Beskar Çeliği Nedir ? Gerçek Mi?

beskar çeliği

The Mandalorian dizisini izlediyseniz siz de beskar çeliği hakkında bilgi almak istiyorsunuz. Dizide bolca bahsedilen beskar çeliği nedir ? Beskar çeliği gerçekten var mı ? Bu konudan bahsedeceğim.

Öncelikle bazı kelimeleri doğru anlayalım.

The Mandalorian, Mandalorlu demektir. Star Wars hikayelerinde geçen Mandalorluluk bir ırk değildir. Bazı sitelerde ırk diye bahsedilmiş ama diziyi izlerseniz karakterler tarafından bir ırk olmadığı, bir öğreti veya aynı yolun yolcuları gibi bir topluluğa dendiğini göreceksiniz.

Mandalorlular genellikle her şeyin doğrusunu yapmaya çalışan, güçsüze yardım eden, doğru yolu yol bilmiş bir topluluktur. Zırhları yine Mandalorlu ustalar tarafından üretilmiş üstün koruma sağlayan zırhlardır.

Kısacası bir Mandalorlu, Mandalor gezegenindeki halktan olabileceği gibi sonradan devşirilmiş biri de olabilir ve zırhları tüm gezegenlerde meşhurdur. Zırhlarından bahsettiğimize göre artık “Beskar Çeliği” meselesine gelelim.

Beskar Çeliği Nedir ?

Beskar çeliği, Star Wars filmlerinde hafif ve çok sağlam olması ile sık sık adı geçen gümüş renginde parlak ve meşhur bir çelik çeşididir. Özellikle The Mandalorian dizisinde o kadar çok bahsedilmiştir ki merak konusu oldu.

Bu beskar çeliği o kadar değerlidir ki dizide bir avcıya verilebilecek en büyük ödül olarak sunulmuştur. Bu çelikten daha değerli ve güçlü bir metal daha yoktur.

Beskar Çeliği Gerçekten Var Mı?

Hayır yok. Gerçek hayatta beskar çeliği olarak isimlendirilen bir çelik alaşımı bulunmamakta. Senaristlerin damascus çeliğinden esinlendiğini tahmin ediyorum. Yazının ilerleyen kısımlarında neden böyle düşündüğümü daha iyi anlayacaksınız.

Çelik; demir ve karbon elementinin karıştırılması ile ortaya çıkmış bir alaşımdır. Genelikle alaşımın içindeki karbon miktarı  %0,02 ila %2,1 arasındadır. Şimdiye dek üretilmiş çok fazla çelik çeşidi vardır.

Dizide beskar çeliği diye aslında zırh yapımına çok uygun olan yani hem hafif hem de dayanıklı olan bir çelik çeşidinden bahsediliyor.

Çelik, yumuşak demirin aksine çok daha serttir.

En iyi çelik hangisi diye merak ediyorsanız bunun bir cevabı yoktur. Kullanım amacına göre en iyi seçilmiş çelik vardır. İnşaatta kullanılan çelik, otomobilde kullanılan çelik, üretimde kullanılan çelik gibi yüzlerce çeşit çelik vardır. Otomobil imalatında kullanılan bir çelik örneğin inşaatta kullanılamayabilir ve kullanılırsa aşırı pahalıya gelebilir.

Eğer daha teknik şekilde çelikler hakkında bilgi almak isterseniz buradan wikipedia’yı inceyelebilirsiniz.

Filmdeki beskar çeliğine dönecek olursak…

Aslında şimdiye kadar bir çok dizide çelik kıymetli bir metal olarak anıldı. The Mandalorian’da ilk defa olan bir şey değil.

Gerçek insanlık tarihine baktığımızda özellikle kılıçla savaşılan dönemde herkesin amacı en sağlam zırha ve kılıca ulaşmaktı. En sağlam kılıç uğruna ölünecek kadar önemli bir nesneydi.

Tarihte çeliğin modern anlamda 17. yüzyıldan sonra sahneye çıktığını görsek de aslında çok daha öncesinde dünyanın bazı yerlerinde farkında olmadan icat edildiği de şüphelenilen bir durum.

Örneğin tarihte Damascus Çeliği diye bir efsane vardır. 6. yüzyılda Damascus’da yani Şam, Suriye’de öyle kılıçlar üretiliyormuş ki önüne çıkan demir zırhı kolayca yırtıyormuş.

Maalesef Damascus çeliğinin üretim, döküm, dövme, alaşım gibi detaylı bilgileri namı gibi günümüze ulaşamamıştır.

Günümüzde satılan ve bahsedilen damascus çeliği aslında “en sağlam, en keskin” olduğu iddia edilen bıçak benzeri ürünleri satarken kullanılmaktadır. Beskar çeliğinin işte bu yüzden damascus çeliğine bir gönderme olduğunu düşünüyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.