Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir? Neden Olur ?

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir? Neden Olur ?
Temmuz 13 09:15 2016

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir? Erkek çocukta testislerin gelişimi daha anne karnındayken kendisine ait karın boşluğunda gelişimi başlar. Karın boşluğunda gelişen testisler gebeliğin son 2 ayında aşağıya doğru iner. Bu işlem esnasında aşağı doğru inmesi gereken testis bir kanal aracılığı ile aşağıda bulunan bir torbaya doğru hareket eder. Bu bölgede oluşan yumurtalar (testisler) kasık bölgesinden iki ayrı kanalın yardımıyla bebeğin torbalarına doğru ilerler ve yerleşirler.

Doğumdan birkaç gün önce bu kanallar görevlerini bitirir ve kendiliğinden kapanırlar. Kanallarla birlikte karın dışı ve karın içi bağlantıda kapanmış olur. Bunlar bebeklerde oluşan kasık fıtığının nedenlerindendir. Bu nedenlerden sonra fıtığın ilerleyişinden bahsetmek gerekir.

Kapanması gereken bu iki kanaldan her ikisi veya biri kapanmaz ise bu bölgede fıtıklaşma oluşur. Bu olduğu zaman vücut dışına, kasığa veya torbaya barsak girmiş olur. Burada oluşan fizyolojik bozukluk ise kasık fıtığı diye adlandırılır. Bu rahatsızlık bebek ağlamaya başlayıp ıkındığında anlaşılabilir. Fıtığın olduğu bölgedeki bacak tam olarak açılamaz. Hareket de kısıtlanma gözükür.

Yukarıda tarif ettiğimizin aksine açık kalmış olan kanalın bir kısmı kapanıp da dar bir açıklık kaldıysa barsak dışarı çıkamaz, karın içi sıvısı bu kanal yolu ile torbaya ve kasığa akar orada şişlik oluşturur. Bu şişlik bebeğiniz hareketliyken ve uyanıkken artar. Bebeğiniz uyuyup sakince yattığı zaman fıtıktaki gibi şişlik azalır veya kaybolur. Bu hastalığın adı hidroseldir. Halk arasındaki adı ise, su fıtığıdır.

Kızlarda Kasık Fıtığı Olur mu?

Kızlarda da kasık fıtığı görülebilir. Çünkü kızlarda da erkeklerdekine benzer bir kanal vardır ve bu kanalın kapanmaması durumunda kasık fıtığı oluşur. Ancak bu durum kızlarda çok sık yaşanmaz ve dışarı sarkan organ barsak değildir, yumurtalıklardır.

  Cinsel İlişkiye Girmenin Faydaları

Bebeklerde görülen kasık fıtığı tedavisi için cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Çocuk cerrahi uzmanları tarafından yapılan kasık fıtığı ameliyatı için çocukların 1,5 yaşına gelmesi beklenmektedir.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.