerlerde görmek istemeyecek. Sakın kendini kandırma güzel kardeşim, sakın.

Kişisel gelişim üzerine yazacaklarım genellikle bu şekilde olacak, Amerikan filmlerindeki başarı aşkını anlatmaya gelmedim size.

Eğer gerçekten hak ettiğin gibi yaşamak istiyorsan hemen şimdi, maaşına zam yapma yetkisi olan insanlardan umudu kes! Genel müdürsen, yan gelip yatan müdürlerinden umudu kes! Yastığa kafanı koyduğun zaman, başka bir insan bana daha fazla para verecek ve ben daha mutlu olacağım diye saçmalamaktan vazgeç. Kendine gel. Araştır, bul, dene, düş, tekrar kalk, pes etme. Kendin yap.

Hayatın ne kadar acımasız olduğunu ikimiz de iyi biliyoruz kardeşim. Şöyle bir düşünsene, ortalama 65 sene yaşıyoruz hadi 70 olsun. Bunun 20 senesi kafa yerinde değil. Şu milyonlarca yıllık dünya tarihinde, binlerce yıllık insanlık tarihinde bir şeyler yapabilmek için sadece ama -sadece- 50 yılımız var ulan ! Sadece 50 yıl !

Bir düşün bu 50 senenin 10 yılını başka insanlardan umut bekleyerek geçirdin diyelim. Geriye tekrar tekrar denemek için 40 yılın var ! 40 yıl ! Sadece düşün kardeşim, sana yarın git işten istifa et demiyorum. İşine yaramayan adamları işten çıkar demiyorum. Düşün, her şeyden önce düşünmeni istiyorum. İçinde bulunduğun fiziksel, ekonomik ve psikolojik durumu tepeden görebilmeni istiyorum. Nerede olduğunu bir gör, anla…

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments